Basın kuruluşları, halkı bilgilendirmenin yanı sıra bulundukları şehirlerin de ‘hafızası’ konumundadır.

Bu hafıza öylesine önemlidir ki gün gelir sizden sonraki kuşaklara ‘hafıza’ gibi bir miras bırakır, kentin birçok alanda gelişimine katkı sunarsınız.

Batman Çağdaş’ın uzun yıllardır sürdürdüğü bir gelenek var...

Bu gelenek de şehre duyduğumuz sorumluluktan geliyor. Bir yılı daha geride bırakırken, bu sorumluluk kapsamında koca bir senenin analizini derlememek olmazdı.

Bu geleneğin adı bir arşiv çalışması olan; Batman’ın 2022 belleğidir…

Bugün gazetemizin sayfalarında da okuyacağınız gibi 2022’nin hafızasını derledik.

Kronolojik sıralamaya göre Batman’da ‘iz’ bırakan olayları/gelişmeleri analiz ettim. Genel manada iç açıcı bir tablo olmasa da sevindirici gelişmeler de yok değil.

İşte aylara göre Batman’ın analizi…

OCAK: Yılın ilk ayının ilk günlerinde sevilen sima güreş antrenörü İbrahim Halil Kay’ın trafik kazasına kurban gitmesi, Beşiri’de bir akaryakıt istasyonuna düzenlenen saldırıda 15 yaşındaki Ahmet Eren’in öldürülmesi ve 35 yaşındaki TPIC işçisinin hayatını kaybetmesi, kuşkusuz Batman’da üzüntüyle karşılandı. Ocak ayının en iyi gelişmesi ise Batman’ın isminin dünya çapında duyulması oldu. ABD’li ünlü aktör Leonardo DiCaprio’nun, Sason ilçesinde tespit edilen ‘Bantlı Çöpçü Balığı’ ile ilgi twiti, Batman’ı bir anda dünya gündemine aldı.

ŞUBAT: Batman’da Şubat ayı Ocak’a göre daha sakin geçti. Şubat’ta en önemli gelişme ise kentin 50 yıllık kangren sorunu İluh’ta ilk somut adımların atılmasıydı. Dönemin Valisi Hulusi Şahin ve Milletvekili Ziver Özdemir, hak sahipleriyle Belediye’de bir araya gelerek yapılacak çalışmaları duyurmuştu. Bu ayın üzücü haberi ise Batman basınına uzun yıllar emek veren Halit Beytüt’ün kalp yetmezliğinden hayata veda etmesiydi. Sevilen bir simaya veda etmiştik.

MART: Batman, Mart’ı hareketli geçirdi. Ülke genelinde yaşanan enflasyonunun etkileri Batman’da da tüm boyutlarıyla yaşandı. Özellikle akaryakıta gelen zamanlar ve ayçiçek yağına gelen zamlar, vatandaşları paniklettirdi. Yeni stadyum yakınında meydana gelen trafik kazasında iki gencin hayatını kaybetmesi üzüntü yaratmıştı. Yine bu ayda kentsel dönüşüm kapsamında İluh’ta ilk kazmanın vurulması da sevinçle karşılanmıştı.

NİSAN: Batman’ın 2. Lig hasreti Nisan ayında sona ermişti. 62 yıllık kulüp Petrolspor, 16 yıldır düştüğü 3. Lig’den 2. Lige çıkmayı ligin bitimine üç hafta kala garantilemişti. Petrolspor-Hendekspor maçının bitimiyle yaklaşık 15 Bin taraftar sahaya inerek, galibiyet halayı çekmişti. Nisan’ın en acı olayı ise Gercüş ile Mardin’in Dargeçit ilçeleri sınırında midibüsün devrilmesi sonucu üç kişinin hayatını kaybetmesiydi.

MAYIS: Bu ayın ilk günlerinde ise mutluluk veren gelişme yine Batman Petrolspor’un şampiyonluk kupasını törenle almasıydı. Ligin son maçı sonrası TFF yetkililerince Petrolspor’u kupası verildi. Seyirci yasağı nedeniyle tören buruk geçse de 16 yıllık hasreti il yöneticileri ve futbolcular büyük coşkuyla kutladı. Sonradan stada alınan taraftarlar da kupa mutluluğu yaşamıştı. Mayıs ikinci haftasında ise Batman Valiliği’nde önemli bir değişiklik yaşandı. 3.5 Yıl Batman Valiliği görevini sürdüren Hulusi Şahin Malatya’ya tayin olurken, yerine de Edirne Valisi Ekrem Canalp atandı. Mayıs’ın son günlerinde ise Batman Barajında yaşanan arıza da tedirginlik yaratmıştı.

