İKİNCİ KAPALI SPOR SALONUYDU

TPAO tesislerinin bulunduğu Site Mahallesi’ndeki Melih Genca Kapalı Spor Salonuna alternatif olarak yapılan kapalı spor salonunun ilk temelini, 1974 yılında Belediye Başkanı merhum Mustafa Ramanlı atmıştı. Uzun yıllar yapımı süren kapalı spor salonu, 1990’larda bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapmıştı. 1998 Yılında dönemin Valisi Temel Koçaklar, Başsavcı Sadık Bölek, Emniyet Müdürü merhum Öztürk Şimşek, Gençlik ve Spor eski İl Müdürü Abdülkadir Ekmen, eski Defterdar Ramazan Türkan ve eski Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Tarhan’ın da aralarında bulunduğu dönemin İl yöneticileri, okullar arası turnuvada dereceye giren öğrencileri ödüllendirmişti. Eski spor salonu, 2016 yılında yıktırılarak Millet Bahçesine dönüştürüldü. O salondan da geride eski yöneticilerin bu hatıra karesi kaldı.

SULHU SEVEN VALİYDİ

1997 yılında 7 ay gibi bir süreyle Batman Valiliği yapan Necati Develioğlu, aynı zamanda bir ‘Sulh’ adamıydı. Kozluk ilçesine bağlı Bekirhan beldesinde eski Belediye Başkanı merhum Yahya Demir, eski politikacılardan Selahattin Bulat ve Karabulut aileleri arasında barışı sağlayan Vali Necati Develioğlu idi. Bekirhan beldesi eski Jandarma Karakolu bahçesinde beldenin ileri gelenlerini bir araya getirerek barış sağlayan Develioğlu; “Bekirhan’a bu tablo yakışır” demişti. İşte Develioğlu’nun 27 yıl önce Bekirhan’da sağladığı o barış töreninden bir fotoğraf.

HUZUR’DA İLK TOPLUM MERKEZİ

Yıl, 1998. Yer, Huzur Mahallesi. Dönemin Valisi Temel Koçaklar, Batman’da Toplum Merkezi sayısını artıran yöneticiydi. Eşi Sabahat Hanım ile hemen her etkinlikte bir arada olan Koçaklar’a Sosyal Hizmetler eski Müdürü Ali Tarhan, Defterdar Ramazan Türkan, eski Milli Eğitim Müdür Yardımcısı merhum Süleyman Manap, tarımda da uzun yıllar yöneticilik yapan Cemal Tüzün de eşlik etmişti. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun Huzur Mahallesi’ndeki toplum merkezinin açılışında kursiyer ve semt sakinleri de objektiflere poz vermişti.

 BALPINAR’IN İKİNCİ EĞİTİM YUVASIYDI

Tarih, 11.01.2001. Yer, Balpınar Beldesi. Dönemin Valisi İsa Parlak, Jandarma eski Bölge Komutanı Tuğgeneral Mecit Korkut, Balpınar eski Belediye Başkanı Hüseyin Geylani, Milli Eğitim eski Şube Müdürleri Selahattin Şimşek ve merhum Süleyman Manap’ın da katıldığı bir törenle Balpınar, ikinci eğitim yuvasına kavuşmuştu. 23 Yıl önce Balpınar beldesi yeni bir eğitim yuvasına kavuşurken, şimdilerde Batman’ın büyük yerleşim alanı, Anadolu Lisesi eğitim-öğretime merhaba dedi. Dönemin Jandarma Bölge Komutanı Mecit Korkut Paşa, eğitim yuvalarının eksikliklerini kendi imkanlarıyla giderirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