*Mesainin ilk günü TPAO Kristal Park’ta 69’ncu kuruluş yıldönümünün heyecanı vardı. Petrol emekçileri ‘Sinevizyon’ gösterimiyle TPAO ‘Bölge Müdürlük’leri, sondaj gemileri ve Filyos’ta çalışanlar; TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’in ‘mesajı’nı pür dikkat dinliyordu. TPAO’nun kalbinin attığı her yerle bağlantının kurulduğu sinevizyon gösteriminde ‘Petrol’ün başkenti Batman’ bilerek sona bırakılmıştı…

*Başkentte TPAO Genel Müdürlüğü’nün ‘X’ odasında TPAO’nun ‘Ödüllü Orkestrasının da yansıtıldığı sinevizyon gösteriminde Bölge Müdürlüklerine telefonla bağlanıldığında sıra Batman’a gelmişti. Genel Müdür Bilgin’in, “Hepimiz Batmanlıyız” sözü Kristal Park’ta alkış yağmuruna tutulmuştu. Genel  Müdür Bilgin, petrol artışıyla birlikte ‘Batman Petrolspor’un ‘şampiyon’ mesajını da veriyordu…

BATMAN’DA ENERJİ YOLCULUĞUNUN ÖYKÜSÜ

1947 Yılında ‘Kara altın’ın keşfedildiği Raman Dağı’nda bayrağı, 1954 yılında ‘Maden Teknik Arama Enstitüsü’nden alan ‘TPAO’nun ‘enerji yolculuğu’ 69 yıldır sürüyor.

1984’ün Mart’ından bugüne kadar Yazı İşleri Müdürlüğü görevini sürdürdüğüm Batman Çağdaş Gazetesi’nde Suriye sınırındaki Çamurlu sahasından Silopi-Hezil’e, Diyarbakır-Ergani-Hazro’dan Adıyaman-Karakuş’a kadar birçok sahada petrol kuyularının öyküsüne tanıklık yaptım.

‘Petrolün Başkenti’nde yaşayıp da ‘kara altın’a ilgi duymamak elde mi?

Yıllardır kokusunu içine çektiğimiz ‘kara altın’ dün olduğu gibi bugün de Batmanlıların ‘olmazsa olmazı’

Türkiye’nin 1930’lu yıllarda ABD’de de eğitim gören ilk petrolcüleri Cevat Eyüp Taşman, İhsan Ruhi Berent, Mehlika Taşman, Selahattin Malkoç, Hulusi Berilgen, Adnan Küçükçetin, Turgut Uluğ, Reşit Yonca, Abdurrahman Durukal, Selahattin Özkan, Oğuz Avdan, Mithat Tolgay, Sait Şahankaya, Melih Genca, Hasan Göker, Rıfat Beyazıt ve İbrahim Hakkı Arman gibi önemli simalar Amerika’da yıllar öncesinin imkanlarını ellerinin tersiyle itip Raman, Garzan ve Batı Raman sahalarında ‘kara altın’ın öyküsünü yazan birer kahramandı.

Yine yurtdışında okuyan ve bir zamanlar dağları titreten ‘Koçero’ ile petrol sahalarında yolculuk yapan Esat Kıratlıoğlu ve adının Site Mahallesi’ne komşu olan ‘Akyürek’e yazdıran TPAO’nun ilk personel müdürü Muhittin Akyürek ile Batman’ın ilk Kaymakamı Altay Kancaal’ın, istifa edip ‘TPAO’ya geçişini unutmak mümkün mü?

Eğitim görmedikleri halde TPAO’nun ‘gönüllü sondaj’ işçileri Batman, Mardin-Midyatlı Yusuf Öney, Mehmet Tunç, Muhittin Eren, Esat Atuğ, Yusuf Ceylan, Yunus Alp, Süleyman Bayır, Hasan Güven, Mehmet Gürbüz, Süleyman Bilgiç, Türko Öztürk ve Sait Demirbey ise 1940’lı yılların başında ABD’li sondörlerden sondaj kulelerini ‘devir’ aldıklarında tarihe de ‘dipnot’ düşmüşlerdi.

