*Kurban Bayramı’nın 2’nci günüydü. Batman-Hasankeyf-Midyat yol güzergahında trafik yoğunluğu dikkat çekiciydi… Joliy, Prontotour ve Gezilaya tur operatörlerinin otobüsleri, tarihi ilçenin kalbinin attığı çarşının önündeki meydandaydı… Hasankeyf müzesinin dibindeki limana bölgenin her yerinden konuk var. Tekne turları, bayram öncesi ve 9 günlük tatil süresince Ramazan Bayramı tatiline göre yeterli olmasa da yine konukların ilgisi yeterliydi.

*Cafeler, Restaurantlar, Kahveler ve Liman tıklım tıklım... Batman’ın ‘Misafir Odası’ Bayram tatilinde bir başkaydı.  Bayram tatilinde Hasankeyf’ten ayrılmayan Belediye Başkanı Hamit Tutuş, yerli ve yabancı konukların dinlendiği mekanlarda kalabalık kitleyi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti anlatıyor ve ekliyordu; “Hedefimiz Hasankeyf’i turizmde 1 numara yapmak…”  Başkan Tutuş’un hayata geçirmek istediği iki proje var; biri Teleferik, diğeri sahil-çevre yolu…

TUR OPERATÖRLERİNİN GÖZDESİ

Kim ne derse desin, tarihi Hasankeyf ‘Batman’ın Misafir Odası’dır.

Kurban Bayramı’nın ikinci günü Batman-Hasankeyf-Midyat yol güzergahındaki trafik yoğunluğunda dikkat çeken araçlar arasında Joliy, Prontotour ve Gezilaya tur operatörlerinin otobüsleri sıra sıra diziliydi.

Tarihi ilçeyi görmek isteyenlerin yoğun ilgisi sevindirici.

Hasankeyf, Kurban Bayramı tatilinde Batman’ın diğer ilçelerine göre yerli ve yabancı turist ağırlayan tek yerdi.

Tabii çok üzücü olduğunu buraya kısaca not edelim.

Bu konuyu ve diğer ilçelerin turizmden pay alması için gerekli yazı ve uyarıları bir başka yazıda genişçe yazacağız.

104 Yatak kapasiteli ‘Hasankeyf Uygulama Oteli’nin parkında çok sayıda yabancı plakalı araçlar vardı.

Öğle saatlerinde termometrelerin 43 dereceyi gösterdiği saatlerde arkeopark alanın dibindeki restaurant, cafe ve kahveler tıklım tıklımdı.

Hasankeyf’e özgü figürlerle süslenen cafelerde ‘yer’ yoktu. Yerli-yabancı konukların oturduğu cafelerin birinde misafirlerini ağırlayan Belediye Başkanı Hamit Tutuş’la bayramlaştık.

Bayram tatilinin uzun olması ve yerli turist yoğunluğu Hasankeyf esnafı kadar Başkan Tutuş’u da sevindirmişti.

“Hedefimiz Hasankeyf’i turizmde söz sahibi yapmaktır” diyen Başkan Tutuş, turizm ağırlıklı hedeflerini anlatıyordu;

“Teleferik… Sahil… ve Çevre yolu… Bu üç projeyi hayata geçirmek önceliklerimizdir.”

Batman Valiliği’nin Özel İdare’den yapacağı 4 yıldızlı otel için de Başkan Tutuş, Karaköy yol güzergahında baraj göl havzasına sıfır kayalık alan bölgesini işaret ediyordu;

“Konaklama yerlerimiz yetersiz. Uygulama oteli ile özel sektörün işletmeye açtığı konaklama yerlerimiz ihtiyaca cevap vermiyor. Konukların çoğu, çevre il ve ilçelerde konaklıyor. 4 Yıldızlı otel, ilçemiz için bir ihtiyaç…”

BEYOĞLU’NDAN HASANKEYF’E BİR KONUK

Uzun yıllar İstanbul-Beyoğlu’nda muhtarlık yapan Batmanlı Lütfi Akın, son yerel seçimlerde CHP’den Beyoğlu Belediye Meclis Üyeliğine seçildi.

Aslen Kozluklu Akın, genç yaşta atıldığı siyasette başarılı olan bir sima.

İstanbul-Batman arasında mekik dokuyan Akın, bayram ziyaretine geldiği Batman’da Başkan Tutuş ile, Hasankeyf’te turizmi canlandırmak için yapılabileceği projelerle ilgili görüş teatisi yapıyorlardı.

Başkan Tutuş, 10-15 gün içinde CHP lideri Özgür Özel’in, Güneydoğu gezisi kapsamında konuk olacağı yerlerden birinin de tarihi ilçe Hasankeyf’in olacağını söylüyordu;
“Seçim bizim için geride kaldı artık. Önümüzde Hasankeyf’i turizmde nasıl söz sahibi yapacağımızla ilgili çalışmalarımız var. Turizmin altyapısında ne gibi eksiklikler varsa onları tespit edip gidermeye çalışacağız. Hasankeyf’te karavan turizmini hayata geçirmeye çalışacağız, şimdiden Arkeopark alanı bitişiğindeki bölgeyi 50 karavanın yerleşeceği ve mobesse’nin kurulacağı alanı, her türlü güvenliğin olduğu bir karavan merkezi yerine dönüştüreceğiz.”

