**Son dönemde başta temel gıda ürünleri olmak üzere fiyatları manipüle eden zincir marketlere yönelik çalışmaları Çağdaş’a anlatan Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan; “Batman piyasasının yüzde 70’ine etki eden ve etik kurallara uymayan zincir marketlere yaklaşık 1 Milyon TL para ceza uygulandı” dedi.

**Uygulanan ceza sonrası marketleri tekrar denetlediklerini belirten Kalkan; “Uygulanan cezayı bile ürünlerin fiyatlarına yansıttıklarını tespit ettik. Vatandaşlarımız Haksız Fiyat Artışı Merkezi’ne şikayette bulunarak ekipleri harekete geçirebilir” diyor.

“ŞİKAYETLİRİ HFA MERKEZİ’NE YAPIN”
Batman Ticaret İl Müdürlüğü, son aylarda piyasada gıda ürünlerine yönelik manipülasyonlarla ilgili çalışmalarını sıklaştırdı. Çalışmalarını Batman Çağdaş’a anlatan Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, fahiş fiyatlar karşısında vatandaşların Haksız Fiyat Artışı Merkezi’ne şikayette bulunmalarını istedi. Çarpıcı açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kalkan, fiyat manipülasyonunda bulunan ulusal zincir marketlerine yaklaşık 1 Milyon TL para cezası uyguladıklarını söyledi.

CEZAYI BİLE MÜŞTERİYE ÖDETMİŞLER
Kalkan, şöyle devam etti; “Vatandaşlarımız karşılaştıkları yüksek fiyatlar karşısında Haksız Fiyat Artışı Merkezine başvurabilir. Bu şikayetlerin Bakanlığa düşmesi ile birlikte hemen harekete geçiyoruz. Alınan ürünün fiyatı da ibraz edilmelidir. Bu yıl yapılan denetimler sonucu 1 Milyon TL ceza işlem uyguladık. Ayrıca ceza uygulanan marketlere yaptığımız denetimde de bu rakamı hemen fiyatlarına yansıttıklarını da belirledik.”

7 AYDA 2 BİN 681 ŞİKAYET
Tüketici Hakem Heyetine gelen başvuruları da hızla sonuçlandırdıklarını belirten İl Müdürü Kalkan; “En çok dosyayı sonuçlandıran illerin başındayız. Vatandaşın mağdur olmaması için 15.430 TL değeri altındaki tüm ayıplı ürünlerin başvurusunu alıyoruz. Bu rakam önümüzdeki günlerde artırılması bekleniyor. Bugüne kadar Ocak-Temmuz 2022 yılında 2.681 şikayet aldık ve bedeli yaklaşık 5 Milyon TL’ye tekabül ediyor. Bu yıl 2.348 dosyayı karar bağladık ve 3.888.476 TL ürün bedeli ödedik. Şu anda Tüketici Hakem Heyetinde 333 dosya işlem aşamasında. Türkiye’de en çok işlem yapan müdürlükler arasındayız” diye konuştu. (Reşat Yiğiz)