*Mayıs’ın son haftasındayız. Hızla değişen gündemle günler de çabuk geçiyor. Tarihten süzülüp usulca yere düşen bir yaprak gibi, telefon ekranıma bu fotoğraf karesi düştü. Kadim dostum İrfan Tapan’ın 2007 yılında çektiği kareye bakarken bir zamanlar Batman’ın sayın Valisi merhum Recep Kızılcık’ın da aralarında bulunduğu beş saygın insan aramızda değiller artık...

*Batman’a 1955’li yıllarda yerleşen Midyatlı Altun ailesi, eski çarşının göbeğindeydi. Çocukluğu ve gençliği eski çarşı merkezinde geçen 78 yaşındaki Şemsettin Altun, şimdilerde otoparka dönüşen eski evlerinin olduğu alanı bize gösteriyordu ve ekliyordu; “Burayı terk edemem çünkü amcam Hacı Fettah Altun, bu mahallenin temelini atmıştı.”

DUYGULANDIRAN KARE

Kadim dostum fotoğraf sanatçısı İrfan Tapan’ın tarihe not düşmek için makinesine taşıdığı bu fotoğraf karesinden çok etkilendim.

Dün sabah, telefon ekranıma düşen bu kare, sabah yazmaya hazırladığım günlük yazımın  değişmesine neden oldu.

O fotoğraf bakarken çekildiği 2007 tarihine gittim.

Batman’ın çekirdeğini oluşturan Akyürek Mahallesi’nde Batman Ticaret ve Sanayi Odası’nın hizmet binası vardı.

40 Yılı aşkın süreyle Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nı yapan Mehmet Teymur’un herkesle sıcak diyalog kurabilen ve sulh gerektiren her yere yetişen bir insan olmasıyla hafızamızdaki yerini almıştı.

17 Yıl önce sıra dışı bir bürokrat olan Batman Valisi Recep Kızılcık idi.

Batman’dan sonra atandığı Trabzon’da da örnek projelere imza atmıştı.

Kızılcık, yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştü.

2007 Yılında Batman çok hareketliydi.

Farklı projelerle petrolün başkentini Türkiye’nin gündemine getiren eski Valimiz Kızılcık, zaman zaman duayen gazeteci Mehmet Ali Birand’ın da konuğu olurdu.

Ticaret ve Sanayi Odası’nın Başkanı ve iş insanlarını da ziyaret eder, sorunlarına çözüm bulmaya çalışırdı eski Vali Kızılcık.

Kadere bakın ki, resmindeki saygın beş sima aramızda yok şimdi ama 17 yıl önce fotoğraf sanatçısı Tapan’ın çektiği o kare bizi o güzel yıllara götürdü.

5’İNİ DE KAYBETTİK

Fotoğrafa iyice bakınca, çok fazla değil 17 yıl öncesinde Akyürek Mahallesi’nin bile ne kadar değişim yaşadığını görüyoruz.

Fotoğrafa bakıldığında eski Batman Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasının bitişiği boş.

Akaryakıt istasyonu ve Petrol-İş Sendikası’nın tarihi binası da fotoğraf karesine yansımış.

Yine Akyürek Mahallesi’nin eski muhtarlarından merhum Ahmet Günbattı’nın yaptığı ibadet evinin resmi bile bizi petrolcülerin mahallesi Akyürek’in 17 yıl öncesine götürüyor.

Biz biraz da fotoğrafta yer alan dönemin yönetici ve iş insanlarına dönelim isterseniz.

Eski Vali Recep Kızılcık döneminden söz etmeye gerek yok.

Çok başarılı bir Vali olduğunu söylemeye gerek yok. 

Başarısı her koşulda önünü açıyordu.

Batman’dan Trabzon’a, yani bir uçtan diğer uca…

Mehmet Teymur ise Ticaret ve Sanayi Oda Başkanlığını Batman’da uzun yıllar sürdürmüştü.

O öyle ki; bu kurum onun adıyla simgeleşmişti adeta.

Batman’ın iş insanlarından Ahmet Dinç’in girişimciliği ile farklı sektörde yüzlerce insana iş imkanı sağlamıştı.

Eski Ticaret ve Sanayi Odası’nda uzun bir süre birlikte yöneticilik yaptığı iş insanı Mehmet Güneş’i de bir süre önce kaybetmiştik maalesef.

Yine Batman’da eski Küçük Sanayi Sitesi esnaflarından Yusuf Altun da geçirdiği rahatsızlık sonucu aramızdan ayrılan bu şehrin tanıdık esnaflarındandı.

Aramızda olmayan o beş sima arasında kareye yansıyan Kadir Demir ise şimdilerde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını sürdürüyor.

Ona sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Merhum Teymur’dan sonra en uzun süreli BATSO Başkanı Demir’i de Tapan’ın çektiği tarihi karede görünce Batman’ın o eski hoşgörülü günlerini de hatırladık.

Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.

O güzel insanlar şimdilerde aramızda değil ama bu anlamlı fotoğraf karesini bizlerle paylaşan kadim dostum Tapan’a teşekkür ederim.

ESKİ ÇARŞIYI TERK ETMİYOR

Aslen Estel’li (Haldah) olan Altun ailesi 1950’li yılların başında Batman’a yerleşmiş, çalışkan bir aile.

Mobilya sektöründen farklı sektörlere kadar birçok alanda Batmanlılara hizmet veren Altun ailesinin önde gelen saygın simalarından biri de 78 yaşındaki Şemsettin Altun.

Batman’ın köy pazarı olan Alo Tevşo karşısındaki geniş bir alanı otoparka çevirmiş.

Kahve kültürü olmayan Altun, günün büyük bölümünü çocukluğu ve gençliğinin geçtiği o alan önünde geçiriyor.

Ayak üstü sohbet ettiğimiz 78 yaşındaki Altun, aynı zamanda Batman’ın eski liseli gençliğinden tanıdığımız  Zeki Altun’un ağabeyi.

Daha söze girmeden başladı anlatmaya Şemsettin Altun;

“1955’te buraya yerleştik. Evimizin bitişiğinde Siirtli Haci Hayrettin’in hamamı vardı. Az ötede de Batman Kaymakamlığının ahşap binası bulunuyordu. Çocukluğumda ilçe merkezinin kalbi burada atardı. O zamanlar Batman’ın 7-10 bin arasında nüfusu vardı. Amcam Fettah Altun bizi buraya getirdi. Rahmetli Selami Boran’ın Shell Akaryakıt istasyonu o zamanlar Batman’ın çok uzağındaydı. Yakıt alabilmek için oraya gitmek meseleydi.”

Eski ailelerin tamamının terk ettiği o çarşı merkezini terk etmeyenlerden biri de Şemsettin Altun.

O kuşak, Batman’ın 1950’li yıllarına tanıklık yaptı.

Batman’ın çekirdeği olan ‘İluh’a sırtını veren eski çarşı merkezinin belki de tek simalarından Şemsettin Altun’un, eski yerleşim biriminde direnerek kalması çok sevindirici ve değerli.

Ne yazık ki günümüzde eski yerleşim birimlerinin terk edilmemesi de bir o kadar da üzücü.

Batman’ın eski simalarını, eski yerleşim birimlerinde görünce bizde az da olsa geçmişe yolculuk yapıyoruz.

Sağlıkla kalın.