*Daha bahara girmeden Bitlis-Muş sınırındaki nergis çiçeğinden kekik’e, tarçından ıhlamura kadar ne kadar bitki ve baharat varsa; Batman’ın köy pazarı ‘Alo Tevşo’ ile ‘Ulu Cami’ye komşu ‘Elma Sokağı’nda bulmak mümkün. ‘Kara altın’ın simgesi nasıl Raman Dağı’ndaki ‘Raman-8’ kuyu ise yöredeki ‘köy’ ürünlerinin figürü ise Ulu Cami çevresindeki ‘Pazar’lardır…

*Eski çarşı merkezinin tam ortasında Batman’ın en eski ibadet evlerinden ‘Ulu Cami’yi çevreleyen köy pazarları ‘Elma Sokağı’ ile ‘Alo Tevşo Pazar’ı birbirini tamamlıyor. Aslında bu iki köy pazarı, bir yerde nostalji arayışındakilerin uğrak yeri. Birbirine karışmış çeşitli kokuları soluyarak; çeşitli şekerleme, peynir çeşitlerini tadarak geçtiğimiz o köy pazarları, bu şehrin bir simgesi…

NOSTALJİ TUTKUNLARININ UĞRAK YERİ

1957 Yılında ‘İlçe’ statüsünü aldığında eski eğitimci merhum Süleyman Manap’ın babasının 2 katlı ‘Kerpiç Konağı’ Batman’ın ilk ‘Kaymakamlık’ hizmet binasına dönüştürülmüştü.

O bina, şimdilerde de 2 katlı ama beton bir yapı.

Petrol kentinde ilk yapılaşmanın olduğu eski ‘Çarşı’ Merkezi’nde 1956’dan bu yana ibadete açık ‘Ulu Cami’nin etrafını çevreleyen ‘Köy Pazar’ları var.

Bir çarşı değil, birden fazla çarşı.

Petrol kentinin ilk Meyve ve Sebze Hali’nin yeri şimdilerde giyim ve ayakkabı mağazalarının ağırlıklı olduğu ‘Şen İş Merkezi’ne dönüşmüş.

Çocukluğumuzda Ulu Cami’ye komşu o ‘Hal’de her birinin ağırlığının 20 ila 25 kilogram olan karpuzların traktörlerden indirildiğini dünmüş gibi anımsıyoruz.

Bir dönemler petrol kentinin kalbi; ‘Ulu Cami’nin çevresindeki ‘Pazar’larda atardı.

Köy ürünlerinin olduğu pazar olmasının yanı sıra günümüzün izlerini de taşıyan bir tüketim alanı o eski alış-veriş güzergahları.

2’nci ile 16 Cadde ile birleşen Elma Sokağı’nın bir güzergahı da Ulu Cami’ye komşu olan ‘Alo Tevşo’ köy pazarına çıkıyor.

Alışverişin yapıldığı o eski güzergahlar, bir çarşıdan fazla çarşı.

Yıllardır Ulu Cami’yi gözetleyen bir arasta olan o köy pazarlarından geçerken birbirine karışmış kokuları soluyorsunuz, çeşitli peynir ile kurutulmuş bazı meyveleri tadarak çıkıyorsunuz ‘nostalji’ arayışındakilerin uğrak yerlerinden. 

Burası Elma Sokaği (1)

YANGIN, O PAZARA HASAR VERMİŞTİ

1990’lı Yılların ortalarında Batman eski Belediye Başkanlarından merhum Salih Gök’ün, genişlettiği ‘Alo Tevşo’ köy pazarı 2000’li yılların başında geçirdiği yangında büyük zarar görmüştü.

Alo Tevşo köy pazarı, Ramazan ayının bir gecesinde çıkan yangında, neredeyse tamamen yanmıştı. Tüm çarşıyı etkisi altına alan ve saatlerce süren yangında, esnaf büyük bir maddi kayba uğramıştı.

O Pazar, uzun bir süre sonra eski hale getirebilmişti ve hasar gören o eski köy pazarı, Belediye ile DİKA’nın ortak projesi kapsamında günümüzdeki görünüme kavuştu.

Baharat ve köy ürünleriyle ticari faaliyetine devam eden Batman’ın eski köy pazarı, ‘kara altın’ kadar bu şehrin bir simgesi.

Elma Sokağı’nın devamı olan ‘Alo Tevşo’ya ilk bakışta tuhaflık, uyumsuzluk ve karmaşıklık olarak algılanabilecek bir manzara veya her şeyin birbiriyle kaynaşıp özgün bir bütünde toplandığı bir alışveriş durağı.

İkinci Cadde’de bir zamanlar ‘Midyat Garajı’ndan başlayan ve Elma Sokağı’nda devam eden güzergahta; görme, dokunma, tatma ve koku alma yoluyla herkesi o bölgeye çeken bir köy pazarıdır Alo Tevşo ile Elma pazarı…

Yörenin bütün baharatları ve şifalı otları, şu günlerde köy pazarına karmakarışık bir koku yayıyor.

Özetle; baharın müjdecisi nergis çiçekleriyle, kış mevsiminin son günlerinde köy ürünleri ve rengarenk baharatlar ziyaretçilere göz kırpıyor…

Köy ürünlerini geçmişten günümüze taşıyan Elma Pazarı’nın başlangıcı olan ilk meyve ve sebze hali ile Midyat Garajı’nın iç burkan tek yanı ise görüntüsünden uzak kalan hali olsa gerek…

Sağlıkla kalın…