*1948 Yılında Türkiye’de ilk petrolün çıktığı Raman-8’de üretime başlama törenine katılan dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Yakıtlı’ya kazandırdığı ilk eğitim yuvası kaderine terk edildi. 76 Yıllık binanın atıl durumda olduğunu belirten muhtar Abdulsamet Gezici; “Bu okulun 1968 mezunuyum. O dönemler ortaokul olmadığı için Site’deki ortaokula giderdik” dedi.

“SINIF MEVCUDUMUZ 40 ÖĞRENCİYDİ”

TPAO emeklisi olan Yakıtlı Köyü muhtarı Abdulsamet Gezici, kara altının bulunduğu köyde ilk eğitim yuvasının dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından yapıldığını söyledi. 1948 Yılında İsmet İnönü’nün Raman-8 petrol kuyusunun üretime başlamasıyla köye geldiğini belirten muhtar Gezici; “Petrolün bulunduğu ilk yıllarda köyümüz şendi. 1000’i Aşkın nüfusumuz vardı. Seçmen sayımız ise 365’ti. O kalabalığı fark eden dönemin Cumhurbaşkanı İnönü, o zamanlar köyümüze kazandırdığı okulda yüzlerce öğrenci eğitim imkanı buldu. Sınıf mevcudumuz 40’ın üzerinde olduğu okulda ünlü petrolcüler de yetişti ” diye konuştu.

TAŞLI EK BİNA YIKILDI

Orta eğitimini  Site’deki Petrol Ortaokulunda tamamladığını söyleyen Muhtar Gezici, şöyle devam etti; “O zamanlar Raman Dağı’nda ilkokulu okuyan öğrenciler orta öğrenimlerinlerini tamamlamak için  TPAO’nun servis aracıyla Batman’ın Site Mahallesi’ndeki ortaokula giderdi. O dönemin şartlarında eğitimimizi eksiksiz bir şekilde tamamladık. TPAO’nun eski yöneticilerinin çocuklarıyla birlikte okurduk. İmkanlarımız iyiydi. Eski eğitim yuvası duruyor ama taşlı ek bina yıkıldı. Halen okulun eski tahta kapısı duruyor. Burada zaman zaman nostalji yaşıyoruz.” (Çağdaş Özel)

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL