*Yerel seçimlerin üzerinden neredeyse 2 hafta geçti. Batman’ın ilçe ve belde Belediye Başkanları arasında dün en son mazbatayı Gercüş Belediye Başkanı Gündüz Günaydın aldı. Devir-teslim törenleri tamamlandı. Şimdi de gözler; Belediye Başkanlarının vaat ettikleri projelerde…

*Batman’ın 10 ilçe ve belde Belediye Başkanlıklarının 5’i AK Parti’nin, ikisi YRP’nin, birer de CHP, DEM ve HÜDA-PAR’ın oldu. Batman Belediyesi ise açık farkla DEM Partisi’nin olmuştu. Batman’ın iki Eş kadın Belediye Başkanı DEM’de. Diğer partilerin kadın Belediye Başkanları yok ama kadın Meclis Üyeleri var…

İLK YETKİLİ KADIN BAŞKAN SÖNÜK
31 Mart yerel seçimlerin üzerinden iki hafta geçti.

Mazbatalar alındı.

Devir-teslim törenleri tamamlandı.

Şimdi de gözler; Belediye Başkanlarında.

Kadına pozitif ayrımcılıkla bilinen DEM Parti’nin Batman’da iki kadın Eş Belediye Başkanı var.

Batman Belediyesi’nde yetkili Eş Başkan Gülistan Sönük.

Erkek Belediye Eş Başkanı ise hafta içinde DEM’li Belediye Meclis Üyeleri arasından seçilecek.

DEM’in Batman’ın ilçe ve belde Belediye Başkanlığı kazandığı tek yer ise İkiköprü beldesi.

24 Yaşındaki Halil İbrahim Karabulut, Türkiye’nin en genç erkek Belediye Başkanı.

Karabulut’un Belediye Eş Başkanı ise Tatvanlı Celile Yıldız.

Sıkıntılar içerisindeki İkiköprü’nün gözü; Batman Belediyesi’nde.

Batman Belediyesi’ne ilk kez imza yetkili bir kadının eli değiyor.

Eğitim düzeyi yüksek Batman Belediye Eş Başkanı Gülistan Sönük, bayram öncesinde göreve başlar başlamaz Belediye Meclisi’ni topladı.

Belediye Meclisi’nde komisyonlar belirlendi.

Bakalım önümüzdeki süreç için Batman Belediye Eş Başkanı Sönük, Batman’da ‘Kentsel Dönüşüm’ başta olmak üzere diğer projelere bakış açısı ne olacak?

Her şeyden önce şehir merkezinde eski iki mahalle olan Şirinevler ve Cumhuriyet’te başlatılan ‘Kentsel Dönüşüm’ projesi, en çok merak edilen konuların başını çekiyor.

İluh Deresi çevresinde yıkımı yapılan sel felaketinden kaynaklı orta hasarlı binaların durumu ne olacak?

Yine TPAO’nun yeni yol güzergahı için hibe ettiği güzergahta ihata duvarı projesinin devam edip etmeyeceği de merak konusu.

O bölgede başlatılan ‘Kentsel Dönüşüm’ün ilk etap kapsamında Şeyh Maruf camii ve çevresindeki yapılar yıkımı bekliyor.

Batman merkezde daha çok ‘Kentsel Dönüşüm’ ağırlıklı projeler kentin gündeminde ama Batman Belediye Eş Başkanı Gülistan Sönük, ‘Yerinde Kentsel Dönüşüm’ mesajını da vermişti.

İLÇE VE BELDELERDE BEKLENEN PROJELER

Batman’a en yakın belde konumundaki Balpınar’da YRP’li Belediye Başkanı İmadeddin Ekmiş, her şeyden önce İluh Deresi’nden beldenin etrafında biriken çöp atıklarına çözüm bulmalı.

Bir zamanlar tarım, şimdi de seracılığın merkezi olan Balpınar ile Batman Çayı arasındaki bölgenin piknik bir alana dönüşmesi için de bir proje başlatmalı yeni Başkan Ekmiş.

Bir de Balpınar’a  hayat veren mera alanının korunması… 

Beşiri Belediye Başkanı YRP’li Alparslan Karabulut, Batman-Siirt karayolu üzerindeki cadde girişine cep park ve bir ilçe otogarını kazandırarak, 12 bin nüfuslu Beşiri’yi modern bir görünüme kavuşturmalı.

Batman-Siirt İl sınırındaki İkiköprü beldesinde de Türkiye’nin en genç erkek Belediye Başkanı Avukat Halil İbrahim Karabulut, beldenin dibinden geçen Garzan Çayı kenarına gençlerin ve belde sakinlerinin dinlenebilecekleri mesire alanını halkın kullanımına açmalı.

Batman’ın antik kenti Hasankeyf Belediye Başkanı Hamit Tutuş, ilçesini bir turizm merkezi yapmak için zaman geçirmeden çalışmalara başlamalı ve sahil projesini tamamlamalı.

Kısacası Tutuş, Hasankeyf’i Batman’ın ‘Misafir Odası’ olarak düzenlemeli. 

Batman’ın büyük ilçesi Kozluk’ta Belediye Başkanı Veysi Işık, vaatleri arasında ilk sırada bulunan ‘Pazaryeri’ projesi için de kolları sıvadı.

Mevcut Belediye makine parkını Özel İdare bakım atölyesi yerleşkesine yakın alana taşımayı kararlaştıran Başkan Işık, yöresel ürünler pazarını Batman-Bitlis-Van karayolu güzergahı olarak bilinen İpekyolu’na kaydırması Kozluklular için bir yerde ‘Buluşma noktası’ olacak.

Bekirhan Belediye Başkanı Fırat Karabulut, şehir içinden geçen İpekyolu üzerindeki alt geçide bir an önce el atmalı ve Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerini göreve davet etmeli.

Yine Bekirhan’ın çıkışındaki eski Jandarma Karakol yeri de dinlenme yerine dönüştürmek için zaman geçirmeden çalışmalara başlamalı.

Göçün dinmek binmediği Sason’un Yücebağ Belediye Başkanı Abdullah Bil, vadettiği ayakkabı ya da tekstil fabrikasını kurup işsizlere istihdam alanları sağlamalı.

Sason Belediye Başkanı İrfan Demir, doğa harikası Sason’un coğrafi işaret alan ürünlerini tanıtacak festivallere yönelmeli.

Bal, Ceviz ve Çileğiyle ünlü Sason’da bir de Mereto Dağı’nı turizme kazandıracak teleferik projesini de hayata geçirmeli yeni Başkan Demir.

Ağalar Diyarı Gercüş’te ise Belediye Başkanı Gündüz Günaydın, kentin havadar bölgesi olan ve Bakan Mehmet Şimşek’in adının verildiği parkın seyir tepesiyle ilçeyi birbiriyle daha da yakınlaştıracak projeleri hayata geçirmeli.

Yine bisiklet ve yürüyüş  yolunun yapıldığı Kırkat Gölü çevresi, gelecek misafirlerin keyifle göl havası aldıkları bir alana dönüştürmeli.

Gercüş’ün Kayapınar beldesinde de Samir Özhan’ın komşu ilçe Midyat’taki taş sanatının olduğu beldede eski yapıları koruyacak çalışma başlatmalı.

Batman-Mardin-Midyat sınırındaki Kayapınar, yaz mevsiminde dinlenilebilecek beldelerden biri.

Özetle; Belediye Başkanlarına ilk etapta yapılacak bazı çalışmaları hatırlattık.

Umarız, seçilen Belediye Başkanları ilçe ve beldelerine bu projeleri hayata geçirirler.

Sağlıkla kalın.