7000 Nüfuslu Hasankeyf’i ayakta tutacak bir de tekne turizmi projemiz var.

Hasankeyf Kale Turizm Kooperatifi Başkanı Ali Can, 250 ailenin geçimini sağladığı 11 teknenin tarihi ilçenin turizmine olan katkısını bakın nasıl dile getiriyor;

“Buraya yerli ve yabancı turist çekebilmek için her türlü fedakarlığı yapıyoruz. Bizim tekne turlarımız, Şanlıurfa-Halfeti’yi geride bıraktı. Eğitim-sezonun son günlerde yüzlerce öğrenciye daha düşük ücretlerle tekne turları düzenledik. Doğum günü ve özel günlere yönelik de özel teknelerimizle yerli ve yabancı konukları en iyi şekilde ağırlıyoruz. Hasankeyf’e gelenler tekneyle tarihin gölgesinde gezinti yapıyor.”

9 Yıldır Hasankeyf’te karargah kuran bir şirket de ayrılmanın hesaplarını yapıyor.

Hasankeyf’teki bazı tarihi eserleri taşıyan; Tatvanlı ama merkezi Ankara’daki Erbu şirketi, ‘taşınamaz’ denilen bazı tarihi dokuların kalıntılarını yeni yerleşim birimine taşımayı başarmıştı.

Tarihi eserlerin bir bölümünü Arkeopark alanına taşıyan Erbu Şirketinin yetkilisi Cenk Koparan’la tekne turunda karşılaştık.

 Zeynel Bey türbesinden İmam Abdullah Zaviyesine… El Rızık Minaresi’nden Selçuklulara ait Hamama kadar bazı eserleri yeni yerleşim birimine taşıyan Erbu şirketinin yetkilisi Koparan, “Son çalışmalarımızı yapıyoruz. Hasankeyf’e artık veda zamanı geldi” diyor.

Biz de Hasankeyf izlenimlerimizi burada noktalıyoruz.

Tabii Hasankeyf’ten her dönüşümüzde ardımızda bıraktığımız tarihi mirasımızın taşınan eserlere seviniyor, yetkililere ve emeği geçenlere teşekkür ederken, büyük bir kısmının sularda boğulmuş olmasının, yüreğimize saplanmış paslı bir hançer gibi acı verdiğini hatırlatmak istiyoruz.

UNUTULMAYACAK BİR İŞ İNSANIYDI

Kurban Bayramı arifesinde güzel bir sima daha ayrıldı aramızdan.

Batman’da sevilen iş insanlarımızdan biri de Şefik Polat’tı.

Yılları Yeni Mahalle’de geçti.

Turgut Özal Bulvarı’nda da asfalt nakliyecilik işi ile lastik bayiliği yapan Şefik Polat, yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü.

78 Yıllık yaşamında samimiyet ve açık sözlülüğüyle bilinen Şefik Polat, yörenin gelenek-göreneklerini çok iyi bilen biriydi.

Onunla sohbet her zaman keyifli olurdu.

Arada sırada dil sürçmesi olsa da zeki bir insandı.

Son yıllarda Ankara’ya yerleşmişti ama gönlü hep Batman’daydı.

Bu şehrin sevilen iş insanı Şefik Polat ağabeyimize rahmet diliyoruz.

Mekanı cennet olsun…

KURBANLIKLAR ELDE KALDI

Kurban Bayramı geride kaldı.
Batman’lı besiciler, kurbanlıkların büyük bölümünü satamadı.

Yıl boyunca yem, saman ve diğer bakım maliyetlerini karşılayarak yetiştirdikleri hayvanlarını, seyyar pazarlar ile hayvan pazarına getiren besicilerin, büyükbaş hayvanları satamadıkları için ellerinde kaldı.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da TÜPRAŞ Batman Rafinerisi ihata duvarının dibinde ‘Seyyar Hayvan’ Pazarı kurulmuştu. Bayram süresince sıcak havada umdukları satışı yapamamaktan yakınan bazı besiciler konuşuyordu;

“Kurbanlıkların yüzde 60’ı elimizde kaldı. Geçen bayrama göre daha az kurban kesildi. Kurban satışlarının çok fazla yapılmamasının bir nedeni de maaşların bayram öncesi hesaplara yatmamış olmasıydı. Küçükbaş hayvanın 18 Bin TL olan fiyatı, alıcının olmamasından dolayı 11 bin TL’ye kadar düştü. Büyükbaş hayvanların yanına ise kimse pek kimse yanaşmadı.”

Batman’ın Dörtyol kasabı Abdullah Padir de alım gücünün düşmesiyle önceki bayramda yaptıkları kesimin çok gerisinde kaldıklarını söylüyordu; “Belki de son yılların en durgun kurban kesimiyle karşılaştık.”

Özetle; Batmanlı besiciler Kurban Bayramı’nda piyasaya çıkardığı büyük-küçükbaş hayvanını satamamanın burukluğunu yaşadı…

Bizde bu yazıyı yazdığımızda çok üzüldüğümüzü belirtmek isteriz.

Gönüllerin bir olduğu, herkesin yüzünün güldüğü nice bayramlar dileğiyle…