*Eğitimci Karaatay çiftinin eli Batman’ın Bayraklı köyüne değdi. 34 Öğrencinin eğitim gördüğü 2 derslikli köy ilkokulunda 3000’i aşkın kitabın olduğu kütüphaneyi de oluşturan eğitimci çift, LGS ve YKS’ye hazırlanan öğrenciler için de bilgisayar odası kurdu.

KARA TAHTADAN AKILLI
TAHTALARA DÖNÜŞ
Batman merkeze bağlı Bayraklı Köyü’ne 2 yıl önce atanan Evin ve İlyas Karaatay çifti, ilkokula 3000’i aşkın kitabın bulunduğu kütüphane kazandırdı. Birleştirilmiş iki sınıftaki toplam 34 öğrenci okutan  Evin ve İlyas Karaatay çifti, ilkokul öğrencilerine zeka oyunu ile bilgisayar odası da oluşturdu. 2 Yıl önce Batman kent merkezinden gönüllü olarak köy okulunu seçtiklerini belirten İlyas Karaatay; “Köy ve merkez öğrencileri arasındaki öğretim farkını minimum düzeye düşürmek için buraya severek ve isteyerek geldik. Gelmeden önce ne okulun kütüphanesi ne de bilgisayarı vardı. Önce kütüphane oluşturmak için Türkiye çapında kampanya başlatarak her yerden kitap gelmesini sağladık. 3000’i Aşkın kitapla köy okulları arasında en zengin kütüphaneye sahibiz. Milli eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle sınıflardaki kara tahtalarımızı akıllı tahtalara dönüştürdük” dedi.

40 YILLIK OKULUN FİZİKİ
YAPISINI DEĞİŞTİRDİLER
40 Yıllık okulun fiziki yapısını değiştiren başarılı öğretmen çift, eğitim yuvasının bahçesine de dokundu. Daha önce görev yaptıkları Siirt’in 56 plakası ile Batman’ın 72 plakasının toplamı kadar ağaç fidesini okul bahçesinde toprakla buluşturduklarını söyleyen Karaatay çifti, şunları kaydettiler; “Göreve geldiğimizde okulda sorunlar diz boyuydu. Kütüphaneden başladık, bilgisayar odasını düzenledik. 2 Yıl gibi bir sürede okulun fiziki yapısını düzelttikten sonra bahçeye de el attık. Akasyadan çam fidesine kadar birçok ağaç fidesi diktik. Ayrıca Özel İdare’nin desteğiyle okulumuzun bahçesine çocuk oyun grubu ve basketbol potası da kazandırdık. Cumartesi günleri eğitim yuvasını açık tutuyoruz. Ortaöğretimde okuyan öğrencilere sınavlara hazırlık konusunda bilgisayar odamızı açıyoruz.” (Çağdaş Özel)

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL