*Diyarbakır’ın Kulp ile Silvan ilçeleri ve Batman sınırında bulunan Kumgölü-Ziyaret Mahallesi’nde her yıl geleneksel olarak yapılan ‘Murat Şenlikleri’ 3 gün 3 gecenin ardından sona erdi.

ŞENLİKLERDE AT YARIŞI
Mart ayının sonlarında Diyarbakır’ın Kulp-Silvan ilçelerinin Batman sınırında bulunan Silvan ilçesinin Kumgölü-Ziyaret mahallesinde yapılan bölgenin il, ilçe ve köylerinden binlerce kişinin katılımıyla 3 gün 3 gece süren Murat Şenlikleri, 29 Mart’ta sona erdi. Şenliklerde bu yıl at yarışları da düzenlendi. Atlarını şenlik alanına getiren köylüler, at yarışlarıyla şenliğe renk kattı.

ŞENLİK, PANAYIR HAVASINDA GEÇTİ
Murat Şenliklerine Batman, Mardin, Muş, Diyarbakır ve çevre illerden binlerce ziyaretçi katıldı. Şenliklerde kurulan çadırlarla Murat Ovası, bir çadır kentine bürünürken, genç kızlar ve delikanlılar en güzel giysilerini giyinip, erbane eşliğinde zikir yaptı. İlahiler söylenen şenlik, bir panayır havasında geçti. Komutan Muaz Bin Cebel’in türbesini ziyaret eden vatandaşlar, dualar etti. Atlarını şenlik alanına getiren köylüler, at yarışlarına katıldı. Şenlikleri yıllardır kaçırmadığını söyleyen Nusret Arslan; “Bu yılki şenlikler Ramazan ayına denk düştü. Vatandaşlar iftarlarını burada açıyor, şenliklere katılıyor. Genç yaşlı demeden vatandaşlar gelip piknik havasında gününü geçiriyor” dedi.

MUAZ BİN CEBEL KİMDİR?
İslam ordusunun genç komutanlarından Cebbeloğlu Muaz’a Silvan ve çevresinin fethi görevi verilir. Göreve çağrıldığı gün kınası yoğurulmuş düğünü yapılmaktadır. Muaz, düğünü bırakarak annesi ve nişanlısından helallik ister ve bölgeye hareket eder. Silvan’ı fetheder. Dönüşte Silvan ilçesinin 30 kilometre kadar Kuzey Doğusunda bulunan Kumgölü yakınında, Murat Ovası’nda pusuya düşürülerek şehit olur. Annesi geri dönmeyen oğlu için günlerce ağlar, ağıt yakar. Bir gece rüyasında Peygamber efendimizi görür, kendisine oğlunun şehitlik mertebesine erdiği, onun için her yıl bir hafta sürecek anma şenliklerinin ihsan edildiği bir şehit annesi olarak sevinmesi gerektiği müjdelenir. Muaz Bin Cebel’in 641 yılında şehit düştüğü islam kaynaklarında geçmektedir. O tarihten bu yana her yıl aynı zamanda Muaz Bin Cebel’in düğünü kutlanır. 

Muhabir: CEMAL GÜLER