*Yerel seçime 53 gün kala parti il binalarının etrafında nabız tuttuk. Sokağın gündemi, kuşkusuz ‘yerel seçim’de ilçe ile belde Belediye Başkan adaylarının bir an önce açıklanmasında. Bugün sokağın gündemini sizlerle paylaşmayı bir görev bildim…

*Gündemde siyasetle birlikte muhtar adayları da var. Muhtar adayları arasında ‘yarış’ kızıştı. AK Parti İl binasının zemin katındaki bazı ilçe Belediye Başkan aday adayları, listelerin açıklanmasını dört gözle bekliyor. Bazı adaylar, yoğun kulis içinde. Tabii ki kulislerde adaylara dakika dakika haberler geliyor…

Burası 1-2

SİYASET KAZANI KAYNIYOR

Bu satırları yazarken Batman’da siyasetin gündeminde AK Parti’nin ‘İlçe’ ve ‘Belde’ Belediye Başkan adaylarının açıklanmaması konuşuluyordu.

AK Parti Batman İl teşkilat binasının zemin katında ilçelerin bazı Belediye Başkan aday adayları arasında ‘kulis’ sürüyordu.

Bazı adaylara dakika dakika kulis bilgileri geliyordu.

Aday adayları ‘heyecan’ sarmıştı.

Bazı aday adayları, ‘Belediye Başkan Aday Listesi’nin bu kadar uzatılmaması gerektiğini söylüyordu.

Aday adayı sayısının çok olduğu ilçelerde bazı adayların bir birleriyle olan çekişmeleri ise ayrı bir tartışma konusuydu.

Batman’ın bazı ilçelerinde mevcut Belediye Başkanları, diğer aday adaylara göre bir adım önde.

Bir süredir fısıltı gazetesinin ortaya attığı listenin tartışıldığı Batman’da artık seçime sayılı günler kala AK Parti’de ilçe ve belde aday listelerinin açıklanması an meselesi.

Seçim zamanı yaklaştıkça sokaktaki insanların gündemi elbette ‘aday’lar olacak…

HER ADAYLA MESAFELİ VEKİL

Geçen hafta seçim bölgesinde bir dizi incelemelerde bulunan AK Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, külliye’deki ‘Çalışma Ofisi’nde bulunduğu sırada; Kozluk ilçesinden gelen bir grup partiliye de ‘mesaj’ verdi.

İlçelerde aday listelerinin açıklanmasının beklenildiği bir süreçte ofisine konuk olan partililere Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, net konuşuyordu:

“Önünüzdeki yerel seçim için her biri birbirinden değerli aday adaylarımıza eşit mesafede durdum. Partimizin aday belirleme komisyonları günlerdir çalışıyor. Adayların belirlemesinde temayül, anket ve saha verileri göz önünde bulundurulacak. Bunu her adayımıza da söyledim. Hiçbir adaya da referans olmadım. Çünkü tüm adaylar, benim için değerli. Yakın bir süreçte ilçe ve belde Belediye Başkan adaylarımız partimizin yetkili organları tarafından açıklanacak.”

Önce ilçede bir ara araya gelen partililer, sonradan geldikleri Necat Nasıroğlu Külliyesi’nde Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nu pür dikkat dinledikten sonra Kozluk’un yolunu tuttu.

Batman AK Parti’de İlçe Belediye Başkan adaylarının fazla olduğu Sason ve Kozluk’ta ‘aday’ belirleme tercihi nasıl olacak?

O’nu da yakında öğreneceğiz.

Burası 2-3

MUHTARLIK YARIŞI KIZIŞTI

Batman’da ‘İlçe’ ve ‘Belde’ Belediye Başkan aday adayları kadar ‘Yerel Seçim’e heyecan getiren muhtar adayları oldu.

Dün de Batman Çağdaş’ın birinci sayfasının eteklerinde ‘Muhtar aday’larıyla ilgili haber dikkat çekiciydi.

49 Mahalle’nin bulunduğu Batman kent merkezinde nereden bakarsanız bakın, 500’ü aşkın muhtar adayı var.

Köylerde de bu yıl muhtar adaylığına büyük bir ilgi söz konusu.

Muhtarlık öyle bir kıymete bindi ki; sormayın, gitsin?

30-40 Yıl öncesinde mahalle muhtarlığı için merkezi semtlerde bile bir elin parmak sayısından daha az muhtar adayı vardı.

Şimdilerde hemen her mahallede 15 ila 20 arasında muhtar adayı var.

Mahalle muhtarlığı yarışı öyle bir kızıştı ki?

Cadde-sokak ve güzergahları renklendiren muhtarların dev dövizleri çekiyor.

“Mahalle’nin en genç muhtar adayı”, “Sizin sesiniz, sizin temsilciniz muhtarlığınızla devam”, “Koltuk için değil, hizmet için adayım”, “Sevdalısı değildik, ihtiyaç oldu”, “Mahalle sakinleriyle her ay düzenli toplantılar yapılacak” sloganlarıyla seçim çalışmalarını sürdüren Batman’daki muhtar adayları arasındaki ‘tatlı rekabet’ görülmeye değer.

Muhtarlığa büyük ilginin olduğu Batman’da şimdilik seçim kampanyasında; Belediye Başkan adaylarına oranla muhtar adayları bir adım daha önde.

Sağlıkla kalın…