Çok uzun süredir Batman Petrolspor’a dair bir değerlendirme planlıyordum ama sağlık sorunları el vermedi. Kısmet bugüneymiş…

TPAO Genel Müdürlüğü’nde çıkması ‘an’ meselesi olan bir atamayla birlikte süreci değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

Kentin futboldaki ‘göz bebeği’ Petrolspor, yeniden 2. Lig’e çıkarak büyük sevinç yaratmıştı.

Kuşkusuz bu şampiyonlukta en büyük katkı; takıma sağladıkları desteklerle TPAO’nun sponsorluğu, Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ve iş insanı Muzaffer Nasıroğlu’nundur. Sezon boyunca 15 bin kişilik stadyumu dolduran Batman taraftarının desteği, futbolcuların mücadelesi ve kentin dinamikleri ile birlikte oluşan ‘sinerji’ şampiyonluğu getirdi.

Batman, futbolda uzun yıllar sonra Elazığ gibi lobisi güçlü bir şehrin saha dışı müdahalelerine rağmen şampiyonluğu söke söke aldı. Bir kez daha emeği geçen herkese teşekkürler…

***

Batman Petrolspor geçen sezonu şampiyonlukla bitirse de aslında talihsiz bir kulüp…

‘Neden’ derseniz?

Hem 2. Lig sürecinde kentin bileşenlerinin o dönem tabir yerindeyse param parça oluşu ve bunun sonucu olarak 1 puanla küme düşme talihsizliği…

Hem de yeniden 2. Lig’e çıkmışken yaşanan gelişmeler.

Bunların detaylarına gelirsek;

Birçok Batmanlı futbolsever, bizler gibi o süreçte de takımın ‘kurtuluş reçetesini’ TPAO’ya devir olarak görüyordu. Fakat Batman’a davet edilen hukukçular o dönem yaptıkları çalışmalarla bunun mümkün olmadığını ve kulübün sadece Petrolspor Derneği’ne devredilebileceğini belirlemişti.

Nitekim öyle de oldu…

Petrolspor A.Ş. TPAO’ya değil ama TPAO çalışanlarının çoğunluğunu oluşturduğu ve yine dönemin TPAO Genel Müdürlüğü’nün altyapı için maddi destek sunduğu Petrolspor Derneği’ne devrildi.

TPAO, geçen sezon kulübe ‘isim’ sponsoru olunca Batman kamuoyu yaşanan süreci TPAO’ya devir olarak algıladı. İl yöneticilerinin ‘Takım TPAO’ya devredildi’ açıklamaları da bunu pekiştirdi.

Aslında kulüp, TPAO’ya devredilmemişti ama o dönem ki TPAO yönetiminin desteklediği derneğe devir yapılabilmişti.

O günden bugüne ‘Takım TPAO’nun mu derneğin mi?’ tartışmaları devam ediyor.

Devirle ilgili Bölge Müdürü Mustafa Demir ile yaptığımız görüşmelerde yazdıklarımızı teyit eden bilgiler sunuyordu. Takımın başkanlığını yaptığı dernek bünyesindeki yönetim tarafından yönetildiğini belirtiyordu Demir…

Bu tartışmalar geçen haftalarda da gündeme geldiğinden bunu kamuoyuna aktarmak gerekiyordu. 

En net tabirle; Kulüp TPAO'nun değil...

TPAO sadece belli kıstaslarla destek veriyor.

Süreç özetle böyleydi…

***

DEMİR’İN ATAMASI…

Şu sıralar TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir’in ataması gündemde.

Genel Müdürlüğe Daire Başkanı olarak atanacağını önemli kaynaklardan edindik.

Olağanüstü bir durum olmazsa atama an meselesi.

Bölge Müdürü Demir, 7 yıldır bu görevi sürdüren alanında başarılı bir bürokrat.

Bu durum bir sürpriz değil, resmi kurumlarda yaşanan olağan gelişmeler.

Bu atama bugün olmazsa belki birkaç ay sonra olacak.

