“JON GEST’İ HEP ANACAĞIZ”

Almanya’nın çeşitli kentlerinde yaşamlarını sürdüren Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Kurukavak Köyü’ndeki gurbetçi Ezidiler, 43 yıl önce köylerine çeşme kazandıran Jon Gest için ‘anma’ etkinliği düzenledi. Almanya’da yaşamlarını sürdüren 200’e yakın gurbetçi Ezidi, Beşiri ilçesine bağlı Kurukavak Köyü’nde bir araya geldi. 1849 Yılında İngiliz Henry Layardin’in dördüncü kuşak torunu Jon Gest ile 1975 yılında köyde görüştüğünü belirten gurbetçi Pir Kalo Çeto; “175 Yıl önce İngiliz bilginler 2 hafta köyümüze konuk oluyorlar. Layardin iyileşmeyince diğer İngiliz bilginler köyden ayrılmak zorunda kalıyor. Layardin ise 3 aylık tedavi sonrasında kendine gelip iyileşiyor. Köyümüzde yaşadıklarını, dedelerimizin ona karşı samimiyetlerini hepsini günlüğüne yazıyor. Bölgenin haritasını da çıkarıyor. Aradan geçen 132 yıl sonra Layardin’in torunlarından Jon Gest, gazetede köyümüzle ilgili bir haber görüyor. Büyük dedesinin anı kitabından tedavi gördüğü köyün bizim köy olduğunu teyit ediyor. 1981 Yılında köyümüze gelen Jon Gest, büyük dedelerinden Henry Layardin’e gösterilen yakın ilgi karşılığında bizim ihtiyaçlarımızı sordu” diye konuştu.

“KÖYÜMÜZE İÇMESUYU GETİRDİ”

1981 Yılında Beşiri’nin Kurukavak Köyü’ne gelen Jon Gest ile diyaloglarını uzun süre devam ettirdiklerini söyleyen gurbetçi Ezidi Çeto, şunları kaydetti; “Jon Gest’e acil ihtiyaç duyduğumuz sorunların başında içme suyu talebimizi iletmiştik. Bu talebimize olumlu bakmıştı. Midyat taşından dört gözlü çeşme yaptırdı. Daha sonra yerleştiğimiz Almanya’da da Jon Gest ile diyalogumuzu sürdürdük. Amerika’dan misafirimiz olan Jon Gest, sorunlarımıza duyarlılık gösterdi. Uzun bir süre önce onu kaybettik ama o bizim gönlümüzde taht kurdu. Onun anısına gurbette yaşayan köy sakinleri ile Kurukavak’da bir araya geldik. Hayrı için yemek verdik, o’na dua ettik çünkü o sıkıntılı bir dönemde su ihtiyacımızı karşılamıştı. Onun dedesinin adını Midyat taşından çeşme yazdık, adını yaşatıyoruz. Jon Gest şimdi aramızda değil ama onun sayesinde 43 yıl önce suya kavuşmuştuk. Bizim için bu çeşmenin manevi değeri çok büyük. Bu çeşme 132 yıl sonra gelen vefanın en güzel örneğidir. Biz yaşadıkça Jon Gest’i anmaya devam edeceğiz. Bu çeşme aynı zamanda köyümüzle sembolleşti.”

“HER MAYIS’TA ONLARI ANACAĞIZ”

Almanya’dan ‘anma’ etkinliğine katılan Bedri Kesen, Her Mayıs ayında anma etkinliğe katılacağını belirterek; “Jon Gest için bizim toplumumuz için çok değerli biriydi. Bizim büyüklerimizin dedesine yaptığı o iyilik karşısında o da 43 yıl önce taleplerimizin en önemlisi olan içme suyunu karşıladı. O’nu asla unutmayacağız. O, hep kalbimizde yaşacak. Yaşadığımız sürece de anma etkinliğine katılacağız” dedi. Almanya’da yaşamını sürdüren Kurukavak’lı Hüseyin Yavşan da şunları kaydetti; “Köyümüze yıllar önce içmesuyu çeşmesini kazandıran Jon Gest’i saygı ve sevgiyle anıyoruz. Almanya’da yaşayan gurbetçilerle anma etkinliğine katılmayı bir görev bildik. O’nun hakkını ödeyemeyiz.”

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL