Nostaljik takılmak güzel bir duygudur, insanı geçmişe götürür, hatıralara gömer ve derin bir ‘ahh’ çektirir. Geçmişini bilmeyenin geleceğini kurgulama ve planlaması zordur. Geçmişte yaşamak doğru değil ama geçmişi ıskalamak, gelecekle kurulabilecek bağı koparmak demektir. Bugünü anlamlandırmanın en iyi yolu geçmişle kurulacak bağın bir süreç olarak değerlendirilmesidir. Doğumdan ölüme kadar devam eden zaman aralığı kronolojik bir takvime bağlıdır. Düz bir çizgi üzerine irili ufaklı bir çok ampul olduğunu varsayalım. Bazıları ölgün bazıları ise şavkı inanılmaz güçlüdür.

Bayramlar şavkı güçlü olan ışık kaynaklarıdır. Kronolojik çizgi üzerinde sıralı dizilmiş ampuller arasında en fazla akılda kalan ve en çok kıymetli olanlar bayramlardır kuşkusuz. Bayramların kuşatıcılığı, birleştiriciliği ve renklendiriciliği tartışılmaz. Hatıralar diyarıdır.

Ancak demem o ki, sürekli geçmiş bayramları baz almak günümüzü ıskalamak anlamına gelebilir. Geçmişle bağları koparmadan bugünü canlı ve huzurlu yaşamak daha iyi bir seçenek. Her alanda olduğu gibi bu alanda da denge kurmak, hattı vasatı yoklamak en iyisi.

Batman’ı Batman yapan unsurlar yavaş yavaş eksilmeye başlıyor. Batman’a büyük değer katan kıymetli işadamı Necat Nasıroğlu yok, Batman’ın kurucu değerleri arasında en başta gelen eski belediye başkanı ve milletvekili Ataullah Hamidi de bu bayramda aramızda olmayanlar arasında. Aslında bu açıdan bakıldığında bir çok insanın bayrama buruk bir sevinçle girmekte olduğunu da görüyoruz. Pandemi süreci o kadar çok kişiyi alıp götürdü ki hatırladıkça hüzün ve gözyaşı gündemden düşmüyor.

Ancak kabul etmeli ki hayat devam ediyor, biz eskileri anarken, gümbür gümbür gelen yeni bir gençlik, Batman’ın yeni sahipleri olarak varlıklarını hissettiriyorlar. Yeni nesilden hem umutluyuz hem de onların geleceklerini inşa ederken hassasiyet göstermeleri ve rasyonel olmayı tercih etmeleri umut vericidir.

Batman da bir çok komşu vilayet gibi Anadolu’ya inanılmaz göç vermiş bir kentimiz. Biz Ankara’da yaşadığımız için burada yaşayan yakın dostlarımızın bayramlar yaklaştıkça özellikle Batman’da olmayı arzu etmelerini çok kıymetli buluyorum. Uçakla ve en çok hususi arabalarla aileler akın akın ata yurduna gidiyorlar. Uzakta kalanlarda ise hasret diz boyu. Sonuç itibarıyla eğer büyükşehirlerde yaşıyorsanız, bir bayram sabahı kapınızı çalacak ve şeker ya da harçlık isteyecek çocuklarla karşılaşma ihtimaliniz yok. Ama Batman’da bu ritüel bile tek başına bir hasret gerekçesidir.

Eksiklikler olmakla birlikte Batman, benzeri bir çok ilden daha düzenli bir kentleşme gelişmesi gösterdi. Karşılaştığım bir çok insan, eğer yolu bir şekilde Batman’a düşmüşse bu şehrin yeni halini anlata anlata bitiremiyorlar. Doğunun Paris’i desek yeridir. Batman insanı naif, şefkatli, uyumlu ve medenidir. Şehrin inşası da bu kriterlere uygun ve paralel gelişti. Bu yönüyle takdir ediyorum ve seviyorum.

