*1994-1998 Yılları arasında Batman Hava Meydan Komutanlığı ile Garnizon Komutanlığı yapan Muharrem Atak, hafta sonu telefonumuzun ucundaydı. Petrol şehrini memleketi Eskişehir kadar seven Atak Albay, unutamadığı Batman’ı iki kelime ile özetliyordu; “Birçok şehirde görev yaptım ama Batman gibisi yok.”

*Batman Çağdaş yıllardır sürdürdüğü ‘Nostalji’ köşesi 2000 sayıya dayandı. Nostalji tutkunları ilgi ile izledikleri köşe için de anlamlı mesaj ulaştırıyor bize: “İyi ki Çağdaş var. Bu köşede şehrin eski simaları ve dününü görünce mutlu oluyoruz.”

ATAK ALBAYDAN MESAJ VAR

En sıkıntılı dönemde Batman Hava Meydan Komutanlığı ile Garnizon Komutanlığı yapan emekli Albay Muharrem Atak, hafta sonu telefonumuzun ucundaydı. 

25 Yıl önce veda ettiği Batman’da iz bırakan emekli Albay Muharrem Atak, o yıllarda edindiği dostlukları da unutamıyor.

Onun döneminde Batman’ın 2’nci lig takımı Petrolspor, süper ligin eşiğinden dönmüştü. 

Dönemin TPAO Bölge Müdürü ve Petrolspor Kulüp Başkanı Talat Atalay’la Kırmızı-Beyazlı ekibin kurumsallaşması için ne çabalar verdiklerini dün gibi anımsıyorum. 

Eski Hava Meydan Komutanlığının lokalinde ünlü Teknik Direktör Kamuran Yavuz’un, başında olduğu Petrolspor’un süper lige çıkması için gecesini gündüzüne katan simalardan biri de Atak komutandı. 

Maçlarda şeref tribünde yerini alan, Kırmızı-beyazlı ekibin idmanlarını Hava Meydan Komutanlığı sahasına aldıran ve futbolculara moral gecesi düzenleyen Atak Albay’ın, bu şehre kattığı hizmetleri burada dillendirmenin gereği de yok.

Şimdi ki imkanlar yoktu ama yokluk içinde örnek projelere imza atan Atak Albay, memleketi Eskişehir’de yaşıyor fakat bir kulağı da ikinci memleketi Batman’da.

Hafta sonu görüştüğümüz o güzel insanın mesajı çok ama çok anlamlıydı:

“Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş’ı internetten okuyorum. O eski günlerine dair fotoğraf karelerini de görünce çok ama çok mutlu oluyorum. O dönemler Batman’ın en güzel günleriydi. Şimdi büyümüş, değişmiş, çok merak ediyorum petrol şehrini. Hafta sonu gelince hepimiz Petrolspor’un maçlarına koşardık. Orayı ömrüm boyunca unutmuyorum, unutmayacağım. Tüm dostlara selamlar.” 

NOSTALJİ TUTKUNLARI 

Okurlarına kültür hizmeti veren Batman Çağdaş, 7 yıldır Batman’ın dününü anlatan fotoğraflarını da yeni jenerasyonla paylaşıyor. 

Gerek Çağdaş’ın 40 yıllık arşivi gerekse de okurlarımızın yurtiçi ve yurtdışından gönderdiği tarihi karelerle bu şehrin dününü yaşatmaya çalışıyoruz. 

Gelecek kuşaklara da tarihi fotoğraflar sunuyoruz. 

Türkiye’deki yerel medyada bunu yapan gazete sayısı yok denecek kadar azdır.

İddia ediyoruz; hiçbir yerel medyanın yapamadığı nostaljiyi Batman Çağdaş yapıyor.

Yurtiçinden ve yurtdışından bize bu nostalji köşesi için o kadar güzel mesajlar geliyor ki, hepsini yazma gereksiniminde de bulunmuyoruz. 

Sağ olsun var olsunlar, bu köşe için o kadar güzel mesajlar alıyoruz ki…

Geçen gün bir STK’nın etkinliğinde bazı vatandaşlar bizi görünce hemen nostalji köşesine atıfta bulundular. 

Mühendis bir okurumuzun nostalji köşesi için söylediklerine bakın;

 “41 Yıllık Batman Çağdaş’ı elime aldığımda ilk baktığım köşe nostalji fotoğraflar oluyor. Gazeteyi bulamadığım an internetten yine bu köşeyi açıp okuyorum. O kadar ilginç kareler var ki o karelerden sayfalar dolusu yorum yazılabilir. Örneğin 25 yıl önce İl yöneticilerinin masalarında tabaklarda ikram edilen paket paket sigaralar… Yine şişe su yerine sürahi ve bardaklar vardı. O manzaralar şimdi yok. Bu da zamanın bize ne kadar değiştiğini gösteriyor. Son 30-40 yılın petrol şehrinin dününü bize fotoğraflarla anlatan Çağdaş’tır.” 

İşte duyarlı okurumuzun bize özetlediği nostalji köşesinin okura verdiği hazza bakın.

Çağdaş’ı farklı kılan da özel köşeleri ve özel haberleridir. 

Bu günlük de bu şehre özlem duyan bazı değerli simalar ile nostalji tutkunlarının görüşlerini sizlerle paylaştık.

Sağlıkla kalın…