*Milletvekili Ferhat Nasıroğlu seçilmeden önce ‘sıra dışı’ bir politikacı olacağının portresini çiziyordu. Seçildikten sonra Nasıroğlu’nun bir ayağı seçim bölgesinde bir diğer ayağı da başkentte. Dört gün süreyle seçim bölgesinde nabız yoklayan Milletvekili Nasıroğlu’nun kahve sohbeti görülmeye değerdi…

*Batman Belediyesi, önceki gün iki emekçisini kaybetti. Bir emekçinin yılları muhasebe ve sporda geçti. Diğerinin çalışma hayatı ise cenaze-nakil aracının kullanmakla geçti. İki sima da yerel yönetimde çalışkanlıklarıyla bilinirlerdi. Hayat öyle bir kısa ki. Özellikle çalışan için…

KAHVEDEKİLER KONUŞTU, O DİNLEDİ

Önceki akşam 40 derece sıcaklığı kıran ve yağmurun hafif çiselediği Batman’ın hareketli güzergahında turlayan sıra dışı bir ‘Vekil’ vardı.

Karanlığın çökmesiyle bu şehirde kahveler gündüze oranla daha da hareketleniyor. Batman’ın gözde güzergahındaki bir kahvede oturan Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, etrafındaki vatandaşları dinliyordu.

Eskiden havalimanına Milletvekilleri geldiğinde araç konvoyları düzenlenirdi. O araç konvoylarında klaksonlar çalınır, şehir içinde turlayan politikacıların arkalarına takılanların tuhaf bir yarışı olurdu.

Çok şükür. O manzaralar geride kaldı artık.

Günümüzün milletvekilleri, sade bir vatandaş gibi seçmenler arasında. 

“Sizi dinlemeye geldim. Şehrimizin gündemi ne? Siz sorun, sorularınızı yanıtlayalım?” diyen Milletvekili Nasıroğlu’nun yanında oturan orta yaşlı bir vatandaş önce bireysel sorundan sohbete girdi, sonra bildiği ne varsa anlatmaya başladı:

“Vekil bey, büyük çocuğum işsiz. Bir çaresi yok mu?”

Eski Hasankeyf’in yerleşim birimi su altında kalınca, Batman’a yerleşen bazı antik kentliler de sohbetteydi ama Hasankeyflilerin o eski ‘keyfi’ yoktu.

Hasankeyf’in tanınan bazı simaları bir gerçeğin altını çiziyordu:

“Eski Hasankeyf su altında kalınca, ilçenin eski tadı da pek kalmadı. Biz de Batman’a yerleştik. Hasankeyf’te pek bir hareketlilik yok şimdi.”

Araya giren Milletvekili Nasıroğlu, “Hasankeyf’te turizm potansiyelini değerlendirmek için ne yapmamız lazım?” diyordu.

Karanlık iyice çökmüştü.

Sıradaki bir başka programı aksatmamaya özen gösteren Milletvekili Nasıroğlu, kahve sohbetinden istemeden ayrılıyordu.

Önceki gün ‘Sol Sahil Sulama’ kanalının olduğu ‘P-1’ pompa istasyonundan  verilen ‘test suyu’ çalışması ve yapımına başlanılan Diktepe (Xıncıka)  güzergahındaki yol yapım çalışmalarını izleyen Nasıroğlu kurum ziyaretleri, esnaf-mahalle buluşması kapsamında birçok kesimle bir araya geldi.

Seçim bölgesinde dolu dolu bir programı geride bırakan Nasıroğlu, aksayan bazı sorunları da not tuttu.

Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş, Batman Ovası’nın susuzluğu ile yıllardır kaderine terk edilen şehir giriş yollarına manşetleriyle dikkat çeken tek yayın organıydı.

Batman Çağdaş, sorumlu gazetecilik anlayışından da ödün vermeyen tek gazete.

Toplumsal sorunlara duyarlılığıyla bilinen Milletvekili Nasıroğlu’nun da ‘Sıra dışı’ bir politikacı adayı olduğu seçim bölgesindeki programlarından görebilmek mümkün…

UNUTULMAYAN EMEKÇİLERDİ

1970’li Yıllardan günümüze kadar futbolu Batmanlı gençlere sevdiren bir simaydı o.

Doğup büyüdüğü Yeni Mahalle’de yılları geçti.

Batman’ın eski mahalli takımları ile amatör takımlarında futbolcu yetiştiren Belediye eski Muhasebe Müdürlerinden Suat Turan, 1986-87 yılında kurulan Belediyespor’un da emektarlarındandı.

Batman Belediyesi’nde görev yaptığı için kapatılan Turuncu-Mavili ekibin de yöneticilerindendi.

O sporla kalkıp yatan örnek bir simaydı.

Bir süredir yakalandığı karaciğer kanserinden 66 yaşında yaşama veda eden Suat Turan, Batman’ın eski EML, TPAO ve 16 Mayıs Şehir stadının toprak zemininde eski arkadaşlarıyla az toz yutmadı.

Esnafspor’dan Raman Gençliğe, Yeni Mahalle’den Güneşspor gibi birçok mahalli takımda forma giyen sayısız futbolcuya antrenörlük yapan Turan, 7 aydır amansız hastalığın pençesindeydi.

Önceki gün sessiz sedasız ayrıldı aramızdan.

Başsağlığı ziyaretinin yapıldığı Aydınlıkevler’deki ‘Taziye evi’nde eski futbolcular ağırlıktaydı.

Görev yaptığı hem yerel yönetimlerde hem de futbol camiasında unutulmayacak isimlerden biri de Suat Turan’dır.

Aynı gün kaybettiğimiz bir diğer yerel yönetimdeki bir emekçi ise Ömer Özdemir’di.

Yıllarca Belediye Mezarlıklar Müdürlüğü’nde cenaze-defin taşıma aracı ile ambulans sürücülüğünü yapan 55 yaşındaki Özdemir’i, 10 gün önce tesadüfen TÜPRAŞ giriş kapısında gördük.

Galiba Hasankeyf’ten geliyorlardı işçi bir arkadaşıyla.

Aracın damperindeydiler. İlginç kareyi o anda dondurmak istedim.

Yanımdaki Belediye-İş Sendikası Batman İl Başkanı Salih Direk uyardı:

“-Onlar üyemiz. İzin isteyelim. Öyle çekin.”

Aradan iki gün geçmemişti... O emektar Özdemir de kalp krizi geçirmişti. Üç gün yoğun bakımda kalmıştı. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Özdemir, de yıllarca kullandığı o cenaze defin aracıyla Asri mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

Batman Belediyesi’nin o iki emektarına başsağlığı diliyoruz.

Hayat böyle bir şey; bir varsın, bir yoksun…