* 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, ülke genelinde olduğu gibi Batman’da da etkinliklerle kutlandı. Batman’da bayram, ilk kez Esentepe’deki Millet bahçesinde kutlandı. Gençler bayramda hünerlerini gösterdi.

GENÇLİK BAYRAMI HEYECANI
105 Yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun'da Milli mücadeleyi başlattığı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, kentte etkinliklerle kutlandı. Batman’da bu yıl etkinlikler ilk kez Esentepe’deki Millet bahçesinde kutlandı. Etkinliklere Vali Ekrem Canalp, eşi Dr. Ayten Canalp, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Koç, Başsavcı Murat Şahingöz, Jandarma Alay Komutanı Albay Adem Taşkın, Emniyet Müdürü İbrahim Kaba, kurum-kuruluş müdürleri ve gençler katıldı. Programda Gençlik Spor İl Müdürü Şafi Özperk, günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı. Özperk; “Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs, milletimizin azim ve bağımsızlık aşkının dünyaya ilan edildiği, içimizdeki direniş ruhunun yeniden canlandığı bir tarihtir” dedi. Daha sonra etkinliklerde öğrenciler resim sergisi, judo, karate, wushu, jimnastik gibi spor faaliyetlerini sergiledi.

 ÖĞRENCİLER ALKIŞLANDI
Etkinliklerde halk oyunları gösterisi ise alkış alırken, Atatürk tişörtü giyen minik kızlar ise gösterileriyle dikkat çekti. Etkinlikler daha sonra Fatıma Zehra İHL öğrencisi Betül Demir’in ‘19 Mayıs’ adlı şiir dinletisi, wushu, judo, tekvando, karate, güreş ve jimnastik dallarında yapılan spor gösterileriyle devam etti.  Gençlik Merkezinin düzenlediği yarışmalarda dereceye giren gençlere ödüllerinin takdim edilmesinin ardından program sona erdi.

 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL