Seçim öncesinde de seçim sonrasında da Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nun üzerinde durduğu iki proje vardı. Batman Üniversitesi Batı Raman yerleşkesine yakın gıda ile Samanyolu yakınındaki tekstil ve 10 yıldır konuşulan Yolveren’deki karma OSB. Bu 3 OSB’nin de tapuları Milli Emlak’tan çıkmış. Top artık bu OSB’lerin temellerinin atılma hazırlığını yapacak yetkililerde…

Son yerel seçimde beklediği sonucu alamayan, Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, sırtını seçim bölgesine dönmemiş, aksine her 15 günde bir periyodik rutin ziyaretlerini de sürdürüyor. Fakat Milletvekili Nasıroğlu, son seçim sonucuyla eli güçlenmediği için de biraz düşünceli. AK Parti İl Teşkilatındaki Başkanlık belirsizliği, bazı yöneticilerde mental yorgunluğu ister istemez Milletvekilini yormuş gibi…

YENİ OSB’LERE DOĞRU

Gazetecilik mesleğinde olması gerekeni yapıyoruz.

Bizi tanıyanlar bilir, hep sahadayız.

Sahada da olduğumuz için birçok eksiği ya da aksaklığı görüyor ve bu sütunlarda ilgililere iletmeye çalışıyoruz.

Batman Ovası’ndaki tarım arazilerinin korunmasının gerektiğini hep yazdık.

Daha önceki hafta eski Devlet Bakanlarından Hasan Gemici’nin, Batman-Hasankeyf karayolu üzerindeki yapılaşma değerlendirmesini Batman Çağdaş’ta yazmıştık.

Hafta sonu da Batman-Beşiri karayolunda konuk olduğumuz değerli bir iş insanımızın ofisinde tesadüfen karşılaştığımız Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ile kısa bir sohbetimiz olmuştu.

İş insanı, tarım arazilerinin betonlaşamaması için Milletvekili Nasıroğlu’na uyarıda bulunuyordu;

“Vekilim… Batman Ovası’nda yıllar öncesinde çok verimli arazilerin olduğu Batman-Hasankeyf yol güzergahının bir bölümü imara açıldı. Şimdi de bu bölgede yeni bir imardan daha söz ediliyor. Biz sadece bazı duyumları sizlerle paylaşmayı bir görev biliyoruz. Batman Ovası’na yazık olmasın. Yapılaşmanın adresi Batman’da zemini belki de en iyi bölge olan Batı Raman bölgesidir.”

Milletvekili Nasıroğlu, o uyarıyı dinliyordu.

Ardından sözü, aylardır üzerinde durduğu Batman Üniversitesi yerleşkesi yakınında yapımı kararlaştırılan Gıda OSB ile Batman Çayı kenarındaki İhtisas Tekstil OSB’ye getirdi.

Bir de Raman yolu güzergahındaki Yolveren (Çinera) Köyü çevresindeki karma OSB projesinde gelinen son noktayı anlatıyordu  Milletvekili Nasıroğlu;

“Çinera yani Yolveren Köyü çevresindeki karma OSB, 10 yılı aşkındır gündemde. Ayrıca aylardır üzerinde durduğumuz 2 OSB için Milli Emlak, tapu işlemlerini tamamladı. Bu üç OSB gelecekte Batman’ın kurtarıcı istihdam alanı olacak. Bu OSB’lerde tasarruf tedbirlerine takılmayacak yatırımlardır.”

Son dönemlerde iş dünyasında da gözlerin çevrildiği bu yeni OSB’lerin ilk süreçlerinde olan tartışmaların yerini şimdilerde derin bir sessizlik aldı.

Bu projeler hayata geçer mi geçmez mi bilemeyiz ama Milletvekili Nasıroğlu’nun ajandasında ilk yapılacak projelerin başını bu yeni OSB’lerin çektiğini biliyoruz.

