*Toprak Mahsulleri Ofisi, günlerdir çiftçinin beklediği buğday alım fiyatlarını açıkladı. Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, çiftçinin Başfiyatları yeterli bulmadığını söylüyor; “Çiftçiler, geçen seneye göre girdi maliyetlerinin ne kadar artış gösterdiğini, yükseldiğini hiç mi dikkate almadı?” diye yakınıyor ve haklı olarak soruyor…

*Hasadın sürdüğü şu günlerde Genel Sekreter Ebubekir Doğan’ın, bir çağrısı da Toprak Mahsulleri Ofisi’ne... TMO’nun randevu sisteminin çiftçi için sıkıntılı olduğunu söylüyor Doğan; “Çiftçi şu günlerde TMO’dan randevu alabilmek için tam 45 gün bekliyor. Oysa çiftçi alımların daha seri yapılmasını bekliyor. Tahıl ve tarım ürünlerinin depolama ve koruma maliyetleri herkesin malumu. Randevu tarihlerinin uzaması, çiftçiyi başka çözümler aramaya zorluyor. En kolayı ise hızlı, ulaşılır olanı ise çiftçinin ürünlerini TMO yerine tüccarı tercih etmesidir…”

BAŞFİYATLAR AÇIKLANDI AMA…

Tüm bölgede olduğu gibi Batman Ovası’nda da çiftçinin gözü; buğday alım başfiyatının  açıklanmasındaydı.

TMO, bu yıl buğday ve arpaya destek primleriyle birlikte yüzde 15 gibi bir fiyat artışında bulundu.

Ki ülkenin ekonomik gerçeği ve TÜİK verilerine bakıldığında bu yüzde 15’lik artışın yetersizliği çok net görülecektir.

Özellikle Rusya-Ukrayna savaşında tahıla ulaşımın önemi ve zorlukları düşünüldüğünde; bu yüzde 15’lik artışın çiftçiyi, teşvik etmek yerine vazgeçmeye yönlendireceği açıktır.

Dün sabah telefonumuzun ucunda Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan vardı.

Doğan, günler öncesinden yöre çiftçisinin beklentisinin destekleme primi ile beraber buğdayda ton başına 14-15 bin TL fiyat beklentisinin olduğunu açıklamıştı.

İki hafta önce çiftçinin fiyat beklentisini duyuran gazete de Batman Çağdaş’tı.

Ovada kavurucu sıcaklara rağmen tarlasından ayrılmayan çiftçinin çilesini dile getiren Doğan;

“Başfiyatlar neredeyse ürün maliyetinin bile altında kaldı. Ne yazık ki çiftçi, başfiyatlar karşısında hayal kırıklığı yaşadı. Geçen seneye göre ürünlere yansıyan yüzde 15’lik bir fiyat artışı yeterli değil” diyordu.

TMO PİYASAYI TÜCCARA KAPTIRMAMALI

Hasat döneminde hemen her yıl yaşanan en önemli sorunlardan biri de ‘ürün alım’ meselesidir.

Toprak Mahsulleri Ofisi, randevu sistemiyle alım yapıyor.

Fakat üreticiler, randevu sistemine akın edince; bazen bir ay bazen de 45 gün sıranın kendisine gelmemesinden yakınıp duruyor.

Bu önemli soruna dikkat çeken Ziraat Odası Genel Sekreteri Doğan, TMO yetkililerine çağrıda bulunuyor;

“Hasat dönemindeyiz. Toprak Mahsulleri Ofisi, bir an önce alımlara başlamalı. Özellikle randevu sistemini daha seri bir hale getirmesi gerekiyor. Üretici, fiyat ne olursa olsun yine de tercihini Toprak Mahsulleri Ofisi’nden yana kullanıyor. Ancak TMO da bu hantal alım sistemi olduğu sürece; hububat ekicisi ister istemez tüccara yöneliyor. 45 Gün randevu sırasını bekleyen üretici, bir ay sonra ürün bedelini alıyor. Bunu fırsat bilen tüccar, düşük bir bedelle üreticinin elindeki ürünü kapıyor. Şimdiden Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımları hızlandırmasında yarar var. Özetle; geçen yıl olduğu gibi bu yılda çiftçi, başfiyatta umduğunu bulamadı.”

Umarız, TMO alımlarda daha seri davranır ve çiftçiyi, tüccara ürününü düşük bir bedelle satmayı önler ve piyasada tüccarın ağırlığı kırılır.

*

HASTANEDE SIRA ÇİLESİ

Sağlıkta Batman’da sorunlar alabildiğine fazla.

Alın size uzun süredir çözülemeyen bir sorun!..

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sıra almak büyük bir sorun.

Dün sabah gazete büromuzun telefonu acı acı çaldı.

Bir okurumuz, etrafındaki bir grup vatandaş adına konuşuyordu;

“Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sıra almak için erken saatlerde kuyruğa giriyoruz ama maalesef sıra almadan ayrılıyoruz hastaneden…”

Tepkiliydi o vatandaş;

“Muayene olabilmek için maalesef karşılaştığımız sorunları anlatacak yetkili bulamıyoruz. Sorunu iletmek istediğimiz Başhekimle ne yazık ki görüşemiyoruz. Sorunumuzu kime anlatacağımızı biz de bilmiyoruz. Hastanede sıra almak çileye dönüştü artık.”

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sıra meselesi bugünün sorunu değil.

Geçmişte de bu sorun hep gündeme geldi ama ne yazık ki hastane koridorlarında çaresizlik içinde bekleyen vatandaş, nereye başvuracağını bilemez durumda.

Yaz mevsimindeyiz.

Tatil dönemi ve uzun bir bayram tatili önümüzde duruyor.

Batman’ın en büyük sağlık kuruluşu olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde manzara hiç de iç açıcı değil.

İluh Devlet Hastanesi’nin yarısının tahliye edildiği şu günlerde ağır bir yükün daha da bineceği Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne; yetkililerin biriken sorunlara el atmasının zamanının geldiğini ve yaşanan olumsuzluklarla ilgili önlem alınarak çözüm üretilmesini hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Umarız, bu dost uyarı ciddiye alınır.

Sağlıkla kalın.