Uzun süre oldu yazmayalı…

Yaşadığım memlekette sorunları görüp de yazmamak ‘vicdani’ rahatsızlık veriyor…

 

***

Batman gündemi, yaz güneşinin sıcaklığı gibi kavurucu…

 

Memur-Sen’in, DTP’yi ‘siyah çelenk’le kınaması…

DTPlilerin, Memur-Sen’i, ‘ayırımcılık’ yapmakla suçlaması…

DTP’nin, ‘Biz kadınız, kimsenin namusu değiliz, namusumuz özgürlüğümüzdür’ sloganı ve tartışmaları…

Hedef ilk 15 projesi tartışmaları…

Batman Belediyespor’un ligden çekilmesi…

 

Tabi ki gündem sadece saydıklarımla sınırlı değil.

Gündemi ‘meşgul’ edenleri sıraladım.

 

Okurlar iyi bilir, Batman gündemini masadan değil, sahadan takip ederiz Batman Çağdaş ekibi olarak…

Vatandaşa Memur-Sen’in siyah çelengini, DTP’lilerin Memur-Sen’e cevabını, DTP’li kadınların ‘namus’ sloganını, çok tartışılan Hedef ilk 15 projesini ve Belediyespor’un ligden çekilmesini sordum…

 

Hep yöneticiler konuşacak değil ya, biraz da vatandaş konuşsun:

 

Memur-Sen’in çelengi…

Ali: “Memur-Sen tepkisinde haklıydı. Bence herkes eleştirilebilmeli. Sonuçta Batman’a yatırım yapılacak. Artan ev sayısıyla kiralar bile düşecek. Eğer DTP konutların birilerine peşkeş çektirileceğini söylüyorsa, yatırımı değil işleyişi sorgulamalı…”

 

Servet: “DTP’nin yapılması planlanan konutlara izin vermemesini iyi analiz etmek gerekir. TOKİ’lerin adaletli şekilde yapılmasını istiyorlar. Sadece bir kesime verilecek olan konutlara itiraz ediyorlar. Bir kesime dağıtılacak konutlar, adaletsizliktir…”

 

Bu konuda birçok vatandaştan görüş aldım. Sadece iki görüşü yayımlıyorum. Çünkü neredeyse söylemler eşitti. Konut tartışması, vatandaşın da kafasını karıştırmış.

Kimi Memur-Sen’e, kimi de DTP’ye hak veriyor.

 

Batman’a yatırım için, herkesimin birlikteliği şart!

 

Namus sloganı…

En önemli gündem maddelerinden…

‘Biz kadınız, kimsenin namusu değiliz, namusumuz özgürlüğümüzdür’ sloganını en az 40 kişiye sordum. Hepsine yer verirsem, yazım ‘yorum’dan çıkıp, ‘yazı dizisi’ne dönüşecek…

Vatandaşın ve benim görüşüm oldukça net:

Böyle slogan olmaz! ‘Biz kadınız, kimsenin namusu değiliz, namusumuz özgürlüğümüzdür’ sloganı, Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benziyor.

DTP’lilerin bu sloganı gözden geçirmesi gerekiyor. Eleştiriler çığ gibi.

Birkaç gün önce gazete bürosuna gelen bir bayan ise (sloganı destekleyenlerden), eleştirilere anlam veremediğini söylüyordu.

Kendisine şunları söyledim; “Sloganın altı boşâ€¦ Kadınların gördüğü şiddete herkes gibi biz de karşıyız. Verilmek istenen mesaj temelinde, kadının gördüğü eziyetler, tecavüzler, cinayetler, sömürü yatıyordur muhakkak. Fakat namusu, özgürlükte aramak abesle iştigaldir. Temeldeki istek, sloganla örtüşmeli…”

 

‘Namus’ sloganı daha çok tartışılacağa benziyor!

