Batman’ın lokomotifi olan TPAO’da yıldönümü etkinliklerinde petrol emekçileri salonu doldururdu. İşte Batman’ın dününe ait farklı kareler.

EN RENKLİ SEÇİMDİ 

Yıl, 1999. Yer, Cumhuriyet Meydanı. Bir zamanlar partilerin seçim mitinglerinin yapıldığı yer, kentin en eski meydanıydı. 1999 Genel ve yerel seçimler bir arada yapılmıştı. CHP’nin Batman Milletvekili adayı Eşref Tarhan’dı. Batman Belediye Başkanlığına aday olan isim ise Sıddık Terece idi. İki seçimin bir arada yapıldığı 1999’da ilk kez yerel seçime giren HADEP’ten Avukat Abdullah Akın, Batman Belediye Başkanı seçilmişti. O seçime renk katan eski siyasetçilerden Tarhan ve Terece, eski meydanın büyük bölümünü doldurmuştu. İşte CHP’den eski Milletvekili adayı Tarhan’ın eski meydanda halka seslenirken objektiflerimize takılan karesi. 

2-312

BATMAN’DA 1990’LI YILLARIN YÖNETİCİLERİ

Yıl, 1994. Yer, eski Özel İdare salonu. O dönmelerde Batman’da kurumların bir araya geleceği salon sayısı bir elin parmak sayısından azdı. Dönemin Valisi  Salih Şarman, Vali Yardımcısı Ahmet Soley, eski Valilik Halkla İlişkiler Müdürü Fatma Özel, yöneticilerden brifing almıştı. O an objektife takılanlar arasında eski Köy Hizmetleri Müdürü Ahmet Eke, eski Meslek Yüksek Okul Müdürü Ekrem Kaya, eski Milli Eğitim Şube Müdürü Kadir Banlı, Tüpraş eski Rafineri Müdürü merhum Turan Kapucu, İl Müftüsü Cüneyt Kavşut, Karayolları eski Şube Müdürü İhsan Güç, eski Gençlik ve Spor Müdürü Abdülkadir Ekmen ve eski Özel İdare Müdürü Ramazan Çapacı da vardı. Bu yöneticilerin çoğu şimdilerde Batman’ın dışında yaşıyor.

3-311

ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİREN VALİYDİ

Eski Batman Endüstri Meslek Lisesi mobilya, torna ve tesviye bölümleriyle öğrencilere meslek kazandıran örnek bir eğitim yuvasıydı. Bir zamanlar Batman’daki tüm eğitim yuvalarının masa, sandalye ve mobilya ihtiyacını EML karşılardı. Dönemin Milli Eğitim Müdürü merhum Tevfik Kale, eski Köy Hizmetleri Müdürü Nurcan Öktüren, eski Bayındırlık ve İskan Müdürü Nuri Turgut ve bazı eğitimcilerle EML’yi ziyaret eden Batman eski Valisi Necati Develioğlu, mobilya ustası öğrencilere para ödülü vermişti. İşte o andan geride kalan fotoğraf karesi. 

4-313

ESKİ BEYAZ SARAY VE PETROL EMEKÇİLERİ 

Her yılın 10 Aralık tarihinde kuruluş yıldönümünü kutlayan TPAO’da gelenekselleşen eski yıldönümleri de şimdilerde tarihe karıştı. TPAO’da ‘Efsane Bölge Müdürü’ olarak bilinen merhum Mehmet Yamaç döneminde, yıldönümleri eski Beyaz Saray tesislerinde yapılırdı. TPAO’daki emekçiler, yıldönümlerinde düzenlenen etkinliklerde kıdemlerine göre ödüllendirilirdi. 1990’lı Yıllara kadar 5000’i aşkın kişinin çalıştığı TPAO’da yıldönümleri,  petrol şehrinde günün konusu olurdu. Bir dönemler Site Mahallesi’nde TPAO’nun sembol binalarından olan eski ‘Beyaz Saray’ tesisleri yıktırılırken, o yılların petrol emekçilerinin tamamı da emekli oldu. O renkli yıldönümü etkinlikleri de fotoğraf karelerinde kaldı. 

Kaynak: HABER MERKEZİ