*4 Ağustos 1987 tarihinde Batman Çağdaş’ın ilk bayram özel sayısını çıkardığımızda Batman Kaymakamı Aydın Arslan’dı. 80’li Yılların başındaki yeni siyaset arenasına yeni adım atan ve sonrasında emin adımlarla yürüyen siyasetçilerdenAtaullah HamidiBelediye Başkanı, TPAO’da Bölge’ Müdürü ise Mehmet Yamaç’tı…

*Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş, adı gibi ‘Çağdaş’ teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek bir ilki gerçekleştirip, okurlarına renkli gazeteyi sunmuştu. O dönemlerde Adana Ekspres Gazetesi tesislerinde basılan Batman’ın ilk renkli gazetesini gören yöneticiler, Çağdaş’ın renkli baskısını zevkle okuduktan sonra bizleri arayarak sevinçlerini paylaşmış ve tebrik etmişlerdi.

O YÖNETİCİLER ARAMIZDA YOK AMA…
4 Ağustos 1987…

Bu tarih, Batman Çağdaş’ın yaş günü kadar önemli bizim için.

O yüzden her Bayram arifesinde ilk renkli olan428’nci özel sayıyı hatırlarım ve hüzünlenir.

Batman Çağdaş’ın  37 yıl önceki ilk bayram özel sayısını çıkardığımızda kimse inanmak istememişti.

O gün Ağustos ayının çok sıcak bir haftasında Kurban Bayramı’nı kutlamıştık.

Adana Ekspres Gazetesi tesislerindebasılan ilk bayram özel sayımızı okurlarımıza sunduğumuz günü dün gibi hatırlıyorum.

Batman Kaymakamı Aydın Arslan ve TPAO eski Bölge Müdürü Mehmet Yamaç’labirlikte‘TPAO’nun 1 Nolu’ havuzu başındaydık.

Batman Çağdaş’ın özel bayram sayısını eline alan Arslan, “Çağdaş adına yakışır yayıncılık yapıyor” demişti.

Havuz başındaki sohbette TPAO’nun ‘Efsane’ Bölge Müdürü Mehmet Yamaç da; “Ben, Çağdaş’ın önümüzdeki petrol kentinin adına layık ve bu kentin sorunlarına dün olduğu gibi, her zaman canla başla eğilerek ve bu sorunları, tabii ki sevinç ve mutlulukları da her koşulda gündeme getirecek bir gazete olacağına inanıyorum” diyerek bizi tebrik etmişti.

O gün Çağdaş’ın Kurucusu ağabeyim merhum Enver Arslan ve o dönemler spor yazarlığını yapan Cahit Sönmez de ‘İlçe’ yöneticilerimizle yaptığımız özel sohbette birlikteydik.

Dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal’ın, ‘Batman Barajı’nın temel atma töreninde GAP Projesiyle ilgili konuşması ve resimlerini içeren haberimiz Batman Çağdaş’ın sürmanşeti olmuştu.

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü hizmet binasının kaba inşaatı… TPAO’nun petrol aramaları… Dönemin Belediye Başkanı Ataullah Hamidi, yeni projeleri de Çağdaş’ın sevinç haberleri olmuş ve gazetenin birinci sayfasını süslemişti.

Batman Kaymakamı Aydın Arslan’ın, Kurban Bayramı mesajını da o süslerin arasında iletmiştik.

İlk Bayram özel sayımız olması nedeniyle heyecan ve evham duymuştuk.

Bu heyecanla bazı eksikliklerimiz olmuştu ama yerel yöneticilerin, verdikleri mesajların noktasına, virgülüne dokunulmadan vermiştik.

O ilk özel sayımızda birinci sayfadan haberlerini verdiğimiz dönemin Başbakanı ve sonrasında Cumhurbaşkanı olan merhum Turgut Özal, Kaymakam Aydın Arslan, Belediye Başkanı Ataullah Hamidi ve TPAO eski Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, yaşama veda ettiler.

Batman Çağdaş kurucusu merhum ağabeyim Enver Arslan da aramızda değil ama… O güzel insanların, Çağdaş için verdikleri mesajlar, korunaklı arşivimizdeki yerlerinde duruyor.

RENKLİ BİR SAYI OLMUŞTU

Batman eski Cezaevi Müdürü Ali İhsan Kuyumcu, şair ruhlu bir yazardı.

“Bu Bayram Günü”nde başlıklı şiirinden bir kesit sunarak o’nu anmış olalım.

“Sevgiler sel olur taşar, hasretlikler biter, gönüller şen olur, bu bayram gününde… Kırgınlıklar unutulur, düşmanlar dost olur, gönüllerde güller açar, bu Bayram gününde… Taze umutlar doğar, bir birini tutar eller, sevinçle dolar gönüller, bu bayram gününde. Dosttan dosta selam gider, bir hatır bin mülk eder, hatırla dolar gönüller, bu bayram gününde…”

Kuyumcu, yaşama veda etti ama 37 yıl öncesinin şiiri içtenliği ve sıcaklığı güzle anıları çağrıştırdığı için dün gibi bugün de güncelliğini koruyor.

1987 Yılında Hasankeyf’in Belediye Başkanı, Batman eski Kültür-Turizm İl Müdürü Şehmus Kartal’dı.

O dönemlerde Kartal’ın, Hasankeyf’e turistik otel projesine yönelik mesajı da Çağdaş’ın arşivinde duruyor.

Batman’ın ‘İlçe’ olduğu dönemlerde ve şimdilerde hayatta olmayan Siirt Milletvekili olan Sason’lu Rıza Tekin ile yine Anavatan Partisi Batman eski İlçe Başkanı Enver Baran, Kurban Bayramı’nda verdikleri mesajlar yan yana.

SHP Batman eski İlçe Başkanı Salih Aktan da yurt dışında.

Siirt eski Milletvekilleri Aydın Baran, Abdurezzak Ceylan… DYP Batman eski İlçe Başkanı Rıfat Demir, RP Batman eski İlçe Başkanı Habip Demirdağ… Tilmerçli Osman Tibik, ne yazık ki aramızda değiller, onların mesajları da hem gönlümüzde hem de arşivimizdeki yerlerinde duruyor.

NEREDE O ESKİ ESNAFLAR?

Bankalar Caddesi’ndeki 81 Özlem lokantası sahibi Abdullah Taktak… Cumhuriyet  meydanındaki Abdurrahman Gezer de bu dünyadan göç edeli yıllar oldu.

Cumhuriyet Meydanı’nın olmazsa olmazı, Kazım Başalak’ın Kazım Usta’nın ‘Batman’da yemeğinizi yiyebileceğiniz en nezih lokanta’sının bayram mesajı… Eski İpragaz bayilerinden iş insanı Selahattin Arı’nın… Eski Tekel Caddesi’ndeki Aksoy Mobilya Mağazası sahibi Sait Aksoy’un da Kurban Bayramı mesajı, iç sayfaları süslemişti.

Yazarımız Prof. Dr. Ramazan İnci ile eşi Dr. Sevinç İnci… Batman eski SSK Başhekimi Dr. Bedrettin Alyamaç’ın bayram mesajları.

Batman’ın eski fotoğrafçılarından Stüdyo Gürsel sahibi ilk özel sayımızda Kurban Bayramı mesajı veren esnaflardan.

Batman’ın Ayhanlar’dan sonra ki Eldiven imalatçısı merhum Celil Kapar’ın da o ilk özel bayram sayımızda.

Batman’ın değerli yazarlarından dostum Recep Kadak, o dönemlerde eldiven imalatı yapan Ayhan ailesini anlatıyor;

“Abdulkadir Ayhan 1973 yılından 1985-86 yıllarına kadar eldiven üretiyorlardı.Celil, onların yanında çalışıyordu.Hatırladığım kadarıyla evde üretiyorlardı.Bize iki ev ötemizdeydiler 1973-74 yıllarında, sonradan Batman Lisesi’nin karşısındaki yere taşındılar.Eldivenleri: Cemal, Kemal, Aziz, Murat ve Veysi Ayhan üretiyordu.Yabancı yoktu.Anne ve ninelerinin adı Sıdıka teyzeydi.Nur yüzle bir insandı.Beri çok severdi.Allah rahmet eylesin.Vay be! Eldiven kelimesi beni Aydınlıkevler 1204 nolu sokağa götürdü.Ne kadar temizmişiz hepimiz o zaman.O eldiven kumaşların üzerinde kavga ederdik, yorulur oracıkta yatardık.”

Batman Çağdaş’ın ilk özel bayram sayısının spor sayfası da o dönemin şartlarında mükemmel hazırlanmış…

Batman’ın ilk profesyonel ekibi Petrolspor’a rakip çıkan ilk futbol kulübü Batman Belediyespor olmuştu.

1987-88 Futbol sezonunda 17 futbol kulübünün yer aldığı 3’ncü ligde aynı grupta Batman’ın iki ekibi de mücadele etmişti.

Batman Petrolspor’un başında Adanalı Teknik Direktör merhum Mehmet Kargılar vardı.

Batman Belediyespor’un Teknik Direktörü ise Doğan Ayyıldız’dı.

Sezonu eski 16 Mayıs şehir stadında açan Belediyespor’u Kaymakam Aydın Arslan yalnız bırakmamıştı.

Futbol tutkusunun ön planda olduğu ‘ilçe’ dönemindeki Batman’ın futbol temsilcilerinin maçlarını, futbolseverler, stadyumun ihata duvarı üzerinden izlerdi.

Batman’ın ilk stadının ne açık ne de kapalı tribünü yardı ama futbolseverlerin mutlu oldukları futbol kulüpleri vardı...

Bir bayram arifesindeyiz.

İlk bayram özel sayıda aramızda almayan o güzel insanları rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Nice bayramlar…