**Afet bölgesindeki depremzedeler, Batman’ın uzattığı yardım elinin farkında. 12 Bin kişinin yerleştiği Batman’da afetzedelerin her türlü ihtiyaçları karşılanıyor.

**90'lı yıllarda Batman'da çok iyi bir hekim kadrosu vardı. O kadroda yer alanlardan biri de eski Batman Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Zafer Beken’di. Batman'da ilk özel hastane kurucularından Beken’i kaybettik. Eski arkadaşlarından Ağrılı Abdulbari Aşkın ve bazı hekimlerle Güneydoğu’nun en donanımlı özel hastanesini Batman'da kurmuştu Beken...

BATMAN'DA ÖRNEK DAYANIŞMA
Çoğunluğu Hatay, Adıyaman ve Malatya’dan 12 bin depremzedenin yerleştiği Batman, afetzedelere en çok yardıma koşan illerden biri konumunda. Henüz depremin sabahında yardım araçları yollara dökülmüştü.

Vali Ekrem Canalp, bazı yöneticilerle birlikte ilk günden beri Gaziantep-Islahiye ve Kahramanmaraş-Göksun’da...

Batman’a gelen afetzedeler de Batman'ın uzattığı yardım elinin farkında. Bu şehir buraya yerleşen afetzedelerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamayı bir görev biliyor.

Düşünün bu şehrin Valisinden Özel İdare Genel Sekreterine, Vali yardımcılarından belediye başkan yardımcılarına kadar herkes deprem bölgesinde.

Bu şehrin belediyeleri, STK'ları, iş dünyası, kurumlar ve herkes tüm Batmanlılar seferber oldu. İlk günden beri yardım tırı ve kamyonları, Batman'dan deprem bölgesine aktı.

Bölgeye gönderilen iş makinaları, arama kurtarma çalışmalarındaki Batmanlıların başarılarını afetzedeler burada anlatırken duygulanıyoruz. Vali Canalp, gerek İslahiye gerekse de Göksun’da vali yardımcılarıyla kurduğu ekip inanılmazları başarmış. İslahiye ve Göksun’da Batman'ın kurduğu aşevi depremzedelere sıcak yemek üretip dağıtıyor.

Kısacası; Batman, deprem bölgesinden olması gereken her şeyi yerine getirmeye çalışıyor.

ÖRNEK BİR HEKİMİ KAYBETTİK
90'lı yıllarda Batman'da sağlık sektörü sıkıntılıydı ama olağanüstü bir hekim kadrosuna sahipti.

Aslen Ordulu olan Op. Dr. Zafer Beken, 40 yıllık Batmanlıymış gibi sağlık sektöründe devrim niteliğinde güzel projelere start vermişti.

Kısa bir dönem Batman eski Devlet Hastanesi başhekimliği görevini de yapan Beken, o dönemlerde İl Sağlık Müdürü İhsan Altun’la güzel bir ikili olmuştu.

90'dan sonra temeli atılan eski Şifa ve sonradan Medikal’e dönüştürülen, şimdiki Medikal Point sağlık kuruluşunu sadece Batman ile sınırlı tutmayarak bir ayağını Gaziantep’e bir ayağını da İzmir'e taşımıştı.

Düşünün Batman'da 30 yıl önce kurulan bir sağlık kuruluşu sonradan Türkiye'ye mal oluyor.

Tabi bu başarıda kuşkusuz Ceosu Veysi Kubba ve Abdulbari Aşkın gibi sağlık sektöründeki girişimcileri de unutmamak lazım. Beken, yıllar önce Batman’dan Ege bölgesinin yolunu tutmuştu ama gönlü hep Batman'daydı. Batman'da doktorluk yaptığı dönemde ameliyat esnasında bir hastasından aldığı virüs nedeni ile 2005 yılında hepatite bağlı karaciğer sirozu teşhisi konan ve kız kardeşi Ayfer Beken'den aldığı karaciğer nakli ile hayatını sürdüren Beken'in ani ölümü, yakın çevresini ve sağlık dünyasını derinden üzdü.

İnsanlığı, hayırseverliği ve çalışkanlığı ile tüm Batmanlıların kalbinde yer edinen Beken’in ani ölümü bizleri de derinden üzdü.

Mekanı cennet olsun.

Batman Beken’i unutmayacak.

KANAĞI İLE GEÇEN YILLAR
Hamit Kanağı, her ne kadar Akçalı (Tilmiz) olsa da petrol şehrinin belleği gibidir.

1970'li yıllarda Petrolspor'un formasını giyen birkaç yerli sporcularından biri de Kanağı'ydı. Herkes onu bir dönemler bu şehrin ikinci profesyonel takımı olan Belediyesporlu olarak bilirdi ama o gerçek Petrolsporluydu. İki futbol kulübüne de büyük desteği vardı.

Spor tesislerine kapılarını sonuna kadar açardı. Bir zamanlar bir elin parmak sayısı olan amatör kulüp sayısını da artıran tek müdürdü. Sporun 'S'nin de konuşulmadığı Şırnak'ta ilginç turnuvaları televizyonların ekranlarına taşıyan ilk yöneticilerindendi.

Bugün Çağdaş'ın haberlerinden biri de Kanağı’nın emeklilik ayrılma haberiydi. Haberin detayların da önemli ayrıntılar vardı ama bir kaç gün içerisinde Kanağı hocayla güzel bir röportajımız olacak. Çünkü bu şehre ömründen fazlasını verdi.

Dün Hamit hocayla sohbet ederken eski günler film şeridi gibi gözümüzün önünden geçti.

Dört yataklı öğretmenevi, ilk olimpik yüzme havuzunun temel atma töreni, 16 Mayıs şehir stadında yaşanan şampiyonluklar, konserler, şölenler, Fenerbahçe'nin özel maçı gibi sayısız etkinlikleri konuştuk durduk. Sohbetimiz sırasında Malatya’daki depremle sarsıldık ama hayat devam ediyor.

Hamit Kanağı hocaya emeklilik hayatında başarılar diliyorum.

O eski dostluklar bir başka.