*Her yılın Mayıs’ı geldi mi ‘Batman’ çifte bayramı bir arada kutlardı. 16 Mayıs tarihi Batman’ın ‘İl’ olma günüdür. Bir de baharın en güzel ayı olan Mayıs’ta Kürtçe de Payiz da Batmanlı gençler, 19 Mayıs ruhu ve inancıyla ellerinde bayraklarla bayramlarını kutluyorlar…

*Bu yıl 19 Mayıs Bayramı’nın ardından Batmanlı futbol severlerin gözü, Batman Petrolspor’daydı. Şanlıurfa’dan alınacak bir beraberlik çifte bayram havası yaşattıracaktı Batman’a. 20 Mayıs tarihinde Batman’ın bu düşü gerçekleşmedi. “Olmadı yar su testi dolmadı yar” diyenlere inat testimiz kırık olsa bile sonuna kadar mücadeleye devam…

ESKİ MAYIS’LARDA TARİH YAZANLAR

Mayıs ayları, bu şehrin dününden bugününe hep renkli geçmiştir.

1930 Yılının Mayıs’ın da ABD’de eğitim gören Türkiye’deki ilk petrol Jeoloğu Bolulu Cevat Eyüp Taşman  ve ekibi, Raman, Gercüş, Dargeçit, Savur ve Nusaybin’in de aralarında bulunduğu bölgede petrol araştırması yapıyor.

1933 Yılının Mayıs’ın da Batman, Siirt’e bağlı 14 haneli köy iken Dicle havzası ile Raman eteğindeki Maymuniye’de arazi çalışmasını yapan ilk petrolcüler Cevat Eyüp Taşman, İhsan Ruhi Berent, ABD’li Sidney Paige ve Prof. Wonderschmidt, Siirt Valisini ziyaret ediyor ve ‘bu topraklarda kara altın var’ diyor.

1933 Yılının Mayıs’ın da satın alınan ikinci el sondaj (kule) makinesi, Batman-Şırnak il sınırındaki Basbirin sahasında sondaja başlıyor.

Dönemin Ekonomi  (İktisat Vekili) Bakanı Celal Bayar, TBMM’den bir heyetle Basbirin sahasına geliyor ve Türkiye’nin ilk derin sondajına başlayan ilk petrolcülere ‘hayırlı ve uğurlu olsun’ diyor. Türkiye’de petrol aramada ilk saha olan Basbirin’e gelen ünlü konuklar arasında daha sonra İsmet İnönü, Celal Bayar ve Mareşal Fevzi Çakmak da yer almış.

1939 Yılının Mayıs’ın da bu kez Maden Teknik Arama, gözünü Raman Dağı’na dikmiş.

1940 Yılının Mayıs’ın da şimdi ki Batman-Hasankeyf karayolu üzerindeki Maymuniye Boğazı’nda ‘Raman-1 Sondajı’ yapan Maden Teknik Arama Enstitüsü’nün ilk petrolcüleri, petrol sızıntısını tespit ediyor.

Tarih, 1 Mayıs 1940… Dönemin Başbakanı Dr. Refik Saydam, beraberinde Ekonomi (İktisat) Bakanı Hüsnü Çakır ve MTA Enstitüsü Genel Müdürü Hadi Yener ile trenle geldiği DDY Batman Gar’ından Maymuniye Boğazı’na gidiyor ve kuyunun başında eline aldığı ilk petrolü koklayıp, petrolle tanışıyor

Ve 3 Mayıs 1940 tarihinde Milliyet Gazetesi başta olmak üzere diğer yaygın medyanın  manşetlerinde; “Beşiri ilçesine yakın Raman Dağı’ndan günlük 300 ton petrol üretimi yapılacak” haberleri.

Raman ve Şark Petrolleri’nin arama ve kuruluşunda da Batman’ın Maymuniye Boğazı’ndaki konut da 1940 ila 1952 yılları arasında bir çok ünlü konuk ve petrolcü ağırlamıştır.

1955 Yılında da Raman Dağı’ndan Batman’ın Site Mahallesi’ne iniş yapan ilk petrolcülerden İhsan Ruhi Berent’in talimatıyla ‘Petrolspor Kulübü’ kuruluyor.

1958 Yılında Diyarbakır amatör kümede 2 yıl mücadele eden Petrolspor, daha sonra 1960 yılında da Siirt amatör kümede yer alıyor.

Petrolspor’un ilk kaptanı da ünlü sanatçı merhum Celal Güzelses’in oğlu Erdem Güzelses’tir. İlk kaptan Güzelses de iki yıl önce aramızdan sessiz sedasız ayrıldı.

