*Yılsonu yaklaşıyor. Hem Belediye Başkan aday adayların hareketliliği hem de piyasada yerli ürün peşine düşen vatandaşların, Batman’ın köy pazarındaki koşuşturması dikkat çekici…

*Köy pazarında sokağın nabzını tutuyoruz. Siyasetin de konuşulduğu köy pazarında renkli görüntüler de yok değil. Yaylalardan inen göçer kadınların ürettikleri yün çorap ve puşi’ler, pazara renk katmış…

PAZARDAKİ ADAY ADAYI!

2024’ün Mart’ın da yapılacak ‘yerel seçim’ için günler öncesinden müracaatını yapan ve partisini saklı tuttuğumuz bir Belediye Başkan aday adayı ile ‘Batman’ın köy pazarında karşılaştık.

O sima da yerli ürün arayışındaydı.

Bu mevsimde Gercüş’ün pestili, Sason’un cevizli sucuğu ve de yaylalardan gelen göçerlerin ürettikleri yün çoraplarının bulunduğu adres; ‘Alo Tevşo köy pazarı…”

Köy yumurtasından sarımsağa, otlu peynirden turpa, manda yoğurttan kabağa kadar yerli ürünün tezgahlara çıktığı Batman’ın köy pazarında yıllardır esnaflık yapan Necet Alphan, bizi görünce yakınıyordu:

“DİKA’nın desteğiyle pazar modern hale geldi ama eski kalabalığı bulamıyoruz. Buraya bir el atılsın.”

Alphan’ın tezgahında tabiri caizse ‘yok’ yok.

Yerli sarımsaktan Gercüş’ün Turp’una (Şelim), Köy yumurtasından 50 kiloya varan dev kabaklar alıcı bekliyor. Eski alış-verişleri de mumla aradıklarını anlatıyor Necet Alphan;

“Geçen ay köy yumurtasının adedi 4 liraydı. Aralık ayına girerken, yumurtaya zam geldi. Doğal köy yumurtanın adedini şimdi 5 liradan satıyoruz ama eski satışlar yok.”

PAZAR RENK KATAN GÖÇERLER

Yayladan sıcak şehir Batman’a dönüş yapan göçerler, süt ürünleriyle köy pazarına renk katmış.

Hamarat kadınlar, yaylalarda ürettikleri yünlü çoraplar rengerenk.

Gök kuşağı gibi renklerle ördükleri çorapları, süt ürünleriyle birlikte pazarın ortasına seren göçer kadınların hazırladıkları otlu peynir de piyasaya göre çok daha ekonomik.

Göçer kadınların, soğuk geçirmez yün çorapların yanı sıra satışa çıkardıkları ‘Puşi’ ve diğer ürünler adeta kapışılıyor.

Göçerler, geleneksel kökene sahip olan ürünlerden taviz vermiyor.

Hemen her yıl yün çorap ve ‘Puşi’leri köy pazarına getiren göçer kadınlar, piyasaya göre ürünlerini en ucuz ‘fiyat’tan satıyor.

Ürünlerini pazara çıkaran bir göçer kadın anlatıyor:

“Bir yılın emeğini pazara getiriyoruz. Ne yazık ki karşılığını alamıyoruz. Pazardaki ürünlere göre ürünlerimiz ucuz ama yine de bazı vatandaşlar sıkı pazarlık yapıyor. Yün çorabın adedi 100-150 TL. Puşi’nin fiyatı ise 250 TL. Bir kilogram peynirin fiyatı da 100 lira. Sütümüz de piyasaya göre daha ucuz.”

Piyasaya renk katan göçerler de satışlarda istediğini bulamamaktan yakınıyor.

PAZARDA DURGUNLUK

Köy pazarının bir de kümes hayvanlarının satışa çıkarıldığı bölgedeyiz.

Kış mevsimi gelince; daha çok Reşkoti aşiretinin ‘Serpme bulgur pilavı’ olarak bilinen (Savara Raxisti) için Batman’ın ‘Köy Pazarı’nda hindiler tezgahlara getirilir.

Bu mevsimde kuşkusuz en çok tüketilen yiyeceklerin başında ‘Savara Raxisti’ gelir ama hindi fiyatları da el yakıyor.

En ucuz köy tavuğun fiyatı 500 TL, hindi fiyatı ise bin TL’yi aşmış.

Kümes hayvanlarının satıcıları da yılsonunun yaklaşmasıyla ‘Hindi-tavuk-kaz-ördek’ satışlarının eski günlerinin çok uzağında olduğunu söylüyor.

Özetle; durgunluğun hakim olduğu ‘Batman’ın Köy Pazarı’nda karşılaştığımız bir Başkan aday adayı ile sohbet ede ede ayrıldığımız pazarın sonunda verdiği mesaj vardı;

“Valla adaylığım kesinleşirse; mevsim ‘Savara Raxisti’ serpe pilavı dönemi ya… Ben de yakın tüm çevre ve dostlarımı bu ünlü yemekte ağırlayacağım. Bir de dar gelirlileri de unutmayacağım.”

İşte memleketin tek köy pazarından bu günlük de izlenimlerimiz böyle.

Sağlıkla kalın…