KÖY OKULLARINA ÇIKARMA YAPAN VALİYDİ

1997 Yılında 7 ay gibi bir süreyle Batman Valiliği yapan Necati Develioğlu, ilerleyen yaşına rağmen köy okullarını denetlerdi. Ulusal ve yerel basın mensuplarını da yanına alan Develioğlu, eğitim yuvalarında eksikliğini hissettiği sorunların da çözülmesi için yetkililere talimat verirdi. Kara tahtaların olduğu ve bilgisayarların olmadığı dönemlerde köy okullarındaki öğrenciler, başarılarıyla kent merkezindeki öğrencileri geride bırakırdı. ‘Dede’ lakaplı Batman eski Valisi Develioğlu, başarılı öğrencileri de ödüllendirirdi.

2000 ÖNCESİNİN TURGUT ÖZAL BULVARI

Turgut Özal bulvarı, Batman’ın 1990’dan sonra ‘İl’ olmasının ardından kentin kalbi konumuna dönüştü. Batman Valiliği ve Adalet Sarayı’nın da taşındığı Turgut Özal bulvarı, 2000’lerden sonra çok katlı blokların da yükseldiği güzergah oldu. 1994 Yılında dönemin Belediye Başkanı merhum Salih Gök’ün 1 metreyi bulan refuj taşları tartışma konusu olmuştu. 1997 Yılında Batman eski Valisi  Temel Koçaklar, Başsavcı Sadık Bölek, TPAO eski Bölge Müdürü Talat Atalay’ın kortej başını çektiği ‘Halk Yürüyüşü’nde Turgut Özal bulvarının eski manzarası objektiflerimize böyle yansımıştı. Eski Telekom Başmüdürlüğü binası önünden çekilen karede Sinika İş Merkezi ve sonradan yükselen çok bloklu bazı apartmanlar da Turgut Özal bulvarının şimdilerde değişen yüzünü gözler önüne seriyor.

1990’LARIN İL GENEL MECLİS ÜYELERİ

1990’lı Yılların ortalarında Batman İl Genel Meclis üye sayısı şimdiki rakamın yarısıydı. Vali Necati Develioğlu döneminde İl Genel Meclis üyelerinden bazı simalar arasında eski Belediye Başkanlarından Hüseyin Geylani, merhum İsmet Utanç, Şerif Toy, Fettullah Ekmen, Aydın Baran ve Veysi Sergek de yer almıştı. Vali Develioğlu’nun verdiği yemeğe eski Hava Meydan Komutanı Muharrem Atak, Emniyet Müdürü Emin Körpe, eski Vali Yardımcısı Mehmet Ceylan, eski Milli Eğitim Müdürü merhum Tevfik Kale, eski Özel İdare Müdürü Muvaffak Özsoy, Tüpraş Rafineri eski Müdürü Ümit Erden de Meclis Üyeleri ile bir araya gelmişti.   

İKİ ESKİ VALİ BİR ARADA

2000 Yılı öncesi ve sonrasında Batman’da görev yapan iki Vali, komşu ilçe Midyat’ta bir araya gelmişti. 2000 Öncesinde Batman valiliği yapan Temel Koçaklar, komşu İl Mardin’e atanmıştı. Yerine ise atanan İsa Parlak, 2 yılı aşkın süreyle petrol şehrinde görev yapmıştı. Komşu İl Mardin’de uzun bir süre görev yapan Koçaklar, SİT alanının korunması için de büyük mücadele vermişti. 2001 Yılında komşu il Mardin’in Midyat ilçesindeki bir etkinlikte buluşan eski Vali Koçaklar ve Parlak, objektiflerimize böyle yansımıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