İşte bu coğrafyada eski Mayıs’larda ‘kara altın’ ile futbolun öyküsü böyle başlıyor.

Mayıs ayları geldi mi hep eski günler film şeridi gibi gözümüzün önünden geçiyor.

KARDEŞ KARDEŞ YAŞAMAK VARKEN…

Batman’lı gençler, bayramlarını geçen hafta coşkuyla kutlamıştı.

Ellerinde bayraklarla yürüdükleri Valilik bahçesi, gençlerle dolup taşımıştı. 19 Mayıs ruhuyla bayramı kutlayan gençler, 16 Mayıs tarihinde de Batman’ın ‘İl’ oluşunun 33’ncü yıldönümünü unutmamıştı.

Batmanlı gençlerin bir kulağı da Batman Petrolspor’un, ligin son maçında Şanlıurfa’dan alacağı bir puandaydı.

Batman’ın futbolda yeni hedefleri vardı.

Mazisi başarılarla dolu 63 yıllık bir futbol kulübünün çok daha iyi bir yerde olması gerektiği konusunda hemen herkes hem fikirdi.

“Olmadı yar su testisi dolmadı yar” diyenlere inat, testimiz kırık olsa bile sonuna kadar mücadeleye devam…

Başarısızlık nedir bilmeyen, karşı takım tek kale oynasa da son saniyede olsa golü atacağımız bilinciyle çok ama çok umutluyduk son maçta. Fakat bazı nedenlerden olmadı.

Fakat  ev sahibi takımın 10 yaşındaki çocukları stada getirip, “Batman Petrolspor kümeye” diye slogan tutturtmaları çok tuhaftı.

Her şeyden habersiz çocukların, Şanlıurfaspor’un, Batman Petrolspor’la arasında ne yaşandığını nereden bilebilir ki?

Batman taraftarının karışmadığı halde, Diyarbakır-Amed’in bazı taraftarlarının faturasını Batman’a çıkaranlar, İki  İl’in arasını açmaya çalışarak ellerine ne geçti? Bu tuzaklara düşmeden… ‘Kardeş kardeş yaşamak yerine ‘kutuplaşmak’ niye?

Bu kin niye?

Düşünün, Batman’dan Şanılurfa’ya üst düzey bir protokol gidiyor.

Ve maç bitiminde o gergin atmosferi yaratanlar yüzünden ‘tokalaşma’ olmadan ayrılıyorlar.

Bu ortamı yaratanlar kimler?

650 Bin nüfuslu koca bir şehrin takımını elbirliğiyle düşürenler, iki ilçenin futbol takımını tutmayı başardılar.

Yazık günah değil mi?

Sosyal medyada herkes yazıyor.

Bizim Şanlıurfa ve Diyarbakırlı vatandaşlarla hiçbir sorunumuz yok. Olmaz da ama bu şehirlerin futbol takımlarını karşı karşıya getirenler, kimlerse onlar hesap versin.

İki gün önce bu sütunda iki fotoğraf karesine yer verdik.

Evet, o fotoğraf kareleri her şeyi anlatıyor.

TFF, NAZİLLİ-BURSA MAÇINA SEYİRCİ Mİ KALACAK?

Aydın-Nazilli-Bursa maçındaki görüntüler, görsel kanallarda da çarşaf çarşaf yayınlandı.

Batman Petrolspor’un, Şanlıurfa karşısında 2-0 yenik düşmesinin ardından Nazilli sahasında resmen bir tiyatro oynandı.

Canlı verilen müsabaka bir anda kesildi.

İki takımın futbolcularının geri pasları, Nazilli futbolcusunun Bursaspor futbolcusu ile sohbeti net bir şekilde ekranlara yansıdı.

Batmanlılar, TFF’yi twit yağmuruna tuttu.

Spor medyasının gündemine düşen skandal görüntülere acaba TFF ne diyecek?

Bir de Bursa-İnegöl’ün ilk yarıda şike davasından yargılanan iki kalecisi var.

İnegölspor, bu davayı nasıl kapatacak?

Düşünün, Marmara ve Ege Bölgesi’nin 2’si ilçe ve bir şehir takımı ligde Ali-Cengiz oyunuyla tutanlar, ‘Kara altın’ın Başkenti’ni acımadan düşürdüler.

63 Yıllık futbolda marka olan bir şehrin takımının üzerine kim kirli hesaplar yapmışsa; Allah’a havale ediyoruz…

Başka da söylenebilecek bir şey yok…

Sağlıkla kalın…