Dün bu sütunlarda Batman’ın giriş yollarının yıllardır neden kaderine terk edildiğine dikkat çekmiştik.

Duyarlı okurlarımız, petrolün başkentinin girişine yakışmayan ‘yol’ların geçmişteki yetkili ve etkililerin yanı sıra politikacıların ihmalinden kaynaklandığını söylüyordu ve ekliyordu: “Uzunluğu 20 kilometreyi bulmayan üç yol güzergahının tamamlanmaması bu şehrin ayıbıdır…”

*İl Koordinasyon Kurulu’nun her toplantısında yatırımcı kuruluşlar arasında yer alan Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün üst düzey yetkilileri, “Batman’ın giriş yollarının zamanında bitirilecek” açıklamaları yerel gazetelerin manşetlerini süslemişti. Son 15 yılda kaç Karayolları Bölge Müdürü değişti, sayısını bilmiyoruz ama değişmeyen tek şey; şehrin giriş yolları oldu…

15 YILDA 20 KM’Yİ BULMAYAN YOLLAR BİTMEDİ

Dün bu sütunlarda Batman’ın girişine yakışmayan üç yol güzergahının öyküsünü yazmıştık.

Önceki akşam telefonumuzun ucunda duyarlı bir okurumuz vardı.

Bu yolların neden tamamlanmadığını anlattı.

Sorumluluktan kaçan geçmişteki yetkililer ile politikacılara da sitem eden okurumuza hak vermemek elde değildi.

O anlattı, biz not tuttuk:

“Batman’a petrolün başkenti diyoruz ama şehrin giriş yollarına baktığımızda hiç de öyle değil. Bu şehrin üç giriş yolunun manzarası içler acısı. Bu yollar, büyük bir kasabanın yollarından farksız değil. Batman-Diktepe-Bismil, Batman-OSB-Beşiri ve Batman-Binaltı-Hasankeyf yollarının bir bölümü halen ‘duble yol’la ayrılmamışsa, bu manzara bu şehrin ayıbıdır…”

Söz dönüp dolaştı, 20 kilometreyi bulmayan bu üç yol güzergahının neden bitirilemediğine geldi.

Okurumuz, sorumuzu da çok güzel yanıtladı:

“Bir zamanlar komşu Bitlis’in kuş uçmaz, kervan geçmez daracık yolları, son 15 yılda yeni tünellere ve geçitlere kavuştu. Yanı başımızdaki komşu İl’in yollarını görünce imreniyoruz. Son yıllarda ise yetkili ve dönemin politikacılarının biraz da ihmalinden olsa gerek biz ise yollarımızda yerimizde saydık. Petrolün başkentinin girişine bu yollar yakışır mı?”

Okurumuzun hakkını teslim ettik.

Söylediklerini yazmayı da bir görev bildik…

KARAYOLLARI BÖLGE NE DİYECEK?

Batman Valiliği’nin ‘İl Koordinasyon Kurulu Toplantıları’nı mümkün oldukça kaçırmıyoruz.

Özellikle yatırımcı kuruluşların başındaki yöneticilerin söylemlerini de önemsiyoruz.

Her toplantıda Karayolları Bölge Müdürleri, Batman’ın ‘şehir giriş yolları’ için aynı şeyleri tekrarlar.

Son 15 yılda Diyarbakır Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne atanan yöneticilerin, ‘Batman İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda söylediklerini alt alta yazsak, inanın roman olacak türden.

Komşu İl Diyarbakır’da son iki dönem Bölge Müdürlüğü’nü yapan Ökkeş Ceylan ve Savaş Bayındır da ‘Batman İl Koordinasyon Kurulu’ toplantılarında ‘Batman’ın şehir giriş yolları’ için yaptıkları açıklamalar birbirinin benzeri.

Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde son 15 yılda kaç Bölge Müdürü görev yaptıysa; bu şehrin giriş yolları için verdiği vaatler hep havada kaldı.

Sık sık ölümlü kazaların yaşandığı Batman OSB yolu ile yine 200’ü aşkın fabrikanın olduğu Organize Sanayi girişindeki kavşağın manzarasına bakıldığında; Karayolları’nın ‘hizmet’te yerinde saydığını görebilmek mümkün.

İki yol güzergahını da üstlenen yapımcı firmanın işi tavsiye ettiği şu günlerde bu ‘yol’lar için bakalım Karayolları Bölge Müdürü Savaş Bayındır ne diyecek?

Sağlıkla kalın…