İşte Batman’ın dününe ait dört karesi daha.

ESKİ HASANKEYF ÇARŞISINDA BİR BAKAN

Yıl, 2000. Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’in yerleşim birimi henüz sulara gömülmemişti. O dönemlerde gündemde olan Ilısu Barajı, Batman’ın gündeminden inmeyen sorunlardan biriydi. 2000’lerin Başında Batman’a çıkarma yapan dönemin Gençlik ve Spor Bakanı DSP’li Fikret Ünlü, Vali İsa Parlak, Batman Emniyet Müdürü Tahir Bayındır, eski Hasankeyf Belediye Başkanı A. Vahap Kusen, Diyarbakır eski Milletvekili Samet Turgut, Hasankeyf eski Kaymakamı İsmail Kaygusuz ve eski Gençlik ve Spor Müdürü Abdülkadir Ekmen de eski çarşıda esnaf turu yapmıştı. Hasankeyf çarşısında rastladığı yerli ve yabancı turistlerle ayak üstü sohbet eden eski Bakan merhum Ünlü’nün çarşı ortasındaki sohbeti, objektifimize böyle yansımıştı. Şimdilerde su altında kalan El Rızık cami minaresi, arkeopark alanına taşınan eserlerden biriydi.

BATMAN’IN İLK ÇOK KATLI OTOPARKI

1995 Yılında dönemin cezaevi gören Valisi Salih Şarman’ın, Batman’a yaptığı icraatlardan biri de 7 katlı çok katlı otoparktı. Araç sayısının her geçen gün arttığı Batman’da otoparkın olmaması, tartışma konusuydu. Eski Kaymakamlık ve Vilayet Konağına komşu olan çok katlı otopark, eski Tarım İl Müdürlüğü binasının yerinde yapılmıştı. Cumhuriyet Caddesinde Hamidiler iş merkezine komşu olan çok katlı otopark, 1990’lı yıllarda araç sayısına göre yapılmıştı. Özel İdare’ye ait eski çok katlı otopark, şimdilerde araç sayısını karşılamaktan uzak.

KÖY GEZİLERİNİ BAŞLATAN İLK VALİYDİ

1997 Yılında Batman’a atanan Necati Develioğlu, ilerleyen yaşına rağmen yerinde durmayan bürokrattı. Şehir merkezinin yanı sıra köylere yönelik gezi düzenleyen Develioğlu, yanından ayırmadığı kurum ise Tarım İl Müdürlüğü teşkilatıydı. Uzun yıllar Batman Tarım İl Müdürlüğü görevini yürüten Erdal Özer ile birlikte köy gezilerini sürdüren Develioğlu, köylülerin taleplerini de dinliyordu. İşte Batman’ın bir köyünde sohbet eden eski Validen bir hatıra fotoğraf. Develioğlu, ilk Vali Tuncer Perçinler’den sonra Batman’da en kısa süre görev yapan Valiydi.

BATMAN’IN KALABALIK MEYDANIYDI

Batman’ın ilk meydanı olarak bilinen Cumhuriyet alanı, 83 yıllık yerleşim birimi olan Batman’ın buluşma noktasıydı. Hemen her Batmanlının yolunun düştüğü meydan, resmi bayram törenlerinde de dolup taşardı. 1998 Yılında Bisiklet Federasyonu’nun ilk kez bölgede düzenlediği Türkiye çapındaki turnuvayı izlemeye gelenler, alana sığmamıştı. Dönemin Tüpraş Rafineri Müdürü Ümit Erdem ile İl yöneticilerinin yakın ilgi gösterdikleri ödüllü bisikletçiler arasında yurt dışından da sporcular katılmıştı. Meydanın dört bir yanı ile 1’nci, 2’nci ve Cumhuriyet Cadde’sindeki kalabalık, bisikletçileri alkış yağmuruna tutmuştu. Eski otobüs yolcu terminallerinin de bulunduğu o tarihi meydandan geride bu hatıra kare kaldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