1970’li Yılların TPAO Batman Bölge Müdürlüğü yapan eski petrolcülerin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin 1989 yılının Aralık ayında yıldönümü için konuk oldukları ‘emektar kuyu olan Raman-8’i ziyaret ettikleri günü de dün gibi anımsıyorum.

Eski Siirt Valisi ve Kültür-Turizm Bakanı Atilla Koç, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Devlet eski Bakanı merhum Mehmet Altınsoy, Alaattin Kayıhan, merhum Bumin Gürses, eski Bakan merhum Korkut Özal, merhum Şahap Birgi, Firuzan Ardıç, İhsan Topaloğlu, Selahattin Özkan, Rıfat Bayazıt, Özer Altan, Mehmet Yamaç, Sadi Özbeden, Muhittin Eren ve oğlu Salih Eren, Tayfun Atalay, Erol Kanmaz, Ömer Sağlıksever, merhum Şeref Ekinci, Yılmaz Günay, merhum Abdurrahman Yaşar, merhum Halit E. Özcan ve Yalçın Umurtak’ın, ilk petrol kuyusundaki son fotoğraf karesini, kadim dostum İrfan Tapan ile birlikte dondurmuştuk.

1980’li Yıllarda 12 Eylül darbesine rağmen ‘Kara altın’da arama çalışmalarını bölgenin dört bir yanına yayan ‘Efsane Bölge Müdürü’ merhum Mehmet Yamaç ve ekibindeki merhum Şeref Ekinci, Adnan Gümüştaş, Fikret Yöndem, Talat Atalay, Bayram Kara ve diğer Müdürleri, bu şehri terk edeli yıllar oldu ama yerlerinde şimdileri yeni, genç ve dinamik bir ekip var.

Yıllar öncesinde yıldönümlerinin kutlandığı TPAO 1 Nolu misafirhane artık yok.

Fakat Mehmet Yamaç’ın ‘veda’ etmeden Batman’a kazandırdığı ‘Kristal Park’ bugün de yıldönümlerine ev sahipliği yapıyor.

NEREDEN NEREYE…

69’uncu Kuruluş yıldönümünde tesadüfen yolumuzun düştüğü Kristal Park’ta, mesainin ilk gününde mükemmel bir organizasyon vardı.

TPAO’nun başındaki başarılı Genel Müdür Melih Han Bilgin, sinevizyon gösterimiyle Bölge Müdürlükleri, petrol sondaj gemileri ile Filyos’taki petrol-doğal gaz emekçileriyle 69’uncu yıldönümünü kutluyordu.

Petrol emekçileri ‘69. Yıl’ logosuyla Kristal Park’ın salonundaydı.

TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir ve ünite müdürleri, Genel Müdür Melih Han Bilgin’in, Batman’la canlı yayına bağlanacağı anı bekliyordu.

Genel Müdür, TPAO’nun 1954 yılından bu yana başlayan ‘enerji’ yolculuğunun öyküsünü anlatıyordu.

Ardından da tek tek bağlandığı Bölge Müdürlüklerine hem ağabeylik hem de ‘kıdemiyle’ haklı olarak ‘petrolün başkenti’ unvanını alan ‘Batman’ denilince Genel Müdür Bilgin, “Hepimiz Batmanlıyız” denilince çılgınca alkış, Kristal Park’ın dört bir yanından duyuldu.

“Batman, petrol artışıyla birlikte bize bir de futbol da şampiyonluk getirecek” diyen Genel Müdür Bilgin, petrol emekçilerine verdiği anlamlı mesajı, bizi duygulandırdı.

30 Yıl önce petrolden sorumlu eski Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ve yine eski Bakanlardan merhum Korkut Özal’la röportaj yaptığım o Kristal Park’ta şimdilerde üretimde günlük 100 bin varil petrol üretiminin müjdesini veren TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’in, TPAO’yu nereden nereye taşıdığını görüyoruz.

Özetle; dün de bugün de bu şehrin lokomotif görevini üstlenen TPAO’nun yıl dönümünde eski günlere gidince; hem hüzünlendik hem de rekorlar kıran bir kurumun başındaki yöneticilerle yeni dönemde de yeni rekorlara imza atacağına inanıyoruz.

Nice yıllara TPAO…