*Son yılların en yüksek yağışının gerçekleştiği Batman’da akarsularda su seviyesi yükseldi. İskenderun-Dörtyol Boru Hatı’nın içinden geçtiği Batman Çayı’nda, olası petrol sızıntısına önlem amaçlı BOTAŞ ekipleri konuşlandırıldı.

GEÇEN YIL ÇEVRE FELAKETİ YAŞANMIŞTI

Son yağışları göz önünde bulunduran BOTAŞ, İskenderun-Dörtyol ham petrol boru hattının geçtiği Batman Çayı yatağında karargah kurdu. Yaklaşık 64 yıl önce TPAO’nun yaptığı İskenderun-Dörtyol ham petrol boru hattının içinden geçtiği Balpınar beldesi yakınındaki Batman Çayı çevresinde, olası petrol sızıntısına karşı İskenderun-Ceyhan’dan gelen 30 kişilik ekip konuşlandırıldı. 4 Gündür Batman Çayı kıyısında 1 kilometrelik alanda petrol atıklarını önleyen yüzen bariyer, tekne ve seyyar konteynırlarla konuşlanan BOTAŞ ekipleri, Batman Belediyesi dalgıçları ile birlikte ham petrol boru hattının geçtiği alanda bir dizi çalışma başlattı.

BATMAN ÇAYI’NDA YÜZEN BARİYER

Son yılların en yüksek yağışının gerçekleştiği bölgede Batman İl sınırlarındaki barajlar ile akarsularda su seviyesi yükseldi. Geçen yıl petrol sızıntısının yaşandığı Batman Çayı’ndaki ham petrol boru hattı çevresinde bu yıl bir dizi önlem alan BOTAŞ, Ceyhan’dan donanımlı bir ekiple Batman’a çıkarma yaptı. Gece çalışması için de seyyar jeneratör, tekne ve su botu gibi teçhizatlarıyla Batman Çayı kenarında konuşlanan ekipler, Batman Çayı’nın bir bölümünü gözetim altına aldı. Bu arada Batman Çayı yatağındaki kum ocakları işletmecilerinin de BOTAŞ’ın çalıştığı bölgede bir süre hafriyat çalışmalarını yapmaması için de uyarı da bulunduğu da öğrenildi.

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL