ESKİ POLİTİKACILARIN BİR ARAYA GELDİĞİ AÇILIŞTI

Batman Barajı, 1998 yılında tamamlandı. Elektrik üretiminin açılışına katılan üç eski siyasetçiden iki isim aramızda yok. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz ve TBMM Başkanı Hikmet Çetin, derivasyon tünellerinin açılışı için butona bastığında o an objektiflerimize böyle yansımıştı. Demirel ve Yılmaz, uzun bir süre önce yaşama veda etmişti. Eski politikacılardan Hikmet Çetin ise aktif politikayı bıraktı.

BAKAN VE BÜROKRATLARIN MAĞARA KEYFİ

Yıl, 1997. Yer, tarihi ilçe Hasankeyf’te bir mağara. Dönemin Bakanlarından Hikmet Sami Türk ve beraberindeki üst düzey bürokratlara eşlik eden Batman eski Valisi Temel Koçaklar, Hasankeyf’in broşürlerini ellerinden düşürmemişti. Yaz mevsiminde Batman’a gezi düzenleyen eski Bakanlardan Türk; “Serinlemenin en güzel mekanı bu mağaralardır” demişti. Yörenin halı motifleriyle süslenen mağarada hatıra kare çeken Bakan ve beraberindekiler, tarihi dokunun olduğu Hasankeyf’e hayran kalmıştı.

KARAKÖY ESKİ YOLU DA TARİH OLDU

2010 Yılına kadar Hasankeyf’e bağlı Karaköy’e uzanan yol, Şap Vadisi’nden geçerdi. Hasankeyf Kalesi ve Darphanenin bulunduğu kayalıkların içinden geçen ince-uzun yolun sağı ve solunda yüzlerce Helenistik dönemine ait mağara vardı. Orta kapının dibinden geçen Karaköy yolu, aynı zamanda turizm yol güzergahı unvanını da almıştı. Yerli ve yabancı konuklar kaleye çıkmadan bu güzergahtaki mağaralarda dinlenme imkanı bulurdu. Şimdilerde bu güzergah, yine turizm güzergahı oldu ama Karaköy yolu trafiğe kapatıldı.

MEYDAN ETKİNLİKLERİN ALANIYDI

Batman’ın Cumhuriyet alanı bir zamanlar resmi bayram kutlamalarının yanı sıra diğer etkinliklerin de alanı sayılırdı. Eski Atatürk Kır Koşularının yanı sıra Türkiye Bisiklet Federasyonu ile çeşitli aktivitelerin yapıldığı meydanda dereceye giren sporcular ile öğrenciler, ödüllendirilirdi. 1957 Yılında Batman’ın ilk Kaymakamı Altay Kancaal’ın yaptığı meydan, bir zamanlar petrol kentinin kalbinin de attığı alandı. 1998 Yılında Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği bisiklet turnuvasına katılan sporcularla hatıra kare çeken yöneticiler arasında eski Vali Temel Koçaklar, eski Başsavcı Sadık Bölek ve TPAO eski Batman Bölge Müdürü Talat Atalay da yer almıştı. Şimdilerde bu alanın yarısı dinlenme yeri ile parka dönüştürüldü.

Kaynak: HABER MERKEZİ