BATMAN TEKSTİLDE MARKALAŞIYOR

2000’li Yıllardan sonra tekstil sektörünün çekim merkezi haline gelen Batman’da 400 firma, 30 bin kişiye istihdam alanı açmıştı. Son dönemlerde marka firmaların da tekstil sektörüne yönelik yatırımlara yöneldiği Batman, şimdi de kendi modelini üretecek. Batman markası için 14 firma, ‘KİFA’ giyim şirketini kurdu. Batman Üniversitesi ve Dicle Kalkınma Ajansı ile birlikte giyim sektöründe Batman markası için yol haritası çizdiklerini söyleyen KİFA Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Ekinci; “Kamu ve sanayi işbirliği çerçevesinde marka yolunda akademik, idari, yönetimsel ve mevzuatsal destekler konusunda Batman Üniversitesi, markalaşma konusunda ise DİKA ile proje çalışmalarına başladık” dedi.

“ÜRETİMDE SORUNUMUZ YOK”

Kurdukları KİFA şirketinin daha çok kot, penye ve triko gibi alanlarda üretim yapacağına işaret eden KİFA Yönetim Kurulu Başkanı Ekinci, şunları söyledi; “KİFA markasıyla üreticilerin üretimden gelen gücünü şehrin dinamikleriyle birlikte satış ve pazarlamayla bir araya getireceğiz. Sektörümüzün kendi ayakları üzerinde  durmasını sağlamak, fason üretimin üretici üzerindeki etkisini azaltmak, yerli üretimin yeterli satışla iyileşmesini sağlamak gibi konular öncelikli hedefimiz olacak. Şehrimizin istihdamını arttırıp güçlü bir şekilde ayakta kalmasını planlıyoruz. Bu projeyle beraber şehrimizdeki küçük marka çalışmalarına ön ayak olacağız. Üretimde eksiğimiz yok. Tek eksiğimiz satış ve pazarlamadır. Tüm alt giyim, üst giyim ve iç giyim çeşitlerinin üretimini yıllardır yapıyoruz.”

YIL SONUNDA PİYASAYA ÇIKACAK

Uluslararası bir marka oluşturmak amacıyla kurdukları KİFA giyim şirketinin sonbaharda Batman markasını önce Batman piyasasıyla buluşturacaklarını ifade eden Ekinci; “Yakında Batman modelini belirleyeceğiz. Bu yılın sonbaharında ise modelimizi Batman piyasasıyla buluşturacağız. İlk etapta satış yeri, ortak internet sitesi ve ardından yine ortak ihracata yöneleceğiz. Batman’da giderek artan işletme ve istihdam sayısıyla birlikte tekstil sektöründe 400’ü aşan firma ve 30 bini bulan istihdamla şehrimizin istihdamının 5’te 2’sini karşılar hale geldik” diye konuştu. Öte yandan KİFA giyim şirketi çatısı altında bir araya gelen şirketler, şöyle açıklandı; “Aklife Triko, Denim SMF, Doğuş, Doğuteks, Batman Deniz, Batman Doğa, İhyal, Jir, Lavin Denim, M. Ekinci Tekstil, Nehir Grup, Ramany Tekstil, Rise Tekstil ve Zeng Triko.” 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL