“ZORLU YOLCULUK BİZİ BEKLİYOR”
Bölgede hayvancılıkla uğraşan Göçerler, havaların ısınmasıyla birlikte yüksek kesimlere ve yaylalara gitmek için gün sayıyor. Kışı Batman’ın çevresinde geçiren Göçerler, baharla birlikte Van, Bingöl ve Erzurum’un yüksek kesimlerine ve yaylalarına gitmenin hazırlığını yapıyor. Batman’ın Yolveren Köyü’nde yayla yolculuğu öncesinde süt ürünlerinden peynir ve yoğurdu Batman’ın köy pazarına ulaştırmak için her gün mesai yaptıklarını söyleyen 55 yaşındaki Hatun Aslan; “Yıl boyunca yaşamımız çadırlarda geçiyor. Önümüzdeki haftalardan itibaren artık buraya veda edip yüksek kesimlerin yolunu tutacağız” dedi.

KIL ÇADIRDA TORUNLARINA BAKIYOR
Kıl çadırında bir yandan peynir hazırlığı yapan, bir yandan da torunlarına baktığını söyleyen 9 çocuk annesi Hatun Aslan, şöyle devam etti; “6 Aylık torunum Miraç’ı çadırda yanımdan ayırmıyorum. Bir de kardeşleri Nihat ve Fuat da yanımızda. Hem onlara bakıyorum hem de sadığımız sütü yoğurt ve peynire dönüştürmek için gün boyunca çalışıyorum. En zor mesleklerden birini yapıyoruz. Kışı şehir merkezlerine yakın geçirdiğimiz için biraz daha rahatız ama yaylalara çıkınca bizim için zorlu bir dönem başlamış oluyor. 3-4 Ailenin geçimini 400 sürülü koyundan sağlıyoruz. Zaman zaman emeğimizin karşılığını da alamıyoruz.”

HAYVANLARINI KIŞLAKLARDAN ÇIKARDILAR
Batman çevresindeki kışlaklardan sürülerini çıkaran Göçerler, şimdi de Doğu’daki bazı illerdeki yüksek rakımlı yaylalara doğru yaklaşık bir ay sürecek zorlu yolculuğun hazırlığında. Yolveren Köyü’nde kışı geçiren Göçerler; “Birkaç gün içinde yaylalara yolculuğumuz başlayacak. Yolculuğumuz hiç de kolay olmayacak. Yol güzergahında  bazen hayvanlar ekinlere zarar veriyor. Hububat ekicilerinin de tepkisiyle karşılaşıyoruz. Ne yazık ki uzun yolculuğun bize bir güzelliği yok çünkü her türlü zorluğa katlanıyoruz. Sıcaklar hayvanlarımıza zarar vermeden mecburen yaylalara çıkacağız. Havalar ısınmaya başladı. Biz de yolculuğa hazırlanıyoruz” diye konuştular. 

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL