*7 Yıl önce arsası tahsis edilen, 3 yıl önce de bütçesinin de ayrıldığı 500 yatak kapasiteli hastane temelinin atılması için hazırlıklara start verildi. Batman Çağdaş’ın ısrarla takip ettiği bu yatırım, bu şehrin hakkıydı. Geç de olsa Batman’ın hakkı teslim edildi…

*1 Milyar 506 milyon 959 bin TL bedelle 19 Ocak 2023’te gerçekleştirilen ihalenin ardından işi üstlenen Diy-Mar inşaat firması, hastane temelinin atılmasının hazırlıklarına başladı. Batman’ın sağlık sektöründe bu yatırıma o kadar ihtiyacı vardı ki, sıklıkla işlediğimiz konuların başında bu devasa yatırımdı…

1000 GÜNDE TAMAMLANACAK
Evet, yanlış okumadınız.

Tam 7 yıl önce yeni stadyum bitişiğinde arsası tahsis edilen 500 yatak kapasiteli hastane temelinin ilk harcının atılması için hazırlıklara başlanıldı.

Üç yıl önce bütçesinin oluşturulduğu Batman’ın yeni hastanesi ihalesi tam üç kez iptal edilmişti.

Bölgede sağlık turizminde iddialı olabilmek için Batman’ın bu yatırıma şiddetle gereksinimi vardı ama maalesef gecikti.

Son dönemlerin üç Valisi’nin de gündeminde bu hastane vardı.

Azmi Çelik, Ahmet Deniz ve Hulusi Şahin’in Valilik dönemlerinde belki de en çok bu yatırım konuşuldu, tartışıldı.

Kime niyet, kime kısmet…

Bu devasa yatırımın temelinin atılması, şimdi ki Vali sayın Ekrem Canalp ve ilk günden bugüne bu yatırımı ısrarla takip eden Milletvekili Ziver Özdemir’e nasip oldu… Özdemir, son yıllarda bu yatırım için Sağlık Bakanı başta olmak üzere diğer bürokratların kapısını epeyce çalmıştı.

Evet Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, daha önce de projesini duyurduğu Batman’ın 500 yataklı hastanesinin 1000 günde bitirileceğini duyurmuştu...

YÜKLENİCİ FİRMA İŞE BAŞLADI…
Batman-Güney çevre yolu stadyum arka tarafında inşa çalışmalarına başlanılan yeni hastane binası temeli için çalışmalar önceki günden itibaren başladı.
1 Milyar 506 milyon 959 lira bedelle 19 Ocak 2023’te gerçekleştirilen ihalenin ardından Diy-Mar firması yeni hastane için şantiyesini hemen kurdu, çalışmalara hızlı başladı.

İşi üstlenen müteahhit Musa Akar’ın Diy-Mar firması, Batman’da geçmişte yaptığı işler gibi yeni hastaneyi hızlı bir şekilde bitirebilmek için var gücüyle çalışacağının farkındayız.

Sağlık Bakanlığı diğer hastaneler için belirlediği sürede inşaatların tamamlandığını biliyoruz.
Hastane tamamlanırsa, Sağlık Bakanlığı Batman’daki sağlık kuruluşlarına sözleşmeli işçi ve çeşitli branşlarda 200 sağlık personeli de alacak.

İşte yeni hastanenin beraberinde getireceği artılar da bunlar.

GEÇ KALMIŞ BİR YATIRIMDI
Evet şimdi Batman’ın gündeminde artık 500 yataklı yeni hastanenin inşaatına başlanılması meselesi var.

Sağlık yatırımında çok geç kalmış bir projeydi.

Daha önce de şimdilerde Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürülen ‘Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ de benzer bir gecikme yaşamıştı, gecikmeyle inşaatına başlanmıştı.

Fakat işi üstlenen firma, süresinden önce bitirmişti.

Pandemi döneminde o hastane ilaç gibi gelmişti Batman’a.

500 Yataklı hastaneye dönersek; elbette bu önemli yatırımın hayata geçirilmesi bir hayli gecikti ve kentte hastaneler yetersiz olduğu için sağlıkta büyük sıkıntılar yaşanıyor.

Bakın, Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yatak kapasitesi yetmediği için ameliyatlar istenilen takvimlerde yapılamıyor, birçok hasta Diyarbakır, Elazığ ve Gaziantep’teki hastanelerin yolunu tutuyor.

Bu durum herkesi rahatsız ediyor.

İşte bu noktada depremin olduğu bir dönemde beş yüz yataklı Batman’ın yeni hastanenin yapımına başlanılması çok önemli.

500 Yataklı hastane konusunda büyük çaba sarf ettiğini bildiğim başta iktidarın vekili Ziver Özdemir, İl Başkanı Akif Gür ve önceki bürokratları da kutluyor, bundan böyle inşaat sürecin hızlanması için çabalarının devamını diliyorum.

Bu şehrin ilk günlük gazetesi; Çağdaş da bu şehre olan sorumluluğunu da yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Umarım, inşaat sürecinde Batman’ın yeni hastanesi 750 yataklı bir hastaneye dönüştürülebilecek kapasitede yapılır.

Biz de gelecekte sorunsuz bir hastaneye kavuşmuş oluruz…

Sağlıkla kalın…