*Kış mevsiminde Batman’ın karşı yakası, hep sorunlarla gündeme gelen bir bölge. 1995, 2006 ve 2023 Yıllarında Batı Raman Dağı’ndan gelen sel suları Seyitler, Karşıyaka, Güneykent, Çamlıca, Çarşı ve Hürriyet mahallerinde hem can aldı, hem de maddi hasara yol açtı…

*Şimdilerde o semtleri ‘sel’ sularından kurtaracak bir proje hazırlanıyor. Geçen hafta Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp başkanlığında Ankara’ya giden bir heyet, Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ile birlikte DSİ Genel Müdürlüğü’nün üst düzey yetkileriyle bir araya geldi…

CAN VE MAL KAYBININ YAŞANDIĞI BÖLGE

Yıllardır Batı Raman Dağı’ndan gelen kuvvetli yağışlardan kaybettiğimiz canlarımızı dün gibi hatırlıyorum.

Bardaktan boşalırcasına yağışın gerçekleştiği bir kış mevsimi…

Yıl 1995.

Hürriyet Mahallesi Dostlar Caddesi’nde 65 yaşındaki Koçer Aydın, sel sularında boğularak hayata veda etti.

Yıl 2006.

Batı Raman’dan İluh Deresi’ne akan sel suları çevredeki semtlerde 5’i çocuk 11 kişiyi aramızdan aldı.

Yıl 2023.

Seyitler Mahallesi 3062 sokakta Güner ailesinden 3’ü çocuk 4 kişi, gece yarısı evlerinde uyudukları sırada kapıldıkları sel sularında cansız bedenlerine bir gün sonra ulaşıldı.

Her sel baskını sonrası, nedense hep aynı manzaralar gündemde.

Bu şehrin karşı yakasındaki ‘kanayan yara’nın çözümü için üst düzey yetkililer, bu kez başkentte ‘sorun’u masaya yatırmıştı.

Batman, artık bir daha da ‘sel’ felaketiyle gündeme gelmek istemiyor.

19 KASIM’I UNUTMADILAR

Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp başkanlığında bir heyet, İluh Deresi’ne Batı Raman Dağı’ndan gelen ‘yağmur suları’ için alınacak önlemler üzerinde durdu.

Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ile birlikte DSİ Genel Müdürlüğü’nde şehrin karşı yakasındaki mahalleleri ‘sel’ riskinden kurtaracak önemli bir toplantı gerçekleştirdi.

Batman heyeti, Ankara’dan umutlu döndü.

Hafta sonu telefonumuzun ucunda Milletvekili Nasıroğlu vardı.

Yağışlı mevsimlerde İluh Deresi çevresindeki mahallelere ‘korkulu an’lar yaşatan ‘sel’ suları için ciddi bir projenin hayata geçirileceğini anlatan Milletvekili Nasıroğlu, önemli bir ayrıntıya da dikkat çekiyordu;

“İluh Deresi çevresiyle birlikte Aydınkonak ve Tilmerç mahallelerimizden de gelen yağmur sularının aktığı kanalların tümü gözden geçirilecek. Özellikle Batı Raman Dağı’ndan gelen yağmur sularının geçeceği kanal genişletilerek, İluh deresine bağlanacak.”

Batman için adı ‘kuşaklama’ mı olur, daha geniş bir ‘kanal mı’ olur bilemeyiz ama Milletvekili Nasıroğlu ile Vali Ekrem Canalp’ın, Batman’ı ‘sel’ sularından kurtaracak ciddi bir projeye kafa yordukları ortada.

Batman, ne yazık ki çanak gibi bir alanda kurulmuş.

Her kış mevsiminde çevresindeki dağ ve tepelerden gelen yağmur suları şehrin göbeğindeki mahalleleri basıyor.

SEL’DE ‘EV’SİZ KALAN MUHTAR

Seyitler Mahallesi, 35 bin nüfusuyla Batman’ın büyük mahallelerinden biri.

10 Bini aşkın seçmenin bulunduğu Seyitler semtinde üç dönemdir muhtarlık yapan Süleyman Rüzgar, dördüncü kez muhtarlığa aday.

Her dönem de rakipleri var ama semt sakinlerinin kendisine olan ‘güven’den ötürü bir kez daha ‘aday’ olmuş Rüzgar.

19 Kasım gecesinde yaşanan sel felaketinde Muhtar Süleyman Rüzgar’ın, 2 katlı evi ağır hasar görmüş.

Sel felaketinde semt sakinlerinin kapı-pencere camını kırarak kurtardığı Muhtar Rüzgar, ailesiyle birlikte yakınlarının yanına yerleşmiş.

Sel sularının alt katı tamamen sular altında bıraktığı evinden tek bir eşya çıkarmadan ailesiyle birlikte canını zor kurtaran muhtar Rüzgar, ‘Molla Gürani Parkı’ sokağındaki mağdur mahalle sakinlerini de düşünüyor.

Muhtar Rüzgar anlatıyor:
“Büyük bir felaketten yine de ucuz kurtulduk. Camları kırıp kendimizi zor dışarı attık. Evimin zemin katı tamamen su altında kaldı. Allah razı olsun. O gece Vali bey 03.00’e kadar bizim yanımızdan ayrılmadı. Sel sonrası, evimizin de olduğu sokakta park bitişiğindeki yağmur sularının aktığı menfez dibine şimdi de 4 metreyi bulan bir beton set çekiliyor. Daha önce yapılan 3 kilometre uzunluğundaki sel sularının aktığı menfez maalesef yetersiz.”

Sel sonrası Muhtar Süleyman Rüzgar,‘ev’siz kalmış ama o kendinden çok semt sakinlerinin sorunlarıyla uğraşıyor.

“Acelemiz yok. Şimdilik akrabalarımın yanına sığındım” diyen Rüzgar, “Selde en büyük acımız 4 canımızı kaybetmekti. O acıyı unutmuş değiliz” diyor.

Geçen hafta sonunu, şehrin karşı yakasında sel sonrası yaralarını saran semt sakinlerini dinleyerek geçirdik.

Sağlıkla kalın…