İŞLETME-FABRİKA ZİYARETLERİ
‘Eğitim-İstihdam İlişkisini Güçlendirme Çalıştayı’ ve Vali Ekrem Canalp’ın başkanlığında toplanan İl İstihdam ve Mesleki ve Eğitim Kurulunda alınan kararlar doğrultusunda Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarında eğitim gören öğrenciler, alan ve dallarına göre program dahilinde Organize Sanayi Bölgesi, Küçük Sanayi Sitesi ve benzeri işletme-fabrika ziyaretleri yapmaları kararı verilmişti. Karar doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarında eğitim gören öğrencilerin işletme ve fabrika ziyaretleri başladı.

“ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN BİR FIRSAT…”
Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Bölümü öğrencilerinin yer aldığı öğrenci grubu işletme ve fabrika ziyaretine Batman Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünü ziyaret ederek başladı. Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, öğrencilerle bir araya gelerek bir süre sohbet etti. Müdür Kurtaran, bu tür ziyaret ve gezilerin, öğrencileri işletmelerle buluşturarak, alanları ve dalları ile ilgili işbaşında çıraklık ve usta ilişkilerini, aynı zamanda mesleki çalışma şartlarını yerinde görmeleri için önemli fırsatlar sunduğunu vurguladı.

1.186 ÖĞRENCİYİ KAPSAYACAK
OSB Bölge Müdürlüğü ziyaretinin ardından Kurtaran ve öğretmenleri refakatindeki öğrenciler, PMC Pano ve POLATSAN Pano şirketlerini ziyaret edip üretim alanlarını gezdiler. Gerçekleşen ziyarette öğrencilere firmaların üretim şefleri ve elektrik mühendisleri tarafından üretim alanları gezdirilerek yapılan çalışmalar ve süreçle ilgili bilgilendirmeler yapıldı. İşletme ziyaret gezilerinin ilkine katılan İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran’a Şube Müdürleri Emrullah Aslan ve Ömer Toprak eşlik etti. Öğleden sonra ikincisi gerçekleşen öğrencilerin işletme ziyaret gezilerine Milli Eğitim Müdürlüğü adına İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Çankaya katıldı. Öğrencilerle firmaların üretim alanlarını gezen Çankaya, öğrencilere üretim alanlarını gezme imkânı sunan firma yetkililerine öğrenciler adına teşekkür etti. Eğitim öğretimin bu dönemi boyunca devam edecek işletme gezi ziyaretlerinde 8 alan 13 daldan 9-10-11. sınıf düzeyinde 1.186 öğrenci eğitim gördüğü mesleki alanla ilgili işletme ziyaret gezisine katılacak. 

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL