*Petrolün başkenti Batman’da işsiz gençlerin gözü, daha çok petrol sektörlerinin eleman alımlarında. Bu şehrin lokomotifi sayılan TPAO, petrol üretiminin ardından eleman alımına başladı ama ‘kara altın’ı bulan TPIC’ten nedense ses-seda yok…

*Bölgede işsizliğin belki de en fazla olduğu illerden biri de Batman. İşsiz gençler soruyor: “Batman’da TPIC yöneticilerinin de aralarında bulunduğu üst düzey yöneticiler, 550 eleman alımını yapacağını açıklamışlardı. O açıklamanın üzerinden aylar geçti. Halen eleman alımıyla ilgili bir duyuru yok…”

“TPIC ELEMAN KADROLARINI AÇMIYOR”

Son 15 yılda ‘Üretim’ dışında tüm üniteleri kapatılan TPAO’da ‘Sondaj’ çalışmalarının da devredildiği ‘TPIC’ petrol aramalarında artık adından söz ettiren bir petrol kuruluşu.

Batman’ın da aralarında bulunduğu üç-dört İl’de ‘Bölge Müdürlüğü’nü kuran TPIC, yıllar sonra Petrol-İş Sendikası ile toplu-iş sözleşme masasına oturdu.

Daha önce düşük ücretlerle çalışan TPIC emekçilerinin ücretleri ile sosyal haklarında ciddi düzenlemelere gidildi.

Petrol-İş Sendikası Batman Şubesi’nin 2 yıl önce TPIC emekçileriyle başlattığı sendikal örgütlenmeyi başarıyla sonuçlandırmıştı.

Toplu-İş sözleşmesinin ardından Petrol-İş Sendikası’nın, TPIC yöneticilerine önemli bir mesajı vardı:

“Bir kamu kuruluşu olan TPIC’in sözleşmeli/geçici çalışan personelleri de bir an evvel kamu çalışanı statüsünde, 4D’li kamu işçisi kadrosuna alınmaları gerekmektedir. Daha iyi koşul ve şartlarda, güvenceli çalışma adına mücadelemiz devam edecek.”

Petrol üretiminin gizli kahramanları olan TPIC çalışanlarının, artık resmen Petrol-İş Sendikası’nın ailesine katılması elbette önemli bir adım ama TPIC’in bu şehirde yapması gereken ‘istihdam’ ağırlıklı projeler de var.

Örneğin dört ay önce TPAO ile birlikte eleman alımı yapacağını açıklayan TPIC’ten şu ana kadar tek bir açıklamanın yapılmaması işsiz gençleri endişelendiriyor.

Gençler haklı olarak soruyor:

“-TPIC neden eleman kadrolarını açmıyor?”

GÖZLER TPIC KADROLARINDA…

TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Batman’da TPAO için söz verdiği eleman alımının gerçekleştirilmesinde büyük pay sahibi başarılı bir bürokrat.

Batman’ın da aralarında bulunduğu dört İl’de son aylarda TPAO’da işe yerleştirilenlerin sayısı 450’yi buldu.

TPAO, açıkladığı eleman alımının çoğunu gerçekleştirdi.

TPAO’dan daha fazla eleman alınacağını duyuran bir diğer petrol sektörü ise TPIC.

TPIC de 550 civarında eleman kadrosunu açacağını kamuoyuna duyurmuştu.

O duyurunun üzerinden haftalar ve aylar geçti.

Halen TPIC’in eleman alımından haber yok.

TPIC Batman Bölge Müdürlüğü’nde çalışanların sayısı 2500.

Diğer Bölge Müdürlüklerinde kaç kişinin çalıştığını bilmiyoruz ama bildiğimiz tek şey var o da, TPIC’in Batman’a vaad ettiği kadroların halen açılmaması.

Geçenlerde Petrol-İş Sendikası Batman Şubesi’nde karşılaştığımız işsiz gençlerin sorularıyla karşılaştık.

“Neden TPIC’in Batman’a verdiği eleman kadrolarının açılmadığını yazmıyorsunuz?”

Aralarında bir genç gür bir sesle konuştu:

“Batman Çağdaş’ı sorunlara gösterdiği duyarlılığıyla biliyoruz. Bu nedenle beklentilerimizi de size söylüyoruz. TPIC’in aylar öncesinden Batman’da açıkladığı kadroları ne zaman açacak? Merak ediyoruz. TPAO eleman alımını yaptı, şimdi sıra TPIC’te.”

O gençlerin aralarında Meslek Lisesi mezunu bir genç de yanımıza yanaşıp kulağımıza eğildi:

“Ağabey, ben torna bölümü mezunuyum. 8 Kişilik ailem var, işsizim. TPIC eleman kadroları açacak diye de batı illerine gidemiyorum. Sizden tek ricam, TPIC’in Batman’a söz verdiği kadroları yazın. Biz de evimizin önünde iş imkanı bulalım…”

Özetle, Batmanlı işsiz gençlerin gözü; TPIC kadrolarına çevrilmiş.

Umarız, TPIC de kısa sürede söz verdiği eleman kadrolarını açar.

Sağlıkla kalın…