Fakat; işin ilginç ve eleştirilecek tarafı bu atama olacak diye ‘Batman Petrolspor kapanacak’ algısını oluşturanlara anlam vermek güç…

Evet; Mustafa Demir hemşerimiz, alanında başarılı, kulübü de şampiyon yaptı.

Hepsi tamam ama bölge müdürü değişecek diye ‘kulüp kapanacak’ yaygarasını koparmak kime, neye hizmet ediyor bilemiyorum doğrusu.

Ayrıca bu kulübün can simidi konumundaki Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ve Fernas AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Nasıroğlu gibi isimler; “Hedefimiz 1. Lig” açıklamalarını yapmışken…

Yine şampiyonluk sürecinde Batman Valiliği’nin de büyük destekleri ortadayken…

Bunun yanı sıra Demir, görevden alınmıyor ve Genel Müdürlüğün yolunu tutuyor. Tüm bu gelişmeleri değerlendirirken, bardağın dolu tarafına da bakmak gerekmiyor mu?

Kimse üzerine alınmasın ama 65 yıllık bu kulüpten kimler geldi, kimler geçti...

Batman’a atanacak yeni bölge müdürü, Batman’ın en büyük değerlerinden Petrolspor’a kayıtsız kalmayacak, kalmamalıdır. Öyle bir durum olsa dahi şehrin vekili ve dinamikleri buna müsaade etmemelidir.

Bu anlamda rutin bir atamayı, Petrolspor’a direkt bağlamak kulübe zarar vermekten öte bir şey değildir.

***

PETROLSPOR’DA GÜÇLÜ YÖNETİM ŞART
Kuşkusuz futbol, sonuç odaklı bir oyun...

Başarının olduğu yerde eksiklikler konuşulmaz, dillendirilmez.

Petrolspor’a olan sevgimiz nedeniyle sezon içerisinde yaşanan sıkıntılara değinmedik. Bugün de kulüp zarar görmesin diye detaylara girmeyeceğim. Fakat ‘detaylara’ girmemizi isteyenler varsa hepsini de en yalın haliyle sunarız…

Ancak madem yeni bir süreç var, o halde tüm eksiklikler ve olması gereken hususlar da masaya yatırılmalıdır.

Nasıroğlu ailesi dışında şampiyonluk sürecinde Başkan ve yönetiminin emeğini görmezden gelemeyiz. Son haftalara girildiğinde yaşanan sıkıntıları da göz önünde bulundurmak gerekmez mi?

Teknik heyet ve futbolcular arasındaki görüş ayrılıklarında yaşanan krizler,

Kulüp içindeki gruplaşmalar,

Yönetimde olmalarına rağmen deplasmanda takımın tek maçını izlemeyen yöneticiler,

Kulüpte yönetici olmamaları halinde takımı dışarıdan yönetmeye çalışanlar…

Belirttiklerimiz sadece birkaç unsur, bu gibi durumlar yaşanmasaydı şampiyonluk kuşkusuz 2-3 hafta erkenden gelecekti.

Batman Petrolspor 2. Lig’de tutunmak ve hatta üst ligi zorlamak istiyorsa kesinlikle çok güçlü bir yönetime sahip olmalıdır. Petrolspor’a her sezon büyük destek veren iş insanı Muzaffer Nasıroğlu ve Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nun uhdesinde, takıma maddi katkı sunacak isimler ile vizyon sahibi yöneticilerle bu yol yürünmelidir.

TPAO’da görevli isimlere belli alanlarda elbette görevler verilebilir ama bu görevlilerin hiçbir katkı sunmadan bir başkan gibi ön plana çıkması doğru değil.

Sözün özü; Ligde transfer sürecine sayılı günler kaldı. Yaşanan gelişmeleri göz önünde bulundurarak yeni yol haritası bir an önce belirlenmeli ve hem il’in Valisi hem de Nasıroğlu ailesinin belirttiği gibi üst lige oynayacak bir takım için kollar sıvanmalıdır. Büyük emeklerle 2. Lig’e çıkan Petrolspor’un geleceği de daha net planlanmalıdır.

Editör: Admin