*14 Mayıs seçimlerine 46 gün kala yavaş yavaş ‘seçim havası’ da her yere yansıyor. Milletvekili listeleri 10 Nisan’da netliğe kavuşacak. Hemen her partide milletvekili aday listelerinin mesaisi var...

*Tabanı olan partilerin yöneticileriyle konuştuğumuzda; “Beklenilenin üzerinde aday başvurusu oldu. Kesin listeler 9 ya da 10 Nisan’da netleşmiş olacak” diyorlar…

SEÇİMDE D’HONDT’ SİSTEMİ

Partilerde şu günlerde Milletvekili aday liste mesaisi var.

Listeler netleştikten sonra partilerin seçim kampanyalarındaki vaadler de seçmenin dikkatini çekecek.

Önümüzdeki genel seçimde ‘Vekil’ hesabı da bu yıl farklı.

14 Mayıs’taki Milletvekili seçiminde ilk kez yüzde 7 ülke barajlı D’Hondt’ sistemi uygulanacak.

2018’deki seçimde milletvekili dağılımı ittifakların aldığı toplam oya göre yapılıyordu. İttifakların  kazandıkları sandalyeler kendi içlerindeki oy oranına göre dağılıyordu. Ancak bu seçimde ittifakın toplam oy oranı ayrı ayrı esas alınarak sandalye dağılımı yapılacak.

Yeni sistem, ittifaklardaki oy oranı düşük partilerin kendi listeleriyle seçime girmesini zorlaştırıyor. Çünkü onların aldığı oylar ittifakın toplam sandalye sayısını etkilemeyecek. Böylece ittifak içindeki partilerde bir birleriyle yarışacak.

Örneğin TBMM’de 5 sandalyeli Batman’da A partisi 186 bin oyla 4 sandalye kazanmış olsun, B partisi kendi oyu 35 bin olmasına rağmen 70 bin olan ittifak oyuyla 1 sandalye elde ediyordu. C Partisi ise 46 bin oyuna karşın vekil çıkaramıyordu. Aynı oy oranları yeni sisteme uygulandığında A Partisi 3, C Partisi 1 ve B Partisi 1 sandalye kazanacak.

SEÇİM HAVASI

Batman’da partilerde milletvekili aday adaylarda artık gözler, genel merkeze çevrilmiş durumda.

Çok sayıda aday başvurusu olan Yeşil Sol Parti’de sürpriz adaylar da gündemde.

50 ila 60 aday adayının olduğu Yeşil Sol Parti’de bu yıl hukukçular da var.

Bazı aday adayları Mardin’e bazıları da Diyarbakır’a müracaatını yaptığı Yeşil Sol Parti, seçim stratejisini masaya yatırdı.

Seçim planlamasını yapan Yeşil Sol Parti’nin açıklamasında; “Batman’daki tüm yapılarımız ve partilerimizle seçim stratejisi ve planlamaları için bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladık” denildi.

CHP’de ise Hüseyin Yaşar, Milletvekilliği adaylığında diğer adaylara göre, günler öncesinden hazırlığını yapan eski siyasetçilerden.

CHP Batman Milletvekilliğine müracaat eden 15 aday adayın değerlendirilmesi ise genel merkezde sürüyor.

CHP’de liste başı olması kesin gözüyle bakılan Hüseyin Yaşar, kiraladığı seçim otobüsüyle 10 Nisan’da Batman’a gelmenin hazırlığını yapıyor.

DEVA Partisi’nde avukat Melik Müjdeci, Batman listesinde birinci sıra adayı gibi.

LİSTELER NETLEŞİYOR

İlk kez siyasete atılan iş insanı Ferhat Nasıroğlu, AK Parti’nin Batman listesinde birinci sırada olacağına birçok kişi kesin gözüyle bakıyor.

Günler öncesinden aktif siyasete girmek için kararını veren Nasıroğlu’nun ismi gündeme gelince; bu dönem için de Batman’da siyaseti düşünen bazı eski politikacıların ‘aday adayı’ olmayı gündemlerinden çıkardıkları da biliniyor.

AK Parti Batman listesinin 2. sıra adayı şehirde merak konusu.

Birçok kişi, “AK Parti’nin Batman 2. sıra adayı kim olacak?” diyor.

Sürpriz bir isimden de söz ediliyor.

Temayül yoklamasına katılan 30’u aşkın aday adayın gözü de Genel Merkez’e çevrilmiş durumda.

10 Nisan tarihi yaklaştıkça partilerdeki milletvekili aday listelerindeki isimleri de duyurmaya çalışacağız.

14 Mayıs seçimine 46 gün kala seçim havası da esmeye başladı.

Bugünlük de siyaset havasından bu kadar.

Sağlıkla kalın…