Bugünün geleceğin nostaljisi olacağını unutmayalım. Özellikle çocuklara bu zengin duyguyu, kutsallığı ve ritüeli iyi yaşatmak iyi hissettirmek ve en önemlisi iyi anlatmak lazım. Bayrama özel yepyeni kıyafetlerle çocuk dünyasını bezemek lazım. Sabah gün doğumuyla birlikte ellerinden tutup camide ön saflarda yer almalarını sağlamak, o lâhûtî havayı solumalarına zemin hazırlamak lazım. Çıkarken karşılaşılan büyüklerin ellerinden öpmek ve eğer şanş, yaver giderse bayram harçlıklarını ceplerine itinayla yerleştirmelerine imkan tanımak lazım.

Küskünlerin de barışma mevsimidir bayramlar. Çocukluğumda o kadar net hatırlıyorum ki eğer mahallede küskün olduğu bilinen birileri varsa büyükler müdahale eder ve öyle ya da böyle bir barış ortamı sağlarlardı. İletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bayramlar aynı zamanda uzakta bulunanlara arama veya mesaj yoluyla ulaşmanın zirve yaptığı günlerdir. Bu çerçevede uzakta olan ve hasretlik çeken hemşehrileri, akraba ve dostları ihmal etmemek lazım gelir.

Bayramlar zarafetin en iyi sergilendiği zamanlardır. İyi giyinen, kişisel bakımını gayet güzel yapmış, nezaket sahibi ve hürmette kusur etmeyen insanların doluştuğu sokaklarda seyr ü sefer yapmak keyifli olsa gerek.

Yıllar önce bir arefe günü aile fertleri topluca mezarlık ziyaretinde bulunurken kendisi İzmir’li olan eşim Nursal, bana dönüp, vasiyetimdir, ölünce beni buraya gömün, hiç bir yerde ölülerine bu kadar sahip çıkıldığını, vefalı davranıldığını ziyaret edildiğini görmedim, o nedenle beni bu güzelliklerden yoksun bırakmak istemiyorsanız beni buraya getirirsiniz, demişti. İlkin tuhafıma gitmekle birlikte zamanla bu arzunun çok kıymetli olduğunu anladım. Allah sağlıklı uzun ömür versin.

Hemşerimiz Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olması, yöremize çok faydaları dokunan, yediden yetmişe bir çok insana dokunan, güçlü yatırımcı ve işadamı Ferhat Nasıroğlu’nun bu dönemde birlikte ilimizi temsil ederek güzel hizmetlere imza atmaları, gelecekteki bayramların daha keyifli ve müreffeh olmasına vesile olacaktır. Bu anlamda çok umutluyum. Deyim yerindeyse bölgenin bahtı kara maderini değiştirecek, geliştirecek ve güzelleştirecek tarihi bir fırsat olarak görüyorum. Bu çerçevede bu dönemde önemli hizmetlere vesile olunacak ve güzel projeler hayata geçirilecektir.

Elimizdeki imkanları hayatı daha iyi yaşanılabilir hale getirmek ve marka değeri yüksek bir Batman yaratmak için kullanırsak, gelecek nesillere en iyi mirası bırakmış olacağız. Benim bu yöndeki umutlarım canlılığını koruyor. Aklı selim galebe çaldıkça, daha iyiye, daha güzele, daha mükemmele doğru seyrimiz devam edecektir.

Başta babam Babinirli Mele Abdullah olmak üzere siz kıymetli hemşerilerimin bayramını kutluyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun, şansınız yaver gitsin, bayram şekerleriniz tatlı, harçlıklarınız kırmızı iki yüzlükten az olmasın.

En önemli temennimi dile getireyim, aman ha bayramlar küçük çocukların sigarayla tanıştıkları günler olmasın. Onları bilinçlendirelim ve sigaranın canavar bir katil olduğunu her vesileyle dile getirelim. Bayramlar kötü alışkanlıklardan uzaklaşmaya vesile olsun, tüm güzellikler, iyilikler sizin olsun. İyi bayramlar.

Güzel bir söz demetinden oluşur yazımızın başlığı. Kaynağından ekliyorum bu da size bayram hediyem olsun.

Can bula cananını
Bayram o bayram ola
Kul bula sultanını
Bayram o bayram ola

Hüsnü keder def ola
Dide hicap ref ola
Cümle günah af ola
Bayram o bayram ola

Lutfiye lutfi kerem
Dahil-i babı harem
Daima Allah direm
Bayram o bayram ola

Alvarlı Efe

Kaynak: HABER MERKEZİ