DEM’DEN PROJE LANSMANI
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), seçimlerden sonra kentte yapacakları projeler için lansman düzenlendi. Ramada Otel’de düzenlenen programa DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, DEM Parti Batman Belediyesi eş Başkan Adayı Gülistan Sönük, DEM Parti Batman İl Eş Başkanları Mustafa Mesut Tekik, Songül Korkmaz, STK temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı. Programda konuşan Eş Başkan adayı Sönük: “Edip Solmaz’la başlayan uzun yürüyüşümüz 1979’daki inanç, kararlılık ve umutla devam ediyor. Bu miras bugün Batman’ın her sokağında, her bir kaldırım taşının altında ilk günkü gibi duruyor. Bizler bu mirası yarınlara taşıyacağız. 31 Mart’ta Batman’ı krizlerden ve ranttan arındıracak, halkın olanı yeniden halka vereceğiz” dedi.

DEM’İN BAZI PROJELERİ
Eşbaşkan adayı Sönük, göreve geldiklerinde hayata geçirecekleri bazı projeleri ise şöyle açıkladı; “-GES ile içme suyu pompaları elektrik ihtiyaçlarının karşılayacağız. Bu sayede dezavantajlı ailelere 15 metreküp suyu ücretsiz karşılama imkânı sağlayacağız, -Kentin toplu taşıma kapasitesini arttıracağız. Kadın ve Öğrencilere İndirimli ulaşım imkânı sağlayacağız. Yapılacak yeni çevre yolu ve alternatif ulaşım aksları ile birleştirilecek, kent trafiğini rahatlatacağız, -Devlet Demir Yollarının mevcut raylı sistemlerinin kent içi ulaşımında kullanılması için ilgili kurumlarla protokoller yapılacak.”

Dem Gülistarnaa

“ÇOCUK EKOLOJİK KÖYÜ KURACAĞIZ”
Projelerin devamı şöyle; “- Kentin Deprem ve Riskli yapı stoğu tespit edilecek ve deprem eylem planı hazırlanacak. Taşkın ve sel haritaları çıkartılacak, güzergâhları rehabilite edilecek ve imar planına entegrasyonu sağlanacak, -Kent hafızasında yer edinmiş Yılmaz Güney Sinema salonu yerinde yeniden kente kazandırılacak, -Kongre merkezi ve fuar alanları kente kazandırılacak, -Organik köy ürünleri pazarları oluşturulacak, yoksullukla mücadelede etkili olan Gıda Bankası tekrar aktifleştirilecek. -Batman çayının bitki ve canlı popülasyonunu koruma stratejileri geliştireceğiz, -Çocuk ekolojik köyü kurulacak, -Tüm birimlerde engelli istihdamı sağlayacağız.” 

Muhabir: RECEP AKIN