HAZİRAN: Emniyet Müdürlüğü’nün basın toplantısında uyuşturucu ile mücadelede verilen çabaya dikkat çekilirken, Batman’ın uyuşturucu tacirlerinin hedefinde olması ve ülke genelinde 37. Sırada yer almasının açıklanması dikkat çekmişti. Yine bu ayda ekmeğe peş peşe gelen zamlar vatandaşın en çok tartıştığı sorunlardan biriydi. Yine bu ayda meydana gelen adli vakalar ile su kanalındaki boğulmalar yürek burktu.

TEMMUZ: Bu ayda THY’nin Batman’a yönelik zaten sınırlı olan uçuşları daha da sınırlı hale getirmesi büyük tepki toplamıştı. Çağdaş’ın ısrarlı yayınları ve politikacıların girişimleriyle THY kararından geri adım atmıştı. Beşiri-Yontukyazı Köyü’nde Kurban bayramında 7 ailenin karıştığı kavga 60 kişi yaralanmıştı. Daha sonra taraflar barıştırıldı. Temmuz’da hafızalardan silinmeyen başka bir olay ise dönemin Gercüş Kaymakamının Bismil yolunda bir çocuğa aracıyla çarpması ve hayatına mal olmasıydı. Olay sonrası kaymakamın alkollü olduğu belirlenmişti, Kaymakam önce tutuklanmıştı, ardından da görevden alınmıştı. Yine Temmuz’un en acı olaylarından biri Hasankeyf’te iki kız kardeşin baraj göletinde boğulmasıydı.

AĞUSTOS: Bu ayda da ekonomik gelişmeleri fırsat bilen zincir marketler gündemdeydi. Fiyatları manipüle eden bu marketlere yaklaşık 1 Milyon TL para cezası uygulanmıştı. Ancak tedbirlere rağmen fiyatlardaki artışlar vatandaşın belini kırmaktan geri durmadı. Kentin bir başka kangren sorunu Beşiri-OSB karayolundaki ölümlü trafik kazalarına bir başkası da yine bu ayda eklendi. Yol, hala düzenleme bekliyor.

EYLÜL: Bu ayda da Dünya barış günü birçok kesim tarafından etkinliklerle kutlandı. Fakat bu ayda da adli vakalar ve trafik kazaları yürek yaktı. 40 Yıllık sevilen esnaf Faysal Altan’ın trafiğe kurban gitmesi kentte üzüntüyle karşılanmıştı. Batman’ın son kemençe-rubap ustası 87 yaşındaki İbrahim Oynar da bu ayda hayata veda etmişti. Oynar, mesleğin son temsilcilerindendi.

EKİM: Bu aya kuşkusuz Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri damga vurdu. İtirazlı sandıklar, seçim kurulunun kararları, yeniden oy sayımı derken BATSO seçimleri gündemin ilk sırasına oturdu. Batman, haftalarca bu seçimle gündemdeydi. Yine bu ayda Batman köprüsü üzerindeki kazada iki kişini hayatını kaybetmişti. Batman-Diyarbakır girişi hala düzenleme bekliyor.

KASIM: Her Kasım, İluh’taki sel felaketinin yıldönümüdür. 16 Yıl önce 31 Ekim’i 1 Kasım’a bağlayan gecede can ve mal kayıpları olmuştu. Çağdaş, sel felaketini unutmayan gazeteydi.  Diğer aylara göre Kasım ayı Batman’da sakin geçti. Vatandaşlar için iyi gelişme ise sosyal konut projeleri oldu. Batman genelinde yapılacak 1.850 konuta 23 Bin 441 kişi başvurmuştu. Yine bu ayda Hasankeyf ile Gercüş arasındaki bağlantıyı sağlayacak 1276 metre uzunluğundaki tünel  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferanslı katılımıyla hizmete açıldı.

ARALIK: Tam 7 yıldır Batman gündeminde olan 500 yataklı hastanenin ihalesi üçüncü kez iptal edildi. Yatırımın aksamasıyla Batman’ın sağlık yatırımı hasreti yeni yıla kaldı. Nitekim ihalenin 19 Ocak’ta yapılacağı belirtildi. Futbol adına ise üzücü olaylar gerçekleşti. Petrol-Şanlıurfa maçındaki olaylar nedeniyle maç iptal edildi, sonrasında da Petrolspor’a iki maç seyircisiz oynama cezası verildi. Yine bu ayda uzun süredir Otogalericiler sitesi esnafının tapu sorunu da çözüldü. Site, TOKİ tarafından 73 Milyon 770 Bin TL bedelle esnafların kooperatifine satıldı.

Sözün özü; Batman’a dair gelişmeler böyleydi. Umarım yeni yılda kentin kronik sorunlarının çözümü başta olmak üzere petrol şehri hak ettiği yatırımlara kavuşur. Yine bununla birlikte uyuşturucu ile mücadelenin en üst seviyelere çıkması ve adli vakaların da düşüşe geçmesi temennimiz. ..

Enflasyonun vatandaşın cebini yakmadığı, sağlık ve huzurlu bir yıl diliyorum.