Batman Valisi ve Belediye Başkanvekili Hulusi Şahin, ‘Mahalle Buluşmaları’nın ilk programını Hilal mahallesi sakinleriyle gerçekleştirdi.

Hilal mahallesi belki de kentin en dezavantajlı mahallelerinden… Şahin’in buluşmalara buradan başlaması mesaj niteliğindeydi.

Buluşmaları yakından izledim… Hem mahalle sakinleri hem de Vali Şahin adeta içini döktü. Belediye yöneticileri ve Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran da programdaydı. Özellikle muhtar Resul Karakuş’un mahallenin genel sorunları, okul talebi, yeşil alan ve diğer altyapı sorunlarını içeren taleplerini dinleyen Vali Şahin; “Ben 5 aydır buradayım. Siz buralara gelen siyasetçilere, belediye başkanlarına bu kronik sorunları niye aktarmadınız? Süslü sözlerle sizi kandırmışlar” yanıtını veriyordu.

Açıkçası Şahin’in yanıtı yerindeydi, aktarılan sorunlar yılların sorunlarıydı…

Sorunların direkt çözümü noktasında mahalle buluşmalarını önemsiyoruz. Mahallelinin tümünün Vali ile buluşmasının imkanı olmayacağına göre duyarlı bir devlet adamının halkın ayağına gitmesi değerlidir.

Dedik ya mahalleli Vali’yi karşısında görünce adeta içini döktü. Toplantının bir bölümünde arkalardan ön tarafa gelen ve elinde papatyalı tokayla mikrofonu alan 6 çocuk annesi Kadriye İlgi’nin talepleri şöyleydi; “Ben çocuklarımı bu ülkeye faydalı bir şekilde yetiştirmek istiyorum. Onun için okul istiyorum. Ben çocuklarımı niye minibüslerle Gültepe mahallesine göndereyim. Eğitim çocuklarımın da hakkı. Çocuklarımı en iyi şekilde yetiştirmek istiyorum. İnternet altyapısı istiyorum. Çocuklarım rahat bir şekilde Eba dersi göremiyorlar.”

6 Çocuk annesi İlgi’ye Vali Şahin: “Ben iki yıldır burada görev yapıyorum. Okulunuz 20 yıldır yok. Altyapı yapılmamış. Keşke buralara gelen siyasetçilere de söyleseydiniz de belki kafalarını eğerlerdi. Okul için yer satın alacağız ama çok fahiş fiyatlarla geliyorlar bize, yine de elimizden geleni yapacağız” yanıtını veriyordu…

Bu halk buluşmasında da gördük ki vatandaş ile devletin direkt teması olduğunda her şey daha bir doğal oluyor. Herkes içindekini rahat bir şekilde aktarabiliyor.

Bu buluşmalar çok önemli…

Valisi ve Belediye Başkanvekili Hulusi Şahin’i  bu buluşmadan ötürü kutluyorum. Belediye yöneticileri de halk buluşmasında iyi sınav verdi, tüm sorunlara vakıftılar…

Pandemi nedeniyle uzun süredir böylesi sıcak bir manzarayla karşılaşmamıştım.

Parkta yapılan toplantıya katılan herkes şendi. Hele o yeşil gözlü çocukların ‘Abi benim de fotoğrafımı çek’ diye sıraya girmesi benim için de ayrı bir keyifti.

Programda eksik gördüğüm tek-tük kısım ise; çocuklara oyuncakların dağıtılma şekliydi. Dağıtım daha profesyonel olabilirdi. O’nun dışında her açıdan verimli bir buluşmaydı.

Programın ilki olduğu için bazı eksiklikler muhakkak giderilecektir, burada önemli olan vatandaş ile yöneticilerin sorunları yüz yüze görüşebilmeleridir.

Özetle; Hilal mahallesinde belki de uzun bir aradan sonra hem muhtar hem de sakinler, sorunlarını direkt devletin tepe noktasına ulaştırdılar. Bu sıcak buluşmalar, sorunların çözümüne katkı sunacaktır.

Bu tür anlamlı buluşmaların devam etmesi dileğiyle sağlıcakla kalın.