BATMAN OVASI

Batman Ovası’nda tarım arazilerinin korunması gerektiğini özellikle belirtiyordu Milletvekili Nasıroğlu;

“Toprağın ne kadar önemli olduğunu bilenlerden biriyim. Özellikle Batman Ovası’nda tarım arazilerinin bu bölgenin en verimli arazileri olduğunu da biliyorum. 10 Yıl önce Batman-Hasankeyf karayolunun sağı ve solu imara açılmışsa; bu bize mal edilemez. Şimdi de Binatlı çevresinde yeni imar alanlarının genişleyeceği konusunda da bir çalışmanın olduğunu sanmıyorum. Batman Ovası’nın komşu Diyarbakır-Bismil Ovası gibi farklı ürünlerle zenginleşmesine dair yeni projelerin hayata geçirilmesini hep söyledim, söylemeye de devam edeceğim. Tarım arazilerinin, gelecekte gıda krizlerinde kurtarıcı olduğunu hep söylüyorum. Bu nedenle verimli toprağın korunması da hepimizin görevidir.”

Neredeyse 10 yılı aşkındır Yolveren (Çiner) Köyü çevresinde, yapımı kararlaştırılan Karma OSB için de çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade ediyordu Nasıroğlu;

“Karma OSB’nin yapılacağı bu köyün çevresindeki kayalık bölge, bir Organize Sanayi Bölgesi için en ideal yer. Tarım arazilerinin olmadığı bu bölgede çalışmalar bitti sayılır. Köylülerin de OSB’ye bakışı olumsuz değil. Üstelik bu karma OSB hayata geçirilirse, bu çevre gelişir. Yolveren’in karma OSB niteliğinde olması nedeniyle yatırımcılar tarafından da çok fazla talep alan bir yerdir. Bölgede yatırım yapmak isteyen her yatırımcıya, geleceğin OSB’lerinin altyapısını hazırlıyoruz. Tarım arazilerinin özellikle korunmasından yanayız.”

10 Yıldır gündemde olan Yolveren karma OSB için de tapu işlemlerinin de tamamlandığını da hatırlattı, Milletvekili Nasıroğlu.

SIRTINI SEÇİM BÖLGESİNE DÖNMEDİ      

Batman’da iktidarın tek vekili olan Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, seçimde partisi üçüncü sıraya düştüğü halde geçmişten günümüze yaptığı rutin gezileri eskiden olduğu gibi yine, her 15 günde bir geldiği seçim bölgesinde vatandaşları aynı duyarlılıkla dinliyor.

Batman’da olabildiğince bazı açılış ve etkinliklere de katılıyor.

Son yerel seçimde oy kaybına uğrayan partisinin etkinliğini arttırmaya çalışıyor.

Fakat bizim gördüğümüz kadarıyla, ne yazık ki işini kolaylaştıracak ekibi ne yazık ki hala oluşmamış.

İl teşkilatındaki boşluk veya belirsizlik, bazı yöneticilerin mental yorgunluğu, Vekil Nasıroğlu’nu zorladığını tahmin ediyoruz.

Tüm bunların yanı sıra her yere yetişmeye çalışan bir Vekil profilinin olduğunu görüyoruz.

Yeni OSB’lerden Batman Petrolspor’a… İl teşkilatındaki yeni Başkandan bazı yöneticilerin performans değerlendirmelerine kadar… Birçok şeyi düşünen Milletvekili Nasıroğlu, sohbetimizi bitirdiğimizde de  gerek partisinin gerekse de yönetim kadrosu için ‘dirençli şehir’ sözlerini yerine getirmek için atağa geçtiğinin işaretini verir gibiydi.

Aslında bu şehirde yapılacak çok şey var ama mental yorgunluğu yaşayan bazı yöneticilerin olduğu Batman’da ne yazık ki iktidarın tek vekilini anlayacak, önünü açacak kişilerin sayısı ancak bir elin parmak sayısı kadar olduğunu düşünüyoruz.

Umarız, bu süreçte hayata geçirilmesi gereken projeler bir an önce Vekil Nasıroğlu tarafından hayata geçirilir.

Özetle; hafta sonunu Batman’a ayıran Milletvekili Nasıroğlu, şehrin acil ihtiyaç duyduğu projelerin başında yer alan ‘ulaşım’ ve ‘uçak sefer’ sayılarının arttırılmasının üzerinde de hassasiyetle durduğuna şahitlik ettik.

Sağlıkla kalın.