“ENERJİDE İHTİSASLAŞMA BATMAN’A
ÇOK ŞEY KAZANDIRACAK”

**Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman Çağdaş WebTV’ye konuk oldu. 15 Aylık Rektörlük görevi ve üniversitenin hedeflerini Çağdaş’a anlatan Rektör Demir; “Ektiğimiz tohumların meyvesini almaya başladık. Hedeflerimize adım adım ulaşıyoruz. Özellikle enerji alanında ihtisaslaşan bir üniversite Batman’a çok şey kazandıracak” dedi.

**Tıp Fakültesinin kurulması için de yoğun çabalar sarf ettiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Demir; “Şehrimizin Tıp Fakültesi özlemini gidermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“PETROL VE DOĞALGAZ BÖLÜMÜ
İÇİN YÖK’E BAŞVURDUK”
Çağdaş WebTV’de Editörümüz Barış Arslan’ın sunduğu Batman’ın Nabzı programına konuk olan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, 15 aylık görev süresindeki süreci ve üniversiteye dair merak edilenleri anlattı. Yoğun katılımla izlenen programda Prof. Dr. Demir, “Üniversitemizin her alanda gelişmesi için ektiğimiz tohumların meyvesini almaya başladık” dedi. Göreve başladığı dönem öncesi kapanan Petrol ve Doğalgaz Bölümünün yeniden açılması için girişimlerde bulunduklarını belirten Rektör Demir; “Biz göreve başlar başlamaz karşılaştığımız bir konuydu. Açıkçası petrolün başkentinde bu bölümün kapanması bir vakaydı. Bölümün yüzde yüz İngilizce açılması için çalışmalar yaptık. Yine aynı talebi inşaat mühendisliği için de yaptık. Yeni dönemde yüzde yüz İngilizce bölümün açılması için YÖK’e başvurumuzu yaptık” dedi.

“ENERJİ ALANINDA İHTİSASLAŞAN ÜNİVERSİTE
BATMAN’A ÇOK ŞEY KATACAK”
YÖK tarafından enerji alanında 22 üniversite arasında olan Batman Üniversitesi’nin enerji alanındaki çalışmalarına da değinen Rektör Demir, şöyle devam etti; “Henüz bir yıl dolmadan 30 Haziran’da ‘Batman Enerji Zirvesini’ gerçekleştireceğiz. Bilişim kongresi formatında enerji kongresi yapacağız. Azerbaycan Neft ve Sanayi Üniversitesinin rektörü, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi, EPDK Başkan Yardımcısı, YÖK Yürütme Kurulu üyemiz, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığından uzmanlar ve TOBB’den heyetler gelecek. Sadece bu zirveyi yapmak bile üniversiteye çok şey katacak. Bunun yanı sıra bölgesel kalkınmaya katkı sunacağız. Enerjide sadece petrol ve doğalgaz yok, yalıtım firmalarına dek büyük yelpazede Batman Üniversitesi vereceği eğitimler ile sertifikasyon sağlayıp gençlerimizin ellerinden belgeleriyle iş sahibi olmalarına katkı sunacak. Böylece bölgesel kalkınmaya katkı sunacağız. Fakat bu hemen yarın olacak bir şey değil. Bunun meyvelerini 4-5 yılda somut olarak alacağız. Batman Üniversitesi enerji alanda marka bir üniversite olacak.”

“TIP FAKÜLTESİNİN ALTYAPISI HIZLA OLUŞUYOR”
Batmanlıların en büyük hayali Tıp Fakültesi ile ilgili soruları da yanıtlayan Rektör Prof. Dr. İdris Demir; “Tıp Fakültesinin kazanımı için 15 aylık süreçte bilinçli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu özlemi gidermek istiyoruz. Bu süreçte Sağlık Bilimleri Fakültesi kurduk. Öğrenci altyapısını güçlendirdik. Yine bu fakültemize nitelikli öğretim elemanlarımızın kazandırılmasını sağladık. Bunun yanı sıra bir kitapçık hazırladık. Kamuoyuna paylaştık. O kitapçıkta ‘Batman şehrinde neden Tıp Fakültesi kurulmalıdır’ sorusunun cevabını hazırlayan bir fizibilite çalışması hazırladık” dedi.

“BİRÇOK HAZIRLIK YAPTIK”
Rektör Demir, şöyle devam etti; “Hasta sevk sayılarından, yurtiçi-yurtdışından gelen hasta sayılarına, hastanelerin yatak kapasitelerinden, nüfus sayılarına göre hangi illerde Tıp Fakültesi bulunmasına dek, yine şehir dışında olan Batmanlı doktor sayısına dek tüm bu verileri belirledik. Her devlet büyüğümüz ile görüştüğümüzde Tıp Fakültesi talebini dile getiriyoruz. Tabi Tıp Fakültesi kararı bizi aşar. Sayın Cumhurbaşkanımızın vereceği bir karardır. Ancak Tıp Fakültesi için hem Valimizin hem de milletvekilimizin destekleriyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tıp Fakültesinin altyapısını hızla oluşturuyoruz.” (Çağdaş Özel)