*Batman Belediyesi’nin yeni yönetiminin açıkladığı borçlara Vali Ekrem Canalp’tan yanıt geldi. Vali Canalp: “Milyarlık bir borç ilan etmişler, biz de ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Temelini attığımız, ihaleye bağlandığımız bir kısmı bu yıl, bir kısmı önümüzdeki diğer yıllarda ihalesini tamamlayacağımız işlerin maliyetini borç olarak bize gösteriyorlar. Eğer bu borçsa yatırım nedir?” dedi.

“BELEDİYENİN 5 MİLYAR TL’Yİ
AŞKIN BÜTÇESİ VAR”
Belediye Eşbaşkanı Gülistan Sönük ve Batman DEM Parti tarafından Belediyenin açıklanan borçlarıyla ilgili Vali Ekrem Canalp, açıklamalarda bulundu. Yatırımların borç olarak açıklandığını belirten Vali Canalp: “Temelini attığımız, ihaleye bağlandığımız bir kısmı bu yıl bir kısmı önümüzdeki diğer yıllarda ihalesini tamamlayacağımız işlerin maliyetini borç olarak bize gösteriyorlar. Eğer bu borçsa yatırım nedir? Firmalara borç dediğiniz şeyler de yatırım. 2022 yılında Batman Belediyesi 1,5 milyar lira, 2023 yılında da 1,5 milyar TL yatırım yaptı. 2024 yılının ilk üç ayında yine 1,5 milyar TL yatırım yaptık. İki yıl üç ayda 4,5 milyarlık yatırım yaptık. Bunlara borç denmez bunların hepsi birer yatırım. Her ay Batman Belediyesi’ne genel bütçe vergi gelirlerinden, Maliye Bakanlığı’nın kaynaklarından 300 Milyon TL kaynak geliyor. Emlak vergileri de gelecek ve belediye bütçesi artacak. Ayrıca her ay 100 milyonu aşan kendi öz gelirleri var. Batman Belediyesi’nin 2024 yılında 5 milyar lirayı aşkın bütçesi var” dedi.

“2008 YILINDA KAYYUM MU VARDI?”
Vali Canalp, şöyle devam etti; “Hazine dış borç tutarı diye bir borç çıkarmışlar. Kayyumun 423 milyon liralık bir borç yaptığını söylüyorlar. 2008 Yılında kayyum yoktu. Belediyenin altyapı ihtiyacını karşılamak için Alman yatırım bankasından yurtdışı borç olarak 33 Milyon Euro borçlandılar. Bugünkü karşılığı 1.2 milyar Türk Lirası. Bu borcun 12.2 Milyon eurosunu kayyumlar ödedi. 6 Yıllık kayyum sürecinde  altyapı için alınmış olunan paranın nereye harcanmış olduğunu bulamadık. Soruyorum; şu an Batman Belediyesi elinizde, istediğiniz yeri kazın bize bu paranın altyapının neresine harcandığını gösterin.  Gelmiş olduğumuz sonuç; size 244 Milyon TL geliri olan belediyeden 5 Milyar TL bütçesi olan bir belediye bıraktık. Çıkardınız borçlarla kanaatimce bir şeylere kılıf bulmaya çalışıyorsunuz. Devletin paralarını başka yerlere aktarabilmek için kendiniz bir kılıf örüyorsunuz. 5 Milyar liralık bütçeye uygun şekilde yatırım yapmakla mükellefsiniz.” 

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL