**80 ve 90’lı yıllarda seçim kampanyaları renkli geçerdi. Özellikle bahar aylarına denk düşen seçimler bir başka geçerdi. İlçe, köy ve beldelerde kitleler halinde milletvekili adayları karşılanır, partilere aşiret katılımları olurdu.

**Günümüzde çok şey değişti. Şimdilerde o seçim kampanya dönemleri hem daraldı hem de eski katılımlar da tarihe karıştı. Günümüzde artık seçim kampanyaları mütevazi bir şekilde sürüyor.

NEREDE O ESKİ KAMPANYALAR
Çok değil 2000 yılı öncesindeki seçim kampanyaları çok farklıydı.

Teknolojinin gelişmediği ve internetin olmadığı dönemlerde seçim kampanyaları renkli geçerdi. Aday adayları üç, hatta dört ay öncesinde seçim lokal yeri tutardı.  Çaydan yemeğe kadar ne varsa partilere ikram edilirdi. Milletvekili adayların devasa afişleri, broşürleri seçim lokallerinin etrafını süslerdi.

Batman’da bir zamanlar birinci ve ikinci caddeler, partilerin seçim lokallerinin merkezi sayılırdı.

Yine bir zamanlar petrol sektöründe çalışan 6-7 bin arasındaki işçiler mesai çıkışında DDY peronundan birinci ve ikinci caddede buluştuğunda önce parti lokallerinde soluğu alır ve geç saatlerde de evin yolunu tutardı.

Seçim lokalleri dolup taşardı...

Milletvekili adayları seçmen arasına karışır, vaatleri ve yapabileceklerini anlatırdı.

KIRSALDA MANZARA
Batman kent merkezinin yanı sıra kırsala da çıkarma yapan politikacılar açık hava toplantılarını kaçırmazlardı.

Sandalyeler ve taburelerde yer kalmazdı. Kalabalık açık hava toplantılarında adaylar, seçmenleri dinlerdi. Önce seçmenler konuşur sonra sıra adaylara gelirdi.

Kimse kimseyi incitmeden, kırmadan ve dökmeden yapıcı bir dille eleştirirdi. Şimdiki gibi ayrışma ya da ön yargı yoktu.

Siyasette ilke vardı...

Adaylar olmadık vaatler de bulunmazdı.

Dedik ya günümüzde siyaset öyle bir değişti ki sormayın gitsin.

Artık eskisi gibi adayların ilçe, belde, köy, mezra ve mahalle gezisi kalmadı.

Çünkü dar bir zamana sıkışan seçim kampanyalarının olduğu dönemdeyiz. 400 Bine yakın seçmenin olduğu Batman’da her seçmene ulaşmak neredeyse imkansız. Bırakın seçmene ulaşmayı 700 Bin nüfuslu koca bir şehrin tüm mahalle ilçe, belde ve mezralarına politikacılar nasıl yetişsin. Allah tüm partilerin milletvekili aday adaylarına kolaylık versin.

Görevleri hiç de kolay değil.

ADAYLARI ZORLU TEMPO BEKLİYOR
Milletvekili aday adaylığı süreci bu hafta sonuna kadar tamamlanmış olacak.

Adaylar artık temayül yoklamasına tabi tutulacak.

10 Nisan’da dananın kuyruğu kopacak ve milletvekilliği adayları kesinleşecek.

14 Mayıs seçimine bir ay kala tüm partilerin milletvekilliği aday listesi Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak. Son bir ayda da milletvekilliği adayları temposuna tempo katacak.

Artık kalabalık kitlelerle bir araya gelecek ve seçim kampanyasını her kesime yaymaya çalışacak.

Özetle; milletvekili adaylarının işi hiç de kolay değil. Ramazan ayına denk düşen seçim kampanyası bu yıl deprem nedeniyle müziksiz ve gürültüsüz yapılacağından adayların işi kolay olmayacak.

Tüm partilerin aday adayları başarılar diliyoruz.