*Dün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günüydü... Batman’da Kadınlar Günü’nün ilk saatlerinde Tilmerç Mahallesi’ndeki yolcu durağında bir kadın cinayete kurban gitti… Boşanma aşamasındaki çiftin anlaşmazlığı ne yazık ki bir kadının yaşamına ve bir çocuğun da öksüz kalmasına neden oldu...

*Eşi tarafından silahla vurularak öldürülen talihsiz kadının geride bir çocuğu kaldı. O anda o durakta her şeyden habersiz depremzede bir kız öğrenci yaralandı. Afetzede öğrencinin sağlık durumu iyi… Kadın cinayeti her ne kadar azalıyor gözükse de artıyor…

KADINLAR GÜNÜ’NDE KAHREDEN OLAY
Dünya Kadınlar günü ya da Dünya emekçi kadınlar günü, her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslar arası bir gündür.

Türkiye’de de ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ 1921 yılından bu yana ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak kutlanıyor.  Maalesef dün sabah bu önemli günün ilk dakikalarında Tilmerç Mahallesi’nden gelen haberle Batman sarsıldı.

Tabii ki sadece Batman değil, bir zamanlar kadın intihar vakalarıyla sık sık gündeme gelen Batman, bu kez 8 Mart da ‘Kadın Cinayeti’yle görsel basının gündemine yansıdı.

33 Yaşındaki Tuba A. Tilmerç Mahallesindeki yolcu durağında otobüs beklerken, silahlı saldırıya uğradı. Hastaneye kaldırılmak istenirken, yolda hayatını kaybetti. O talihsiz olayda deprem bölgesinden gelen 16 yaşındaki bir kız öğrenci de hafif yaralandı. 8 Mart Kadınlar Günü’nde bir çocuk annesinin, Batman’da hayatını kaybetmesi kentte büyük bir üzüntüye sebep açtı.

Bir de her şeyden habersiz okula gitmeye hazırlanan bir afetzede kızımızın yaralanması üzüntümüzü kat be kat artırdı…

Saldırgan olaydan sonra GAP Mahallesi’ndeki evini ateşe veriyor. Olay sonrası ise polis tarafından suç aletiyle birlikte yakalanıyor saldırgan…

KADINA ŞİDDET SON BULSUN
Dünya Kadınlar Günü’nde Batman’da bir kadının cinayete kurban gitmesi bizleri derinden sarstı.

Kadına yönelik şiddet ve saldırıların son bulması için ilgili kurum ve kuruluşlar ne gerekiyorsa yapmalıdır ve artık bu cinayetlere son verilmelidir.

Bu çağda bu sorunu çözmek herkesin görevi olmalıdır.

Tüm kadın örgütlerinin, kurum ve kuruluşların bu işin üzerine ciddiyetle gitmeleri gerekiyor.

Hangi gerekçe ile olursa olsun, kimse kadına şiddet uygulayamaz.

Yazıktır, günahtır.

Düşünün 8 Mart gününde de ara verilmeden bir kadın şehrin göbeğindeki bir yolcu durağında silahlı saldırıya uğrayabiliyor.

Umut Vakfı’nın silahlı şiddet haritasını 2022 verilerinde hazırladığı rapora göre; 3984 silahlı şiddet olayına dikkat çekiyor.

Bu silahlı şiddet olaylarında son yıllarda hayatını kaybedenlerin sayısı 2278 kişi.

Yaralananların sayısı ise 4231 kişi. 

Önceki yıl Türkiye genelinde işlenen 527 kadın cinayetinde az sayıda aile efradı olmak üzere 373 kadın öldürülmüş, 263 kadın ve aile bireyi de yaralanmış. 2021'in ilk iki ayında yaşanan toplam 96 kadın cinayetinde 77 kişi hayatını kaybetmiş. 35 kişi de yaralanmış.

Umut Vakfı kadın cinayetleri haritasında şu mesajı vermiş;

“Bir 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü daha kutluyoruz. Tüm dünyada kadınlar büyük mağduriyetle yüz yüzeyken...  Kimi göç nedeniyle, kimi evde, kimi iş hayatında...   Sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada salgın hastalık döneminde daha da yakından tanık olduk ki... Aile içi en geliştiği söylenen ülkeler dahi doruklarda… Gerek Kadın örgütlerinin gerekse de siyasi partilerin, tüm duyarlı çevrelerin ve gerekse bizim tüm dikkat çekmelerimize rağmen şiddete paralel olarak kadın cinayeti de durmuyor. Azalıyor görünse bile artıyor. Erkekler acımasızca eşlerini, eski eşlerini,  eski sevgililerini, ve çoğunlukla da ayrılmak istedikleri ‘ya da ‘Yeniden bir araya gelmek istemedikleri’ için öldürülüyorlar, hem de acımasızca çocuklarının gözleri önünde…”

Özetle; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Kadınların tam anlamıyla eşit yaşama ulaşmaları” dileğiyle kutlarken, maalesef dün Batman’da Kadın cinayeti hepimizi derinden sarstı…

Umarız, bu sütunlara bir daha kadın cinayetleri yazmayız.