**Başlıktaki söz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ait… Dün Batman OSB’de All Alçı fabrikasının Ar-Ge Merkezini açan Şimşek, Batman’daki iş dünyasına önemli mesajlar verdi.

**Şimşek, şunları söylüyordu: “Gaziantep’te 6 Ar-Ge Merkezi var, bir de 6 OSB. Organize Sanayi Bölgelerinde ise 1200’ün üzerinde fabrika var. Batman’da hedefimiz Gaziantep’i yakalamak.”

İŞ DÜNYASINA MESAJ VERDİ
Önceki geceyi TPAO Kristal Park’ta geçiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün sabah beraberinde Bakan Yardımcısı Zekeriya Kaya, Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi’ndeydi…

OSB’deki yatırımcıların ‘Sayın Bakanımız hoş geldiniz’ pankartıyla karşılanan Bakan Şimşek, All Alçı’nın bahçesinde düzenlenen törende önemli mesajlar verdi. Bakan Şimşek’e, Batman’ın sanayideki hedeflerini anlatan Vali Ekrem Canalp, yeni istihdam sorununa OSB’lerle çözüm bulacaklarını söylüyordu…

Protokolün de aralarında bulunduğu ve çoğunluğu iş dünyasındaki simaların olduğu törende Bakan Şimşek, Batman’ın iyi bir potansiyele sahip olduğunu söylüyordu ve ekliyordu; “Genç bir nüfusumuz var. Eğitim için de çok büyük bir potansiyelin olduğu bir şehirdir Batman. Altyapıda bazı eksiklikler olabilir. Demiryolu gibi ulaşımda eksiklikleri giderebiliriz. Burada beşeri sermaye var. Neden Batman ikinci Gaziantep olmasın?”

“NİTELİKLİ İNSAN VE YÖNETİCİ ÇIKARMALIYIZ”
Şimşek, memleketinde olması gerekenleri iş dünyasına bir bir anlatıyordu; “Her şeyden önce artık nitelikli insan ve yönetici çıkarmamız gerekiyor. Üniversitemiz yetişmiş personeller hazırlamalı. Bölgeye ciddi teşvikler verilmiş, KDV muafiyetleri de var. Buraya 12 yıla varan teşvikler veriliyor. Teşvik için altyapı var. Necat amcalar gibi vizyon sahibi girişimcilere ihtiyaç var…”

Söz dönüp dolaşıp Gaziantep’e geldi.

Gaziantep’te üç dönem milletvekilliği yapan Şimşek, ekonomide başarı çizgisini yakalayan o şehrin sırrına dikkat çekiyordu:

“Bakın üç dönem Gaziantep’te milletvekilliği yaptım. Orada her şeyden önce bir ekip ruhu var. Ekip ruhuyla hareket ediyorlar ve istediklerini de elde ediyorlar. Bizim burada yapmamız gereken ekip ruhunu yakalamaktır…”

BİREYSEL SORUNLARDAN UZAK…
Bir dönem seçim bölgesi Batman olan Bakan Şimşek’in, altını çizdiği önemli bir ayrıntı vardı.

O ayrıntıyı hemen herkes biliyor.

Bakan Şimşek, bireysel sorunlarından uzak kalacağını dünkü konuşmasında şöyle dile getirdi; “Benden bireysel sorunların çözümünü istiyorsanız zor. Bana ilave OSB için gelirseniz yanınızda olurum, çünkü yeni OSB’ler demek yeni istihdamlar demektir. Bakın Organize Sanayi Bölgeleri için sırada bekleyenler var. Vali işi gücü bıraksın, yeni istihdam projelerine zaman ayırsın. En önemli konumuz bu. Yani aş-iştir.”

All Alçı’nın Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde Vali Canalp’ın brifing verdiği Bakan Şimşek ve beraberindeki heyet, yatırımcılara ‘yeşil ışık’ yakıyordu ama Bakan Şimşek’in konuşmasının birçok bölümünde Gaziantep’i örnek göstermesi dikkat çekiciydi; “Doğu ve Güneydoğu’da Gaziantep’ten sonra ilk Ar-Ge Merkezi’nin açıldığı yer All Alçı’dır. Nasıroğlu ailesi ile çalışanlarını kutluyorum. Biz artık Batman’da teknoloji üreteceğiz. Gaziantep nasıl 6-7 Ar-Ge açıyorsa Batman da bu merkezleri artırmalıdır. Gaziantep’te 6 OSB ve 1200’ün üzerinde fabrika var. Biz Gaziantep ile aradaki mesafeyi kapatırsak iyi bir yere geliriz…”

Özetle; Bakan Şimşek, iş dünyasına önemli mesajlar vererek Batman’dan ayrıldı.

Sağlıkla kalın.