*Son Yağışlar yeni Hasankeyf’in komşusu Ilısu Baraj havzasında su seviyesinin iyice yükseltmiş. Hasankeyf çarşı merkezini Ramazan ayında canlı tutan, partilerin seçim lokalleri...

*Gündüzleri partilerin Belediye Başkan adayları, İl Genel Meclis Üye adayları ve muhtar adayları dışında kimsenin olmadığı Hasankeyf, iftar sonrası bir başka oluyor...

HASANKEYF’TE RENKLİ SEÇİM KAMPANYASI

1947 Yılında Türkiye’nin ilk petrolcüleri ‘Kara Altın’ı keşfettikleri 1200 rakımlı Raman Dağı hikâyesini eski petrolcüler bilir.

1940’lı Yıllarda kuş uçmayan, kervan geçmeyen o dağın dibinde sessiz ve derin akan Dicle Nehri’nde petrolcüler sal ve keleklerle yolculuk yapardı.

Günümüzde günde 10 bin varile yakın petrolün çıktığı o dağın eteğinde şimdilerde Bungalov ev ve modern konutlar var.

Batman-Hasankeyf karayolu güzergahında yeni köylerde villa tarzı evler…

Baraj gölü havzasına sıfır Hasankeyf’te de diğer ilçelerde olduğu gibi gündem; yerel seçim.

Belediye Başkan adayları ile İl Genel Meclis Üye adaylarının afişleri, kapalı çarşının dört bir yanını sarmış.

CHP, DEM, AK Parti, MHP ve HÜDA-PAR afişleri, hemen her yerde.

Kapalı çarşıda hem ofis hem de lokal açan CHP Belediye Başkan adayı Hamit Tutuş, yakınlarıyla seçim çalışmasının değerlendirmesini yapıyordu;

“Biz tam 7 aydır sahadayız. Bu süreçte hiç yorulmadık. Gittiğimiz her yerde seçmenin ilgisi bizi fazlasıyla memnun etti. Henüz erken daha seçime 2 hafta var ama bize göre seçmen kararını vermiş artık. Oy vereceği Başkan adayını da belirlemiş Hasankeyfli seçmen.”

Bursa’da 40 yılı aşkındır tekstil sektöründe olan Beşir Tutuş da kuzeni olan Başkan adayı Hamit Tutuş’a destek için aylardır Hasankeyf’te.

İş insanı Tutuş da seçim kampanyasını özetliyordu;

“Seçim tarihi yaklaşıyor. Rehavete de kapılmıyoruz. Günlerdir sahadayız. Hasankeyfli seçmenlerin bize güveni yeter artar bile. Gündüzleri daha çok ofiste çalışmalarımız sürüyor. Geceleri de ev ziyaretlerimiz oluyor. Lokalimize her gün katılımlar gerçekleşiyor.”

Başkan adayı Hamit Tutuş, kapalı çarşıdaki lokali bize gezdiriyor;

“Gündüzleri hepimiz orucuz. Ramazan burada çok güzel geçiyor. Gençler ile diğer seçmenlerimize açtığımız lokalleri iftar sonrası görseniz, burada boş yer bulamazsınız.”

AK PARTİ ADAYI CAN’IN GÖZÜYLE SEÇİM

AK Parti Belediye Başkan adayı Adnan Can’ın, seçim lokali kapalı çarşının tam ortasında.

DEM Parti lokaline yakın mesafedeki AK Parti’nin seçim lokalinde oturan bir grup genç seçmenle sohbet ediyoruz.

İftar hazırlığını yapan gençlerden Başkan adayı Can’ın, Batman’da olduğunu öğreniyoruz.

Son günlerde Hasankeyf ile Batman arasında mekik dokuyan Belediye Başkan adayı Adnan Can, telefonumuzun ucundaydı;

“Seçim kampanyasında gerek Hasankeyf gerekse de Batman’daki kitlemizle hep diyalog içerisindeyiz. Çalışmalarımız umduğumuzun üzerinde geçiyor. Çok iyi bir oy oranıyla seçimi kazanacağımızı iddia ediyorum. Seçmenle hep iç içeyiz. Geçmişte de Hasankeyf’in tarihi dokusunun korunmasına yönelik çaba gösterenlerden biri de benim. Geleceğin Hasankeyf’ini inşa etmek için ‘El ele’ sloganıyla yola çıktık ve bu yolda da alnımızın akıyla galip olan taraf biz olacağız.”

5 Dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Abdulvahap Kusen, bu kez aday değil.

Ama desteklediği Adnan Can için de iddialı konuşuyordu;

“Hasankeyf’te seçimi biz kazanacağız.”

DEM’İN SEÇİM LOKALİ

Hasankeyf’teki kapalı çarşının hemen girişindeki işyeri DEM Partisinin seçim lokali...

DEM’in Eş Başkan adayları Mecit Tokdemir ile Zozan Şimşek’in dev afişleri ve flamalarıyla süslenen lokalin önünde karşılaştığımız isim, eski HDP İlçe Başkanı Habip Zengin…

Önümüzdeki seçimde DEM’de Belediye Meclis Üyeliğine aday olan Zengin, anlatıyor;

“Hasankeyf’te elektrik tesisatçısıyım. İlçede gitmediğim işyeri ve ev yoktur. Üç aşağı beş yukarı kimin nereye oy vereceğini de iyi kestirebiliyorum. Biz bu seçimi zorlayacağız. Şimdiden yarıştığımız diğer iki parti için bir şey demeyeceğim ama biz bu seçimde iddialı partilerden biriyiz.”

Bir toplantı için Hasankeyf dışında olan DEM Belediye Eş Başkan adayı Mecit Tokdemir de telefonda sorularımıza verdiği yanıtın özeti;

“Geçmiş seçimlerde de Başkan adayı olmuştum. Yaklaşan seçim için de çalışmalarımız iyi gidiyor. Söyleyeceğim şu; AK Parti ve CHP adayları birbirinden oy alacak. Bu iş bir yerde bize yarayacak. Biz iki partinin de arasından sıyrılabiliriz. Seçimi kazanırsak kimse de sonucu sürpriz görmemeli.”

Siyasi parti afişlerinden geçilmeyen Hasankeyf’te diğer partilerin de İl Genel Meclis Üye adaylarının afişleri, Başkan adaylarının afişleri kadar her yerde.

Hemen her partinin sesi ve rengi Hasankeyf’te var.

Özetle; üç partinin Başkan adaylarının çekişmeli seçim atmosferi, Hasankeyf’in dört bir yanını sarmış.

Yakın bir sürede Beşiri ve İkiköprü’de de seçim notlarımızı okurlarımızla paylaşacağız.

Sağlıkla kalın.