Seçilmişlerden atanmışlara dek kenti yönetenler, gençlerin geleceğine dair sık sık mesajlar verir. Geleceğin teminatı olan gençler için yeni yatırımlar da artık çağa göre şekilleniyor.

Batman, genç nüfusu yüksek şehirlerin başında yer alıyor. Haliyle gençleri kazanmaya yönelik yatırımlar büyük önem arz ediyor.

Her yıl yüzlerce Batmanlı genç Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde Tıp, Hukuk ve Mühendislik gibi bölümlere yerleşiyor. Batman’ın genel sıralaması iller arasında çok iyi olmasa da geleceği parlak onlarca genç bu üniversitelere yerleşmeyi başarıyor.

Batmanlı gençler sadece en iyi üniversitelere yerleşmekle kalmıyor, sanat ve spor alanlarında da adından söz ettiriyor. Özellikle spor branşlarında onlarca genç yetenek Batman’ın yanı sıra ülkemizi Milli Takım formasıyla temsil ediyor.

***

Bugün üzerinde duracağım konu ise TPAO himayesindeki Batman Petrolspor Derneği’nin altyapı takımlarında yer alan genç sporcuların akıbeti…

Malum geçtiğimiz aylarda Türkiye Petrolleri’nde Genel Müdür değişti ve bu değişimden sonra hem TPAO işçilerinin mesaileri ödenmedi hem de Batman Petrolspor Derneği takımlarındaki sporcu ve antrenörlerinin ödemeleri askıya alındı.

Aslında Batman Petrolspor Derneği’nin yapısı başlı başına bir sorun. Teknik olarak spor derneklerinin Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlanmasıyla bu yapıdaki dernekler ‘kulüp’ statüsüne geçti. Ancak Petrolspor Derneği’nin yönetimini ise ‘beyaz yakalılar’ ve ‘kapsam dışı’ olarak tabir edilen mühendisler oluşturuyor. İlginç olan ise ‘kapsam içi’ olarak adlandırılan ‘mavi yakalı’ işçiler, adına ‘bağış’ denilse de her ay aidat ödemelerine rağmen bu derneğe ne üye olabiliyor ne de söz sahibi olabiliyor. Bu ayrı bir tartışma, asıl konumuz; gençlerimizin geleceği…

***

Söz konusu derneğin yapısında; Batman Petrolspor A.Ş.’nin A takımından tutun da futbol, basketbol, voleybol, atletizm, güreş, kort tenisi ve yüzme branşına kadar altyapı takımları mevcut. 1000 Civarında gencin yer aldığı bu altyapı takımlarındaki bazı sporcular hem Batman’ı temsil ediyor, hem uluslar arası arenada Milli Takım formasıyla ülkemizi temsil ediyor.

İşin trajik kısmına gelirsek…

Yüzlerce gencin yer aldığı bu altyapı takımlarında antrenörler ve Milli Takım forması terleten sporculara tam 6 aydır hem maaş verilmiyor hem de bu takımların kapatılması gündemde.

Gerekçe ise TPAO Genel Müdürlüğü’nün tutumu ve tasarruf tedbirleri olarak ileri sürülüyor.

Elbette bu iddialarla ilgili Genel Müdür’den teyit almak gerek.

Hatta buradan TPAO’nun yeni genel müdürüne soruyoruz;

- Batman Petrolspor Derneği/Kulübü ile TPAO Genel Müdürlüğü arasında nasıl bir bağ var?

- 6 Aydır antrenörler, kulüp çalışanları ve Milli sporculara maaşları neden ödenmiyor?

- Batmanlı yetenekli yüzlerce gencin geleceğini ilgilendiren ödenek sıkıntısının nedeni tasarruf tedbirleri mi?

Bunları sizlere sormamızın nedeni, Batman’da bu sorulara cevap verecek yönetici bulamamak…

Petrolün başkenti ve Milli ekonomiye büyük katkı sunan emekçinin kenti Batman’ın öz evlatlarına ayıracak koca TPAO’nun ayıracağı ödenek yoksa yazık ki ne yazık…

***

Buradan sadece Genel Müdüre değil, Batman Petrolspor Derneği’nin yöneticilerine de şunları soruyoruz;

-Petrolspor A.Ş.’ye TPAO, Nasıroğlu ailesi ve bazı iş insanlarının destekleriyle 100 Milyon TL’yi aşan bir bütçe oluşturuldu. Bu desteklerden altyapı takımları neden yeterince yararlandırılmadı?

- Avrupa şampiyonluğu gibi önemli başarılara imza atan sporcuların maaşlarını aylarca bekletme gerekçesi nedir? Ödenek sorununun çözümü için Batman’ın iktidardaki tek Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ve Vali Ekrem Canalp’tan destek istendi mi?

-A takımın şampiyonluğu sürecinde bol keseden ‘prim’ dağıtılırken, maaş alamayan altyapıdaki sporcular hiç kimsenin aklına gelmedi mi?

-Bu derneğin mali işlerinden sorumlu yöneticiler, ülkemizi Olimpiyatlarda ve Avrupa’da temsil edecek gençleri, almaları gereken özel besinlerden bile nasıl mahrum bırakılabildi?

-Telefonla şahsıma ulaşan Milli sporcunun; “Aylardır perişan haldeyim, ailemin maddi durumu iyi değil. Şampiyonaya odaklanmam gerekirken ailemin geçimini düşünüyorum. Dernek yöneticilerine defalarca sorunu aktardık ama umursayan olmadı. Konuyu il yöneticilerine bile aktardım ama kimse ilgilenmedi. Bu psikolojiyle ülkemi bu önemli organizasyonda nasıl temsil edeceğim?” sitemini de buradan bu derneğin çok ama çok başarılı yöneticilerine iletiyorum!

-Bu sezon büyük bir başarıya imza atarak Elit lige yükselen U17 futbol takımını Antalya’da yapılan final maçında, maddi imkansızlıklar gerekçe gösterilerek karşılaşmadan çekilmesini isteyenler kimlerdi? Bu acı duruma futbolcuların aileleri bile şahitlik etmişken, sadece A takımın şampiyonluğuyla övünenler altyapı takımlarını bu hale nasıl getirdi?

***

Özetle; Petrolspor Derneği/Kulübü bünyesindeki sporcuların yaşadıkları böyle.

Yaşananlara bakıldığında gençlerimizin geleceği tam bir muamma…

Altyapıdaki gençlerin bu sorununa hem ilin Valisi, hem iktidar Milletvekili hem de TPAO Genel Müdürlüğü hassasiyet göstermelidir.

Batmanlı genç yeteneklere yazık olmasın.

***

Yarın bayram.

Son yıllarda bayramları hep buruk karşılıyoruz.

Dünyanın dört bir yanında insanlığa karşı zulümler bitmiyor.

En acı örneği de Gazze’de yaşananlar…

Çocukların göz göre göre katledilmediği ve ülkelerin/insanların böylesi dramlara sessiz kalmadığı bayramlar diliyorum.