*Son yıllarda ulaşımda ciddi sorun yaşayan Batman, ne Karayolları ne de Hava yollarında istediği ‘Hizmet’i bulamadı. Oysa 60 yıl önce petrol kenti; bölgede ulaşımı rahat yerlerin başını çekiyordu. Şimdilerde hava yoluyla seyahat tam bir çile. Demiryolları, hava limanı ve karayolları ağlarının örüldüğü Batman’da çileli bir yolculuk var…

*1958 Yılında yapımına başlanılan ve 1960 yılında uçak seferlerinin başladığı Batman Hava limanı, yıllar öncesinin seferlerinin gerisine düşmüş. Nüfusu Batman’dan küçük Elazığ’da hemen her yere uçak seferi var. Batman’da ne yazık ki, İstanbul ve Ankara’ya yapılan uçak seferleri ağır-aksak sürüyor. Bu şehrin İzmir ve Antalya’ya da direkt seferlere ihtiyacı olduğunu söylüyoruz. Ancak bizi dinleyen yok…

UÇAK SEFERLERİ NEDEN ARTMIYOR?

Batman Çayı kenarındaki Havalimanın yapımına 1958 yılında başlanılmış.

O dönemler Batman Belediyesi eski Yazı İşleri Müdürü merhum Nurettin Sapan’ın babası da Batman havalimanı yapımında muhasebe işinde çalışmış.

1960 Yılında tamamlanan Batman havalimanında Türkiye’nin ilk petrolcülerinin rahat ulaşımlarını yapabilmeleri için 1960’ların sonunda Türk Hava Yolları seferlere başlamış.

Batman Havalimanına, 63 yıl önce ilk iniş yapan Türk Hava Yolları’nın pervaneli uçaklarında bakın, kimler yolculuk yapmış?
TPAO eski Sondaj Müdürlerinden Melih Genca… Yıllar önce zor koşullarda dağ-taş demeden petrolü keşfedenlerin arasında yer alan Genca’nın adı; halen Site Mahallesi’ndeki kapalı spor salonunda yaşatılıyor.

Eğitimini ABD’de yaptıktan sonra Batman’da yıllarca görev yapan yüksek petrol mühendisi Ferhan Sanlav, Avusturya’da Maden ve Petrol fakültelerini tamamlayan Güntekin Köksal, TPAO’nun ilk Batman Bölge Müdürü Suat Çalışlar’ın kardeşi Sedat Çalışlar ve Kadir Tilev, THY’nin ilk mürettebatı ile 60’ların sonunda ‘Batman Havalimanı’na ‘yolculuk’ yapıyor.

Diyarbakır limanından sonra bölgede en eski liman konumundaki Batman’ın düştüğü hale bakın?

Neredeyse 63 yıl öncesinin seferlerinin gerisine düşeceğiz.

Batman havalimanından direkt uçak seferlerinin yapılabildiği iki yer var; biri İstanbul, diğeri ise Ankara.

Batman’dan ne İzmir’e ne de Antalya’ya direkt sefer yok.

Geçmişte Batman’ın uçak seferlerini alan Mardin ve Elazığ’a gücü yetmeyen Diyarbakır lobisi, neredeyse Batman havalimanını ‘arka bahçesi’ gibi görüyor ve Batman limanına inmesi gereken uçaklara hep göz dikti.

Bakın, Diyarbakır’a? Hava limanında günün en iyi saatleri onlarda.

Sabah ve akşam saatlerinde Ankara, İzmir, İstanbul ve Antalya saatlerini alan komşu, Batman’a daha fazla uçak inmesini engelliyor.

ULAŞIMDA YERİMİZDE BİLE SAYMIYORUZ

Batman, ulaşımda tabiri caizse yerinde bile saymıyor.

Uçak sefer sayısının yetersizliğine rağmen ayda ortalama 45 ila 50 bin arasında yolcunun ‘seyahat’ ettiği Batman havalimanında; uçak doluluk oranı ise yüzde 90’ların üzerinde.

Batman’da bilet bulamayanlar Diyarbakır, Mardin ve Elazığ’ın yollarında perişan oluyor.

Ciddi bir talebin olduğu Batman’da başta Türk Hava Yolları olmak üzere diğer özel hava yolları şirketleri de kulağını Batman’a kapatmış.

Batman limanında uçak sefer sayısı artırılmıyor?

Batman Havalimanındaki sefer sayısının yetersizliğinin farkında olan Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, petrol şehrinden İzmir’e direkt seferlerin yapılmasının gerektiğini söylüyor ve ekliyor:

“Gerek iş dünyasının gerekse de Batmanlı hemşehrilerimizin hava yolları seyahatlerinde yaşadıkları sıkıntıyı hafifletebilmenin çabası içindeyiz. Batman Hava limanımızda seferlerin iki İl ile sınırlandırılmasını yetersiz buluyoruz. Uçak sefer sayısının artırılmasına yönelik Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığıyla görüşmelerimiz var...”

Dünden günümüze, ne yazık ki hava seyahatinde de Batman havalimanı; hep ‘üvey evlat’ muamelesi gördü.

Güvenli limanlarından biri Batman.

Sefer sayısının artırılmadığı şehir de yine petrolün başkenti.

Gelin de bunu Türk Hava Yolları ve diğer hava yolları şirketlerine anlatın?

Geçen yıl Batman’dan İzmir’e direkt seferlere hazırlık yaptığı halde Pegagus Hava Yolları’nın seferleri Mardin’e kaydırılmıştı.

Sahiplik ve ilgisizlikten göz göre göre; Batman’ın uçak seferlerinin Mardin’e kaydırılmasına ne yazık ki kimsenin bir tepkisi olmamıştı.

Bu şehrin Odaları ve STK temsilcileri, böyleyse mevcut uçak seferlerimiz de başka İl’e kaydırılırsa; şaşırmamak gerek.
Sağlıkla kalın…