 

 

Hedef ilk 15 projesi tartışmaları…

Gündemden uzak olanlar için hatırlatıyorum. Batman Valiliği ile Milli Eğitim Müdürlüğü, SODES kapsamında geliştirdiği ‘Hedef ilk 15’ projesiyle maddi durumu elverişsiz öğrencileri ücretsiz kurslarla ÖSS ve SBS’ye hazırladı. 9 bin 500 öğrencinin yer aldığı proje, bekleneni verdi/vermedi tartışmalarına gebe oldu. Özellikle dershaneler bu projeyi yerdi… Haklı oldukları taraflar da, ‘abartılı’ oldukları yönler de vardı… Hem dershane sahiplerini, hem de Milli Eğitim yetkililerini dinledim bir süre önce… Tabi ki vatandaşı da…

 

Nalan: “Bence Milli Eğitim projede üstüne düşen görevi yaptı. Yapılan eleştirilerin çoğu belli bir kesim tarafından yapılıyor. Sonuçta bu proje öğrencilere yaradı. Projede eksiklikler elbette vardır. Bunların giderilmesi için konuşulmalı. Proje başarılıydı…”

 

Murat: “Bu proje dershanelerin ekmeğine yağ sürmüyor diye eleştiriliyor. Batman’ı çok seviyorlarsa farklı projeler üretsinler.”

 

Yakup: “Proje Batman için zaman kaybıydı. Harcanan onca para nereye gitti? Milli Eğitim bu işi daha iyi yapabilirdi. Batman’da seçkin dershaneler var. Onların da desteği alınarak Batman ÖSS’de ilk sıralarda yer alabilirdi…”

 

Hakan: “Hedef ilk 15 projesinde yığınla hata olmuştur. Yetkililer bunun farkında. Bunların giderilmesi için çalışmalıdırlar. Küçük bir başarı, büyütülmemeli…”

 

Vatandaş böyle diyor…

Analizim ise şu;

İyi niyetle yola çıkılan her şey, desteklenmeli. Hedef ilk 15 projesi dört dörtlük bir proje olmayabilir elbette. Fakat Batman’a getirisi var… Milli Eğitim yetkilileri, daha şeffaf bir şekilde projeyi geliştirmelidir.

Eğitim kalitesi, günü birlik işlerle değil, başarıyı idame etme yükümlülüğü taşımalı…

Bu anlamda herkes ‘Batman başarısı’ için koşullanmalı…

 

Kısır çekişmeler, sadece zaman kaybıdır!

 

Batman Belediyespor’un ligden çekilmesi…

‘Her şey dışarıdan görüldüğü gibi değildir’ sözü şu sıralar Belediyespor’a göre…

Ani bir kararla 24 yıllık kulüp ligden çekildi…

Şaka gibiydi…

Ama gerçekti…

Gerekçe ise; ‘BORÇ’lardı!…

 

Bu ağır kararı da birçok kişiye sordum.

Vatandaşın görüşü özetle şöyle: “Şartlar ne olursa olsun Belediyespor ligden çekilmemeliydi…”

 

Evet, bence de çekilmemeliydi. Belediyespor, son yıllarda başarılı değildi…

2. lig kapısını için ter döküyorlardı ama olmuyordu, geçen senelerde olduğu gibi…

Seçimler bitti. Başkan Nejdet Atalay, koltuğuna oturdu… Batman için çalışmaya başladı.

Atalay, Belediyespor’un ‘yük’ olduğunu dillendiriyordu.

Fakat aldığı karar çok ağır oldu. 24 Yıllık ekibi ligden çekti.

Kulüpte sorunlar yumağı oluştuğu belli. Kararın gerekçesini, ayrıntılı açıklamak gerek.

Başkanı dinlemeden eleştirmek istemiyorum. Bunun için de kendisiyle görüşme talebimiz oldu. Fakat hala dönmedi bize. Yapacağı açıklamalar önemli. Batman kamuoyu kendisinden ‘geçerli’ bir açıklama bekliyor!

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.