BATMAN’DA İLK SENFONİ ORKESTRASI

1997 Yılında eski 16 Mayıs Şehir Stadı’nda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Batman’da ilk konserini vermişti. Eski Vali Necati Develioğlu, Garnizon ve Hava Meydan eski Komutanı emekli Albay Muharrem Atak ve Belediye Başkanı Salih Gök’ün de izlediği Senfoni Orkestrasıyla ilk kez buluşan bazı Batmanlılar; “Türkü şarkı beklerken ilk kez gördüğümüz senfoni orkestrası bizi şaşırttı” şeklindeki sözleri yaygın basına da konu olmuştu.

ESKİ YÖNETİCİ ve POLİTİKACILARIN HOŞGÖRÜSÜ

 1997 Yılında Batman Milletvekilleri ANAP’tan Ataullah Hamidi, DYP’den ise Faris Özdemir’di. 8 Ay gibi kısa bir sürede Batman Valiliğini yapan Necati Develioğlu ve Batman eski Belediye Başkanı Salih Gök, dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral, arasında diyaloğun kapısı her zaman açıktı. İlçe döneminde de Valiliğin ilk 10 yıllık sürecinde de Meydan Mahallesi’ndeki eski hizmet binası, onlarca bürokrat ve yönetici ağırladı. Batman siyasetine bir dönem imza atan eski politikacılardan Ataullah Hamidi ve Salih Gök, hakkın rahmetine kavuştu. O eski yöneticilerden ise bu hatıra kare geride kaldı.

İKİ KURUMA HİZMET VEREN MÜHENDİSTİ

Batman Telekom eski Başmüdür HikmettullahSavga, Elektronik ve Haberleşme Mühendisiydi. Hem PTT hem de Telekom’a yöneticilik yapan Savga, yakalandığı amansız hastalığa genç yaşta yenik düşmüştü. 1990’lı Yılların ortalarında Batman’ın iş insanlarından Süleyman Özperk ve Hıfzullah Özoğul ile birlikte objektiflerimize poz veren Savga, Telekom eski Başmüdürlüğü’ne yemekhane kazandıran ilk yöneticiydi.

TÖRENLERİN ADRESİ ESKİ STADYUMDU

Burası şimdilerde ‘Millet Bahçesi’ne dönüşen eski 16 Mayıs Şehir Stadı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinin adresi, eski stadyumdu. 1998 Yılındaki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında halkın bayramını kutlayan eski Vali Temel Koçaklar, Belediye Başkanı merhum Salih Gök ve eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral, halkı selamlarken objektiflerimize böyle yansımıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