Çağımızda iletişim son derece önemlidir… Sayısız yararları da vardır… İletişim bağı; dostlukların pekiştirir, unutulmaya yüz tutmuş bazı değerlerin yaşatılmasını öngörür, dostların birbirinden haberdar olmasını, iyi ve kötü günlerde dayanışmayı organize eder, yardımlaşmayı sağlar… Bir de süreklilik kazanmış bir iletişim bağının tadına da doyum olmaz.

Diyeceksiniz bir iletişimci olarak elbette bunları savunacaksın.

Aslında size bu bayram yazısında kökeni 60-65 yıl öncesine dayanan ve yılların eskitemediği bir dostluk oluşumunun kurduğu iletişim bağından söz edeceğim…

Hem de Batman’ı yakından ilgilendiren…

Site, Batman’a hayat veren Türkiye Petrolleri personelini barındıran lojman ve sosyal tesislerinin bulunduğu bir nevi özerk mahalleydi…

Öyle sıradan bir yaşam yeri değildi, Amerikalıların kendi çalışanları için temelini atıp kurduğu sonradan bize devrettiği bu çok özel yerde sahip olduğumuz geniş bahçe içindeki villaları, 3’er katlı lojmanları, misafirhaneleri, istisnasız herkesin rahatlıkla yararlanacağı sosyal ve spor tesislerini saydığım zaman görmeyenler inanmazdı. Hatta üniversite sınavını kazanıp Ankara’da Basın Yayın Yüksek Okuluna kaydımı yaptırıp yeni tanıştığım arkadaşlarıma ‘Batman’ı ve ‘Site’yi anlattığımda yüzlerindeki küçümseyen gülümsemeyi ve yalancılıkla suçlayan sözleri, doğrusu gururumu çok incitmişti. En çok da 2 olimpik yüzme havuzu, tenis kortları, mini golf sahalarını, çam ağaçlarının yükseldiği yeşil alanları, güzelim asfalt yollarını, İstanbul’da vizyona giren filmlerin oynatıldığı yazlık ve kışlık sinema salonları, çay bahçeleri, merkezi sitem kalorifer tesisatını, banyolarında küvetleri ve mazot ile çalışan termosifonların olduğuna daha doğrusu 70’li yıllarda Batman gibi küçük bir Güneydoğu kasabasında böylesine modern bir yaşam olduğuna akılları pek de basmıyordu. İçime dert olmuştu. Bunu kanıtlamak için sömestri tatilinde ‘Kurtaran Ekspres’iyle 72 saatlik bir yolculuğa katlanmak zorunda kalmıştım. O seyahatten dönüşte çektiğim fotoğrafları gösterdiğimde, Batman’ı överken beni küçümseyen, yalancılıkla itham eden okul arkadaşlarımın suratlarındaki şaşkınlık ve utanma halleri hala gözümün önünden gitmiyor.

Batman’ı, Siteyi unutulmaz kılan anılarımızda derin izler bıraktıran sadece bize sundukları olanaklar değildi elbette… En önemlisi de aileler arasındaki iyi ilişkiden kaynaklanan dostluk, arkadaşlık, kardeşlik bağlarının çok güçlü olmasıydı…

Bizim dönemin en büyük şansı, orada doğan veya 3-5 yıl sonra gelen çocuklarının aralarındaki sevgi ve dostlukla yoğrulan bir arkadaşlık bağıyla bir gençlik hareketinin oluşmasıydı.

İşte bu gençlik hareketinin” Site Gençlik” olarak adlandırılması, Batman’da mahalleler arası düzenlenen bir futbol turnuvası öncesi gerçekleşti… Kazanılan şampiyonluk, bu hareketin içindeki gençleri birbirine daha çok bağladı… Büyük çoğunluğunun üniversite yaşamları dönemlerinde de Ankara’da bir arada olması, dostlukların daha da pekişmesini sağladı.

İşin tuhaf tarafı, Türkiye Petrolleri çalışanlarının neredeyse tamamına yakını yerel halktan değillerdi. Yani öz Batmanlı değillerdi. Çoğunluk, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Van gibi çevre iller başta olmak üzere Rize, Kastamonu, İzmir, İstanbul gibi yurdun dört bir yanından gelen ailelerin çocuklarıydı. Ancak nereli olursa olsun bir Batmanlı kadar kendini oraya ait hisseden gençlerdi… Aradan çok uzun yıllar geçmesine rağmen bu duygular asla değişmedi.

Site Gençlik, yıllarca başta Ankara ve İstanbul ve Mersin olmak üzere çeşitli illerde geceler düzenleyerek bir araya geldi… O unutulmaz dostlukların yaşandığı günler hep anıldı, özlem giderildi, yitirilenler saygıyla yad edildi… Her geceden sonra daha büyük bağlılık duygusuyla ve yeniden bir araya gelme sözleriyle vedalaşıldı.

Yaş aldıkça çocukların büyümeleri, hayat gailelerinin artması, yaşam zorluklarının giderek ilişkilerde içe kapanmayı öngörmesiyle iletişimde ve bir araya gelmede kopukluklar yaşanmasına neden oldu… Bunu da teknolojiyi yakından takip eden arkadaşların gayreti ve Şahin Uygun’un yöneticiliğiyle “Site Gençlik 72” adıyla bir Whats-App grubu kurarak giderdiler… Site gençliğinin bir alt jenerasyonunu da grubumuza dahil ederek daha da çoğalmamızı sağladılar… Kopmakta olan ilişkilerin yeniden iyileştirdiğini görmekten büyük mutluluk duyduk… Ufak tefek kırgınlıkların yaşanmasına rağmen pandemi ve büyük felaketlerin yaşandığı dönemlerde ne kadar önemli bir karar olduğunu gördük. İlişkilerde yeniden bir canlılık oldu. Hatta düzenlenen gecelere duyulan özlem sık sık gündeme getirildi. Özellikle ağır bir rahatsızlık sonucu yeni yitirdiğimiz değerli kardeşim Emrah Özpirinçci’nin çok çok istediği bir geceyi maalesef onsuz düzenleyebildik. Bu durum bizi yüreğimizden vurdu.

Bu nedenle onu ve diğer yitirdiğimiz tüm dostları anmak için ilk buluşmamızı bu dost grubun varlık bulduğu Batman’da düzenleme kararı aldık. Bunu gerçekleştirme görevini de değerli kardeşim Veysi Bilgin üstlendi. ‘Site Gençlik 72’ oluşumun tüm değerli üyelerini, grubun doğduğu yerde bir araya getirme isteğimize Batman Gazeteciler Cemiyeti’nden dostlarımız, kardeşlerimiz Sevgili Arif Arslan ve İrfan Tapan’dan büyük destek geldi.

Biz onlara güveniyor ve büyük buluşmamızın gerçekleşeceği geceyi; başta Meksika olmak üzere yurtdışından, Yavru vatan Kıbrıs’tan ve güzel yurdumuzun dört bir köşesinden gelecek değerli kardeşlerimizle birlikte iple çekiyoruz.

Yolu Batman’dan geçen, kendini Batmanlı hisseden ve onu memleketi gibi seven tüm dostlarımız başta olmak üzere hemşerilerimin Ramazan Bayramını kutlar, sağlık ve mutluluklar dilerim...

Kaynak: HABER MERKEZİ